Türk devinden yerli uçak hamlesi! ABD'den aldı

ABD'de uzay ve havacılık sektörlerine parça yapan bir fabrika aldıklarını söyleyen Sabancı Holding CEO’su Göçmen, yerli uçak için teknoloji transferi yapabileceklerini açıkladı.

Türk devinden yerli uçak hamlesi! ABD'den aldı
Türk devinden yerli uçak hamlesi! ABD'den aldı
GİRİŞ 11.01.2018 16:16 GÜNCELLEME 11.01.2018 17:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye’de ve dünyada 2017 yılını değerlendiren Sabancı Holding CEO’su Mehmet GöçmenSabancı Holding’in gelecek hedefleri ve yatırım planlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin 2017’de ekonomik olarak olumlu bir yıl geçirdiğini ifade eden Mehmet Göçmen, “Üçüncü çeyrekte yüzde 11 büyüme, yıl sonu beklentisi olarak yüzde 7’lere yaklaşan bir büyüme Türkiye için çok olumlu. Ve biz de 2017’deki finansal performansımızdan çok memnunuz. 2018’de de Türkiye’nin yüksek büyümeye devam edeceği bir yıl olacak. Biz kendi varsayımlarımızla bunu yüzde 5 civarı olarak aldık ama tabi sektörden sektöre değişiyor” dedi. 

UZAY VE HAVALIK SEKTÖRÜNE PARÇA YAPAN ŞİRKETİ ALDI
 
Sabancı Holding’in 2017 yılında yaptığı yatırımlara da değinen Mehmet Göçmen, Brisa’nın ikinci fabrikasını Aksaray’da bitirdiğini, çimentoda da biten projelerin dışında yeni yatırım arayışlarının devam ettiğini, mevcut fabrikalardan birkaç tanesini alabileceklerini belirtti.

 

Mehmet Göçmen, Kordsa’nın geçtiğimiz haftalarda ABD’de imza attığı yatırımla ilgili olarak da şunları söyledi:
 
“Uzay ve havacılık sektörlerine parça yapan bir fabrika olduğu için ABD’de iki fabrikası olan bir şirketi satın aldık. Onunla ilgili kapanış faaliyetleri devam ediyor. Her şey olumlu giderse ilk çeyreğin sonuna kadar fabrika tamamen bize geçmiş olacak. Bu yatırım buradan devam edecek.
 
ABD’de attığımız adım teknoloji transferi açısından çok önemli. Çünkü biliyorsunuz yeni düzende araştırma ve geliştirmeye hâkim olamayan firmalar çok fazla ayakta kalamayacak. Her şeyin 3- 5 senede değiştiği bir ortama girdiğimiz için ancak teknolojisini geliştirebilenler ayakta durabilecekler. Sabancı Holding’in de en büyük şansı bu. Bir de bugüne kadar çok bahsedilmeyen bir de üniversitemiz var. Üniversitemizle birlikte bir mükemmeliyet merkezi kurmuştuk, Amerika’daki yatırımlarla birleşince bu çok daha anlamlı hale geldi. Bu tür mükemmeliyet merkezlerine de devam edeceğiz. Bu bize büyük bir rekabet avantajı sağlayacak. Bu Amerika’daki yatırımın başka bir iyi tarafı da Türkiye’de yerli ve milli uçak için şu anda projeler var. Onun teknolojisini Türkiye’ye transfer edebilirsek, Türkiye için de bir rekabet avantajıdır bu”

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • rmzn 1 yıl önce Şikayet Et
  Ameller niyetlere göredir
  Cevapla
 • ahmet Uysal 1 yıl önce Şikayet Et
  alışveriş yapacağımız ülke amerika ise söz konusu'da teknoloji ise fazla iyimser olmamak lazım
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu sabancida teknolojik hic birsey uretmiyor ancak onlarin disbiretorlugunu yapiyor memlekete getirib SA amblemini vurup hurra satisa
  Cevapla
 • Gurbet 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok Bilgin olmayan konuda iftira etmiş olursun. Kendine, memlekete ve mücadelemize omuz verenleri üzme. Biliyorsan yaz olmaz mı canım kardeşim!
  Cevapla
 • İns 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerlisini yaparız türk firmaları dünyaya açılmalı daha çok pazarda pazarlama yapılmalı bizde yerli sanayiye destek vermeliyiz
  Cevapla
 • Temel Duran YILDIRIM 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd teknoloji transferine izin vermez..Çünkü Abd haydut bir devlet...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle