Murat Ülker'den ikinci açıklama geldi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ülker hisselerinin bir bölümünün Londra’da bulunan kendi şirketi pladis’e devrine ilişkin ikinci bir açıklama yaptı.

Murat Ülker'den ikinci açıklama geldi
Murat Ülker'den ikinci açıklama geldi
GİRİŞ 03.01.2018 17:31 GÜNCELLEME 03.01.2018 17:47
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Murat Ülker, sosyal medya hesabından sonra şirketin sitesinde yaptığı açıklamada söz konusu devri neden yaptıklarını 11 maddede sıraladı.

DÜNYA ÇAPINDA BİR ŞİRKET

Ülker’in temelinin 1944 yılında babası merhum Sabri Ülker ve amcası Asım Ülker tarafından atıldığını hatırlatan Murat Ülker “ Ülker, bugün dünya çapında bir şirket haline gelmiştir. Türkiye’den dünya markası çıkarma hedefimize yönelik kurduğumuz pladis, kendi alanında dünyada üçüncüdür. Ayrıca merkezi İstanbul’da bulunan aile şirketimiz Yıldız Holding de, Türkiye’deki tüm sınai ve ticari yatırımları ile bugün 40 milyar TL’ye ulaşmış cirosuyla, sahip bulunduğu 80’den fazla fabrika ve binlerce işyerinde, 60 bin kişiyi istihdam etmektedir” dedi.

PLADİS YÜZDE 40'I TEMSİL EDİYOR

Açıklamasının devamında “Başlıca Ülker, McVities ve Godiva markaları altında toplanmış olan atıştırmalık işimiz pladis, tüm işimizin % 40’ını temsil etmektedir ve Yıldız Holding’in faaliyetlerinin sadece dörtte birini oluşturmaktadır. pladis, Türkiye dışında Japonya’dan Amerika kıtasına, Güney Afrika’dan Rusya’ya ve kuzeyde İskandinav ülkelerine ulaşan ticari ve sınai endüstriyel faaliyetlerde bulunmaktadır” diyen Murat Ülker “Holdingimiz, Ülker Bisküvi’de sermayenin % 30’una denk gelen 102.6 milyon adet hisseyi 2 milyar Türk Lirası karşılığında, kendi gıda firması Pladis Foods Limited’e sattı.

YERLİ ŞİRKETİMİZ YILDIZ HOLDİNG

Yerli şirketimiz Yıldız Holding yani Ülker Ailesi, Ülker şirketindeki hak ve sorumluluklarına, niye yine % 100 kendi iştiraki olan pladis vasıtasıyla sahip oldu? Bu değişikliğin sebebi nedir? Yanıtı şu: sektör bazında odaklanılmış, farklı ülkelerde de artan kazanç ile büyüyen işler; istihdam, ihracat ve daha fazla vergi, katma değer üretmektir. Bizler bu hedefimize, uluslararası düzenleme ve rekabete göre yönetim becerisine sahip olarak ulaşacağız. Bu mal, vergi kaçırma değil büyüyen işler, artan kazanç, istihdam ve ihracat demektir. Biz buna kısaca global olmak dedik. Bu, bizim ailemizin ve işlerimizin milli oluşuna engel değildir. Aksine bu duruşu kuvvetlendirmektedir” dedi.

Murat Ülker açıklamasının devamında ise şunları kaydetti: 
Bir kısmı ticari sır niteliğinde olan bu nedenleri aşağıda sıralıyorum.

1-Bu devir kararı tamamen gelecek başarıya dönük bir organizasyondur. Aksi takdirde pladis’te Türk ağırlığı ve etkisi hissedilmeyecek, sahibi Türk bir İngiliz şirketi olarak kalacaktı. Bu iş idaresi bakımından önemlidir.

2-Gelecekte pladis şirketi hem İngiltere’de halka açılacak, hem de Türkiye’de borsaya kote olacaktır.

3-pladis şirketinin en karlı ve hızlı büyüyen parçası Ülker’dir. Şirketin gelecekteki toplam değeri için mühimdir.

4-İçinde Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (MENAT) yatırımı ve gelecek potansiyeli olmayan, global bir halka açık şirket düşünülemez.

