2000 yılı sonrası emekliye de intibak

2000'den önce emekli olanların maaşı intibak yasası ile düzeldi. Sıra 2000 sonrası emeklilerinde. Derneklerin çalışmaları tamamlandı. Yeni bir intibakla maaşlar 350 liraya kadar zamlanacak

2000 yılı sonrası emekliye de intibak
2000 yılı sonrası emekliye de intibak
GİRİŞ 14.08.2013 07:25 GÜNCELLEME 14.08.2013 08:14

Maaşlarının arasında uçurum bulunan eski emekliler ile yeni emekliler arasındaki farkı düzelten intibak, 2 milyon vatandaşa ilaç olmuştu. Ocak ayında maaşlara yansıtılan intibak düzenlemesi ile 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar, 350 lirayı bulan zam almıştı. Düzenleme, faydalananları memnun ederken; bir kesimi de umutlandırdı.

Özellikle 2000 yılından sonra emekli olan büyük bir kitle, benzer durumda olduklarını belirterek, kendileri için de bir düzenleme yapılmasını talep etmişti. Konu tartışılırken; Türkiye Emekliler Derneği, 2000- 2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduklarını ortaya koyan bir çalışma başlatmıştı.

Bu çalışma tamamlanıp, ilgililere sunulurken; 2005'ten sonra emekli olanlar için de yeni bir girişim başlatıldı. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği, bütün emekli sistemini gözden geçirecek intibak tasarısı hazırladığını açıkladı.

EŞİT PRİME EŞİT ÜCRET SİSTEMİ

Çalışmaların temelini; aynı şartlarda çalışıp, aynı prim gününü ödemiş fakat farklı zamanlarda emekli olmuş vatandaşlar arasındaki maaş farklılıklarını gidermek oluşturuyor. Böylece daha önce emekli olduğu için az maaş alanların ücretlerine yapılacak iyileştirme ile eşitlik sağlanacak.

Uzmanlar, bir yıl önce emekli olan ile bir yıl sonra emekli olanın bile arasında fark bulunduğunu belirterek, zorlu bir süreç olmasına rağmen yeni intibak yapılmasının haksızlıkları gidereceğini belirtiyor.

BAĞ-KUR'LU DA ZAM İSTİYOR

Bu arada ilk intibaktan sınırlı şekilde yararlanan Bağ-Kur emeklileri de maaşlarının çok düşük kaldığından yakınıyor. Diğer emeklilere göre çok daha az maaş alan emekliler, geçinebilecekleri bir seviyede ücret almak istediklerini belirtiyor. Bağ-Kur'lular, bir intibak düzenlemesi olması halinde mutlaka içinde kendilerinin de olması gerektiğini söylüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • servet 3 yıl önce Şikayet Et
  emekliler intibak intibak diyor fakat sayın yetkililer bunu bildikleri halde hiç bir miting meydanlarında yaptıkları konuşmalarda gündeme getirmek istemediler lütfen biz emeklilerin haklı olarak isteklerini görmemezlikten gelmezsiniz saygılarımla yetkililere
  Cevapla
 • hasangulten 4 yıl önce Şikayet Et
  EĞER VEKİLLER İÇİN OLSAYDI. Şurda kaç senelik ömrü var emeklinin, ömrümüz yeterse ve olursa alarız belki. vekillerle ilgili birşey olsaydı bir günde çıkmıştı,yüzde 50 lik vekil maaşı iyileştirme gibi.
  Cevapla
 • kemal özyurt 4 yıl önce Şikayet Et
  daha önce yazılmıştı. daha öncede defalarca yazıldı çizildi tüm emeklileri kapsayan intibak bedeli yaklaşık 40 milyar tl bu parayı devletin verme gücü yok ----- unutun intibakı belki bi miktar maaş iyileştirmedi yaparlar kişi başı milli gelir 20 000 tl olursa bi ihtimal--------- boşuna darı ambarına girmeyelim
  Cevapla
 • ümit durgun 4 yıl önce Şikayet Et
  Yarın atacağınız başlık. Yarınki haberinizi şimdiden yazayım. Çalışma Bakanlığı, 2000 senesinden sonra emekli olanların maaşında bir düzeltme olacağı yönündeki haberleri yalanladı ve öyle bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirtti. Kaynak: UHA (Ümit Haber Ajansı)
  Cevapla