Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Çelik, taşeronlarla ilgili susmayı tercih etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'deki 4-C çalışan 23 bin çalışanın kadroya alınmasının hükümetin ele alacağı bir konu olduğunu belirterek, "Meclis tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum" dedi.

Çelik, taşeronlarla ilgili susmayı tercih etti
Eklenme: 18 Ağustos 2013, 17:31 / Güncelleme: 18 Ağustos 2013, 17:31 / 11,110 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplu sünnet şölenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4-C'lilerin kadroya girip girmeyeceği konusunda sorulara cevap verdi. Hükümetin daha önce 100 bine yakın sözleşmeliyi kadroya geçirdiğini belirten Bakan Çelik, "Şimdi bizim o çalışmalarda 4-B'lilerin kadroya alınacağını ifade etmiştik.

Bunun gereğini yaptık. 100 bin kişi şu anda kadrolu oldular ve oluyorlar. Özelleştirme neticesinde 4-C statüsüne çalışan 23 bin çalışanımızla ilgili olarak da toplu sözleşme masasında sosyal haklarının ele alınacağını ifade ettik. Aile ve çocuk yardımı gibi yardımların yanında ana ücretlerine, ilkokul mezunu kardeşlerimiz bin 33 lira alıyorlardı. Oraya da 175 lira ilave yaparak çok ciddi bir maaşlarında, oran olarak bakarsak yüzde 35-40'lar oranında maaşlarında iyileştirme oldu" diye konuştu.

"4-C'LİLERİN İŞ GÜVENCELERİNDE BİR PROBLEM YOK"

4-C çalışanlarının asıl taleplerinin kadro olduğunu dile getiren Bakan Çelik, "Aslında 4-C statüsündekilerin iş güvencelerinde bir problem bulunmamaktadır. Ama 4-C diye öteden beri anılmalarının onlara verdiği sıkıntılarını 'geçici personelmiş' gibi algıların kendilerini rahatsız ettiğini ifade ettiler. Biz de toplu sözleşme sürecinde çalışma yapacağımızı, mali durumlarını iyileştireceğimizi ifade ettik. Ama kadroyla ilgili takdir edersiniz ki, bu hükümetin ele alacağı bir konu. Meclis de tatilde olduğu için şu anda o konuyla ilgili ileri derecede bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum" açıklamalarında bulundu.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 15 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

mehmet hoş

18.08.2013 22:50

1 - konussada yalann. kendim üniversitede taşeron olarak bilgisayar tamir bakım işi yapıyorum asgeri ücret alıyorum. çok şükür.. lakin şöyle birşey var her yıl yeni bölümler açılıyor yeni alanlar oluşuyor bu olayı asker mıntıka alanı düşünürsek ilk başlarda 100 metre kare bir alan askere düşüyosa mıntıka olarak zamanla bu yer 1000 metre kareye düşebiliyor. bu durumda memuru fazla çalışınca döner sermayesi veya mesai adı altında asgeri ücret kadar ek alırken taşeron firma elemanları işleri arttığı yanına kar kalıyor birde bu yetmiyomuş gibi alt tabaka insan muamelesi görüyor..

mehmet hoş

18.08.2013 22:51

2 - konussada yalann. şimdi yeni birşey çıkarmışlar masa başı elemanı ayrı temizlik ayrı onada idarede tanıdıgı olan taşeron kim varsa onu masa başı yazıyolar diğerini temizlik gösteriyolar yani adamı olan ilkokul meznuda olsa masa başı oluyor. yarın öbürgün masa başı olanlara kadro verilirse tüm o taşeronların masa başı olup temizlik yazılanların elleri ahirette çeliğin boynunda olsun... bununla ilgili ankaraya yazı yazdım müfettiş geldi bir çay içirip istediklerini yazdırdılar.. oda hikayee

ŞENOL GÜVENÇ

19.08.2013 08:23

Taşeron taş oldu.. Kadrolularla aynı işi yapan, kamuda çalışan taşeronların hakkını vermeyen siz yöneticileri Allaha havale ediyoruz. Sizleri hak, hukuk noktasında seçmiştik; ama gereğini yapamadınız. Sandıkta karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

benazir kandemir muhcu

19.08.2013 08:39

taşeronlarda şimdilik susuyor. sandıkta konuşmak üzere.

Bünyamin CAN

19.08.2013 09:07

sandıkta görüşecekmiş.... ya haberi anlamış değilim bir kere taşeron konusu ile ne alakası var. adam 4/c lilerden bahsediyor. adamlar sandıkta görüşecekmiş görüşün sandıkta zaten sizin gibilere layık bir yönetim değil bu iktidar. sizi süfli, hortumcu, hırsız, memleketi muhannete muhtaç eden iktidarlar yönetmeli. Kadroluyla aynı işi yapıyorlarmış. neye imza atıyorsun, ne sorumluluğun var kardeşim ancak oturduğun yerden ahkam kesiyorsunuz. Bu kadar şikayet ediyorsunuz neden bu şartlara razı başladınız o zaman.