5-İşveren markamızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye’deki bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojiden istifade, inovasyon yeteneklerinin kullanılabilmesi ve sinerji için bu birliktelik şarttır. Ayrıca tüm Ülker çalışanlarının uzmanlıklarından global istifade bu şekilde olabiliyor. Mesela halen Türk üretim mühendislerinin uzmanlıklarından, Amerika’daki üretimlerimizde yararlanıyoruz.

6-Bu birliktelik sayesinde tüm dünyadaki pladis fabrikalarına üretim ve ihracat yapabiliyoruz. Bunun için ülkemizde yeni kapasite yatırımları yapıyoruz. İstihdam ve Türkiye’den ihracat için bu çok gerekli ve faydalıdır.

7-İngiltere-Türkiye arasında çifte vergilendirme yasası var. Yani vergi kaçakçılığı iddiasında bulunanların, yasalardan da habersiz olduğu görülmektedir.

8-Yıldız Holding olarak sadece 2017’de 850 milyon Türk Lirasını aşkın vergi ödedik veya yerine geçen bağışta bulunduk.

9-GOYAlıyorum. Her ay birçok ülkeye gidiyorum: operasyonlarımızı yerinde ziyaret ediyorum. Ama İngiltere’de ya da Türkiye dışında bir başka ülkede çalışma ofisim yok. İhtiyacım da…

* GOYA NEDİR: GOYA (Gez, oturma yerinde artık) Ülker'in merkezi ofislerde yaptığı planları sahada kontrol ettiği bir model. Sahadan gelen bilgilerle planların ne kadar örtüştüğüne bakılıyor. Eksik ve aksayan taraflarla ilgili aksiyon alınıyor. 

10- “Mal kaçırma” vergi cennetlerinde olur. Bir başkası adına yapılır. Hisse devrinde bu ikisi de söz konusu değilken, bu tür iddialar kötü niyetin ve husumetin ispatıdır.

11-Yıldız Holding gibi tüm iştirakleri de T.C. Kanunları’na ve Yargısı’na tabidir.

YAZDIR
YORUMLAR 41
 • sucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu da demek oluyorki bundan böyle memleketini seven ülker almayacak
  Cevapla
 • Sezgin 1 yıl önce Şikayet Et
  .sorarsan herşey ticari.
  Cevapla
 • Sorgulayan 1 yıl önce Şikayet Et
  Guvenilir helal sertifikası olmayan hiçbir ürünü almıyorum. Tuketmiyorum. Sen almayacaksin, Be n almayacağım bu böyle devam edecek.. Bi r kişiden ne olacak ki demeyin almayın.. yediğimiz yiyecekler helallik noktasinda şüpheli olduğu için hem maddi hem manevi zarar veriyor bizlere..
  Cevapla
 • Kudüs 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet
  Cevapla
 • fidan 1 yıl önce Şikayet Et
  kripto yahudilerden olduğu söyleniyor du sabri ülkerin. şimdi de kaçıyorlar mı ne türkiyeden
  Cevapla
 • Yolcu yolu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ah merhamet!Sen hıyanetten de daha zalimsin.Bunların hepsi devletimizin merhametinden kaynaklanıyor.Gidinde Almanya'dan başka bir ülkeye sermaye kaçırın bakalım ne oluyor.Bizde ise binbir zorlukla oluşan ve bu milletin sermayesi sayılan serveti sırtlayan soluğu dışarda alıyor.Bir de siz dışardan getirin de biz görelim bakalım.Böyle yapanlara devlet acımayacak hepsine el koyacak.Yazık,vallahi yazık.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  ben almanyada kaliyorum. devlet sirf sirket disariya cikiyor diye kafasina göre el koyamaz. kalfi ki bircok firma burdan çine, polonyay vs. tasindi. hic birsey de yapamadilar
  Cevapla
 • Yozgatli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen kimsin ki adamin malina el koyuyorsun sanane kardesim. Sen de o kadar buyuk sirket ol kazan o paralari o zaman konusmaya hakkin olur. Adam nerde kazanacaksa oraya kurar fabrikasini ne var bunda? Ben yozgatliyim okafar isadamimiz fabrikatorumuz niye 1 tane fabrikasini yozgata kurmuyor da istanbula kaciyor hep. Turkiyenin onde gelen kuyumcusu gulaylar yozgatlılar dinun bakın sadece vergileriyle bile onlarca okul yapilabilecekken sadece kıytırık derme catma bi ilkokullari var. Bu adamin malina da el koyun memleketine yatirim yapmadigi icin o zaman...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle