Tekstil atıklarıyla 2 milyon dolar ihracat

Keçeye doğal yöntemlerle "alev iletmez" özellik kazandıran İzmirli şirket, dünya devlerine ihracata başladı.

  • GİRİŞ20.03.2017 12:20
  • GÜNCELLEME20.03.2017 12:22
Tekstil atıklarıyla 2 milyon dolar ihracat

İzmir'in Torbalı ilçesinde tekstil atıklarının geri kazandırılması amacıyla kurulan bir fabrika, özellikle ses ve ısı izolasyonunun vazgeçilmez ürünü olan keçeye yönelik çalışmalar yaptı.

Fabrikada oluşturulan Ar-Ge takımı, dünyada kullanılan mevcut keçeleri inceleyerek daha gelişmiş özellikler kazandırmak üzere proje yürüttü. Yangına karşı dayanıklı hale getirilmesi için kimyasal yöntemlerle alev iletmez özellik kazandırılan keçelerin kanserojen olması nedeniyle bu alanda çalışma yapmaya karar veren ekip, 5 yıllık bir Ar-Ge projesi sonucu doğal reçineleri kullanarak çevre ve sağlığa zararı olmadan alev iletmez özelliği kazanan keçeleri geliştirmeyi başardı.

Tamamen geri dönüştürülebilen ve yüzde 80'i tekstil atıklarından elde edilen alev iletmez keçeler, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD ile Uzakdoğu ve bazı Afrika ülkelerinden talep görmeye başladı.

Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Kanlı, otomobillerin bagaj, tavan, kapı, kaput ve tabanıyla tüm beyaz eşyalarda kullanılan, ses ve ısı izolasyonu sağlayan keçelerin yangına dayanıklı olması için alev iletmez özelliğinin bulunmasının istendiğini belirtti.

Dünya otomotiv devleri ve Türkiye'nin önde gelen beyaz eşya üreticileriyle çalıştıklarını dile getiren Kanlı, yenilikçi ürünler geliştirerek dünya pazarında hızlı büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAKAA

Etiketler

Yorumlar1

  • Ismet Yazıcı 10 ay önce Şikayet Et
    Fsülyeyim diye kendimi nimetten saymıyorum. Ve-lakin bu hükumetin eli altında olanlar için derim; "Demokrasi ve teknoloji ilerlemesini inkar eden nankördür.
    Cevapla Toplam 1 beğeni
Sonraki Haber