Doğu artık memura sürgün yeri olmayacak!

Devlet Personel Başkanlığının yürüttüğü çalışma ile devlet memurlarının atama ve yer değiştirmelerine ilişkin kurallarda değişikliğe gidiliyor. Doğu artık sürgün yeri olmayacak ve Doğu'ya acemi yerine artık tecrübeli personel gidecek.

Doğu artık memura sürgün yeri olmayacak!
Doğu artık memura sürgün yeri olmayacak!
GİRİŞ 21.12.2012 14:13 GÜNCELLEME 22.12.2012 10:48
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yücel Kayaoğlu'nun haberi

Memurun atama kriteri değişiyor. Doğu'ya acemi yerine artık tecrübeli personel gidecek.

 Bakanlar Kurulunun da gündemine gelen çalışma ile Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere az gelişmiş bölgelere yapılacak atamalardaki kriterler değiştiriliyor. Buna göre, yönetici olarak ilk kez atanacakların ilk görev yerleri Doğu ve Güneydoğu olmayacak.

Bu iki bölgeye atanacak bölge müdürü, başmüdür, il ve ilçe müdürleri, emniyet müdürü, emniyet amiri, milli eğitim müdürü, defterdar, mal müdürü, kadastro müdürü, tapu sicil müdürü, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü, Nüfus Müdürü ve bunların yardımcıları, taşra teşkilatında görevli şube müdürü, müdür, il ve ilçe müftüsü gibi yöneticiler önce tecrübe kazanacak ardından Doğu ve Güneydoğu'ya atanacak.

Yönetici kadrosunda bulunanlara en az 5-6 yıl başka yerlerde yöneticilik yaptıktan Doğu ve Güneydoğu illerine atamalarının yapılması şartı getirilecek. Ayrıca bir kişi doğduğu veya uzun süre ikamet ettiği bir yerde görev yapmayacak. Buna eşler de dahil olacak.

Mevcut düzenlemede doğduğu yer veya en az 15 yıl ikamet edilen yerlere belli nüfus kriterleri göz önüne alınarak atama yapılabiliyordu. Yeni çalışma ile birlikte bu nüfus kriteri de ortadan kaldırılacak ve böylece hiçbir şekilde bir yönetici doğduğu veya uzun süre ikamet ettiği yerde görev yapamayacak.

Öte yandan, yönetici kadrolarının yanı sıra diğer memur atamaları ve yer değiştirmelerine ilişkin kurallarda da değişiklik yapılacak. Buna göre, mesela öğretmen atamalarında ilk görev yerleri az gelişmiş yerler olmayacak. Önce 3 yıl daha gelişmiş yerlerde görev yapacaklar, ardından tecrübe kazandıktan sonra az gelişmiş yerlere atamaları yapılacak.

KAYNAK: TÜRKİYE
YORUMLAR 7
 • selçuk güzel 6 yıl önce Şikayet Et
  memu ve idareciler. hükümetin ilk olarak bazı kuumlarda fazla olan şube müdürlerini ve müdür yadımcılarını dağıtması.özellikle milli eğitime bağlı okullardaki fazla mdr yardımcılaını dağıtması gereklidir ayrıca milli eğitim müdürlüklerindede aynı durum mevcut...pesonel ve binalaın anlamsız kullanımı sebebi ile oluşan sıkıntılarıda halletmek lazım.ayrıca emeklisi gelmiş memur ve idarecilerin emekliye zorlanması bana göre çok gerekli vede acil uygulanmalı.
  Cevapla
 • ARİF KAYA 6 yıl önce Şikayet Et
  sebep?????. niye doğudakiler daha kaliteli vatandaşlar mı tecrübeli milli eğitim müdürünü oraya gönderiyorlar?????nedir bu ayrımcılık? daha iyi hizmet alabilmek için elektrik parası ödememek için helikopter çağırıp doğum yapmaya gidebilmek için bizde mi silaha sarılalım????
  Cevapla
 • Atila KOÇ 6 yıl önce Şikayet Et
  eyvahh yinemi biz. acemiydik doğu görevi dediler gönderdiler, bitirdik geldik, şimdi tecrübelisiniz deyip tekrar gönderecekler, hay ben böyle şasnsın
  Cevapla
 • emre yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  ....... tarım bakanlıgında rotasyon denildi bazı kodamanların işine gelmedi olmadı şimdi tecrübeli idareciyi doguya mı yollayacaklar hiç sanmıyorum....
  Cevapla
 • sinan topal 6 yıl önce Şikayet Et
  ne değişti!!!. önceden ilk az gelişmiş yerlere gidilirdi. (hakkari...) şimdi ilk gelişmiş yerlere gidiliyor. (hakkari...)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle