Asker aileleri ne zaman maaş ödemesi alacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, asker yolu gözleyen ailelere verilecek maaşla ilgili açıklama yaptı.

Asker aileleri ne zaman maaş ödemesi alacak?
Eklenme: 04 Haziran 2013, 11:34 / Güncelleme: 04 Haziran 2013, 17:22 / 55,873 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Oğlu veya eşi vatani görevini yerine getirdiği için muhtaç duruma düşen ve başvuruda bulunan ailelere maaş gelecek ay bağlanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nisan ayında açıkladığı düzenleme kapsamında 20 bin aile başvuru yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın "Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı" ile ilgili açıklamasının üzerinden bir buçuk ay geçtiğini hatırlatarak, başvuruların Bakanlığa ulaşmaya başladığını söyledi.

e-Devlet üzerindeki bilgilere göre 50 bin aileden başvuru beklediklerini kaydeden Şahin, "Şu ana kadar bize gelen başvuru 20 bin ama hızlı bir şekilde çoğalıyor" dedi.

Başvuruların muhtaçlık kriterlerine göre analiz edildiğini ve uzman görüşü beklendiğini dile getiren Şahin, çocuğu veya eşi askere gittiği için ailenin muhtaç duruma düştüğünün raporlanması halinde ödemelerin ayrı bir yasal düzenlemeye gerek olmadan yapılacağını vurguladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına konuyla ilgili genelge gönderildiğini anımsatan Şahin, 20 bin kişinin gelecek ay içerisinde, maaşını ödeyeceklerini bildirdi. Bakan Şahin, programla ilgili bilgiye sahip olmayan ailelerin varlığı da göz önünde bulundurularak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden muhtaç ailelere ulaşacak bir sistemin hayata geçirilmesi için çalıştıklarını da dile getirdi.

Yardım almaya hak kazanan ailelerin maaşları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce kişilerin hesaplarına aktarılacak.

Evi geçindiren kişi, askere gidince aile ne yapacak

"Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı"ndan yararlanmak isteyen aileler, bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından temin edecekleri dilekçeyle başvuruda bulunabiliyor. Başvuru için dilekçe sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve askerlik şubesinden edinilecek askerlik belgesi de gerekiyor.

Askerdeki kişi evliyse resmi nikahlı eşinin, evli değilse anne veya babasının başvurusu dikkate alınıyor.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 6 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Şükran Güneysu

23.08.2013 12:22

sükran güneysu. benim oğlum kıbrısta askerlik yapıyor dokuz aydır orada kıbrıs çok pahalı uçakla gelmek zorunda uçak biletleri uçuk rakamlar.asker maaşı 45tl devletin askeri ama devletten bi kuruş yardım yok maalesef... kıbrısta askerlik yapana bırakın aileyi askerin kendisine yüksek bir para ödenmeli ne şartlarla para gönderiyoruz bi Allah bilir. her defasında borç bulup yollamaya çalışıyoruz üç kuruş bi maaş bağlanıcak güya hala bağlanamadı

isim siz

05.06.2013 02:03

O değilde... Asıl yapılması gereken olay askerin SGK primini ödemek..

Ibrahim Olgun

04.06.2013 18:16

sayın ulaştırma bakanı bin ali yıldırım a sesleniyorum. sayın bakanım benim oğlum 27 nisan da şırnak a gitmek üzere sun expres hava yolu şirketinden bilet aldım (bor para bularak aldım) tabiki şirket bize adınıza rezervasyon yok diye ikinci bir bilet sattı daha önce size e posta attım tweet attım cevap alamadım ne olur yetkili birisi yazımı okuyunca bana yardımcı olsun. teşekkürler ibrahim olgun

hakkı demirkol

04.06.2013 17:42

ASKER PARASI YORUMUNA 65 YAŞ BEDAVA YORUMU HİÇ GİTMEMİŞ BE FEHMİ ABİ İZMİRDEN HAKKI. gel izmire seni bedava gezdireyim fehmi abi başım gözüm üstüne

hakkı demirkol

04.06.2013 17:40

FEHMİ ABİ MARDİN YOKUŞ OLDUĞU İÇİN YAŞLILAR BİNMESİN KORKARLAR DİYE YAPMIYORLAR HERHALDE GÜZEL ABİM. mardinin sokakları dar olduğu için otobüs girmiyor.fehmi abi biz neyapalım