Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Ucuz taşeron işçi çalıştırma dönemi bitiyor!

Hastane, belediye ve üniversite gibi kurumlarda çalışan 1 milyon taşeron işinin haklarını genişleten düzenleme için düğmeye basıldı. Hazırlanan taslağa göre; taşeron işçi çalıştırıldığı kurumdaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak...

Ucuz taşeron işçi çalıştırma dönemi bitiyor!
Eklenme: 16 Kasım 2012, 11:17 / Güncelleme: 16 Kasım 2012, 11:28 / 65,344 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Artık devlet ucuza hemşire, hastabakıcı , röntgenci çalıştıramayacak...

Daha az maliyetliydi

Hastaneler başta olmak üzere belediyeler, üniversiteler, karayolları gibi kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin sayısı 1 milyonu aştı.

Maliyeti düşürmek amacıyla tercih edilen taşeron işçiler, çalıştıkları devlet hastanelerinde, belediyelerde, karayollarında, üniversitelerde iş güvencesinden yoksun hizmet veriyor. Uzun mesai saatleri olan bu gruptaki işçiler düşük ücretle çahştırüdıkları gibi maaşları da artmıyor.

Dava kamuyu zora soktu

Bu yüzden yıllarca çalışıp kapmm önüne konulan taşeron işçiler son günlerde kamu aleyhine binlerce dava açmıştı. Dava sonucu ya işe iade kararı çıkıyor ya da o işyerinin kadrolu işçisi işten atılmış gibi kıdem tazminatı ve izin hakları hesaplanarak ödenmesi yönünde karar çıkıyordu. İşte bu durum kamuda büyük sıkıntı yaratmaya başlamıştı. Kamu yöneticileri işçiyi ya kadroya alıyor ya da tüm alacaklarını ödemek zorunda kalıyordu.

Yasa taslağı hazırlandı

Kamu, taşeron işçiler tarafından açılan davalarla büyük sıkıntı yaşaymca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sorunu aşmak için bir yasa taslağı hazırladı. İşçi ve işveren sendikaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) dün Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in çağrısı üzerine Ankara'da bir araya geldi. Toplantıda taşeron işçilik sorununun çözümü için bakanlığın hazırladığı taslak tarafların eörüsüne acildi.

Hastane, belediye, üniversite gibi kurumlarda çalışan 1 milyon taşeron işçinin haklarını genişleten düzenleme için düğmeye basıldı. Hazırlanan taslağa göre; taşeron işçi çalıştırıldığı kurumdaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak. Artık devlet, ucuza hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştıramayacak

Maaşlar eşitlenecek

Yapılacak düzenleme özel ve kamu taşeronlarını ilgilendireceği için artık devlet, ucuza hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştıramayacak. 0 hastanede çalışan üç yıllık hemşire, hastabakıcı, röntgenci ne maaş alıyorsa taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, izin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde İşletilecek. Taşeron tüm işçilerin kıdem tazminatlarını devlet üstlenecek.

İşveren hepsinden sorumlu

Yasa taslağında tüm firmaları yakından ilgilendiren düzenlemeler var. Yapılacak düzenlemeyle taşeron işçi çalıştırma talebinin azalacağını öngören yetkililer, "Şu anda hem kamuda hem de özel sektörde işçinin istismar edildiği bir düzen söz konusu" dedi.

Hazırlanan taslakla buna son verileceğini belirten yetkililer, "Patrona, 'Sen taşeron işçiyi istismar edemezsin' diyeceğiz. 'Taşeronun ücretinden, mesaisinden, izninden ve iş güvenliği önlemini almaktan birinci derecede sorumlusun' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yargıtay, taşeron işçiler tarafından peş peşe açılan binlerce davaya ilişkin kararlarında kamu kuruluşlarını suçlamıştı,

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 18 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

zeynep

16.11.2012 11:35

inaşALLAH.... hadi bakalım sabırsızlıkla bekliyoruz neticeyi...

mooncrown

16.11.2012 11:36

bu nasıl haber ?. taşeron işci hastanelerde ve kamuda çalısan temizlik vs personellerdir anca hemşire rontgenci yazmıssınız kamuda çalısan taseron hemşire ve rontgenci yok denecek kadar az belkide yok asıl temizlik vs personelleri var taseron onlara sahip cıkın..

okan genç

16.11.2012 11:38

güzel. yazık bu millete ve devlete benim anlamadığım burada devlet nasıl kar ediyor zaten işçi için taşerona diyelim ki 2 binlira veriyor taşeron firmada bunun 850 lirasını işçiye veriyor gerisi kendine kalıyor. sonuçta 2 bin lira devletten çıkıyor hiç olmassa devlet çalıştırsın bundan iyi olur.

Burak YILMAZ

16.11.2012 11:45

organizedeki beyaz yakalılara sıra ne zaman gelecek. organize saniyelerinde özel sektörde teknik eleman olarak çalışanların sorunlarına ne zaman eğilecek bu hükümet.

Yasemin Ekşi

16.11.2012 12:39

bunu da yaparsanı var ya!. bu millet sizi asla oradan indirmez. taseron personel olayı artık kanayan bir yara haline geldi toplumumuzda.sömürü,istismar,haksızlık ne ararsan var.bu haksızlığı kim giderirse tarih onun ismini yazacaktır.hadi hayırlısı diyelim.gerçi bu tip haberleri bizzat başbakanın ağzından duymadıkça da çok fazla ümitli olmamak lazım.iyi düşünelim, iyi olsun...