3 çocuklu ailelerin maaşı artacak

Hükümet, eşi çalışmayan 3 çocuklu asgari ücretliye vergi muafiyeti kapısını açtı. Eşi doğum yapan işçi 3 gün ücretli izin kullanabilecek.

3 çocuklu ailelerin maaşı artacak
3 çocuklu ailelerin maaşı artacak
GİRİŞ 11.12.2014 08:40 GÜNCELLEME 11.12.2014 08:40
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Meclis'e sunulan iş güvenliği yasa tasarısı ile asgari ücretliden evlatlık alacak babaya, ev kadınlarından patronlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren sürpriz adımlar atılıyor. 

İşçi babalar, sadece doğumda değil, evlatlık edinirken de 3 gün izin kullanabilecek. Hasta, engelli çocuğunun tedavisi için 10 güne kadar ücretli izin alabilecek. İş güvenliği paketinde yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA YÜZDE 10

Asgari geçim indirimi, ücretlerde vergi indirimi olarak yeniden düzenleniyor. Asgari geçim indirimi üçüncü çocukta yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılıyor. Eşi çalışmayan ve 3 çocuklu bir çalışanın asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamdaki asgari ücretliler vergiden muaf tutulmuş olacak.

İŞÇİ BABAYA EVLATLIK İZNİ

Tasarıyla işçilerin eşlerinin doğum yapması, aile bireylerinin ölümü gibi durumlarda verilecek mazeret iznine de açıklık getirildi. İşçiler de, evlilik, doğum, evlat edinme, birinci derece yakınlarının ölümü durumunda 3 gün ücretli izin kullanabilecek. Yüzde 70 engelli, süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde bir yıl içinde 10 güne kadar ücretli izin kullanabilecek. SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
maaş
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ömer 5 yıl önce Şikayet Et
  istedikleri kadar artırsınlar maaş sabit asgari geçim indirimi patrona kalıyor
  Cevapla
 • Ayşe kaplan 5 yıl önce Şikayet Et
  Kaşikla verip kepçeyle aliyorsunuz.Işsizlik her gecen gun artiyor .Uretim sıfır .Millete sürekli balık ver balik tutmayaı ögretmiyorsunuz.Hepsi secime yatirim.Gerisi fos
  Cevapla
 • tuna dogan 5 yıl önce Şikayet Et
  sosyal devlette herkes esittir. calusan kadina bakici basligiyla haber duyduk.icerigini ogrendigimizde memurlar icinmis. yahu bu ulkede ozel sektorde de calisanlar da insan. asgari ucretlinin aldigi maas 900 tl.aldigi zam 30 tl. memurun aldigi zan 100-300 tl arasinda.odedigi vergi asgari ucretliyle ayni. asgari ucretlinin vergisiyle memura 1000 tl bakici parasi. sizce hic duz mantik olgusu varmi.insana gulerler beee. ozel sektore uygulanan zamma devlet ne zaman yaptirimda bulunacak. oy verip sevdigimiz kadar tepkimizide koyariz.
  Cevapla
 • Mehmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Vermeyin o kadar çok para.Bu asgari ücretliler 3 derken 6 yapar bak(!)
  Cevapla
 • ali 5 yıl önce Şikayet Et
  aman ne kadar da çok para bak seen..
  Cevapla