Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kaçak çay 30 kat arttı hayvan dışkısı içiyoruz!

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kaçak çayın yıllık 300 - 500 ton seviyelerinden son 3 yılda yaklaşık 15 bin tona çıktığını söyledi, kaçak çaylarda hayvan dışkısı ile böcek kanı tespit edildiğini açıkladı.

Kaçak çay 30 kat arttı hayvan dışkısı içiyoruz!
Eklenme: 02 Ocak 2013, 09:27 / Güncelleme: 02 Ocak 2013, 11:07 / 35,040 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2012 yılında yaş çay rekoltesinin 1 milyon 150 bin ton dolayında olduğunu vurgulayan, bundan da 220 bin ton civarında kuru çay üretildiğini kaydeden Erdoğan, rekoltenin beklentilerin altında kaldığını söyledi.

Rekoltenin ülkenin ihtiyacına yetmeyeceğini belirten Erdoğan, 2013 yılında kaçak çayla gerektiği gibi mücadele edilmesinin önemine işaret etti. Rize'de yıl içerisinde kaçak çay ele geçirildiğini hatırlatarak açıklamalarını sürdüren Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, şunları söyledi:

"Rize çevresinde kaçak çay yakalanması bölgede kaçak çay işi yapıldığı anlamına gelmez. Çok önemli bir duyum aldık. Doğudan batıya doğru kaçak çay sirkülasyonu yapılacaksa küçük bir miktar bu tarafa gönderiliyor, jandarma ve polis bununla uğraşırken, kaçak çay başka taraftan götürülüyor.

Bu bölgeye gelen kaçak çay kamyonları, gönderen kişiler tarafından bilinçli olarak ihbar ediliyor. Son 3 yılda 15 bin ton dolayında kaçak çay yakalandı. Kaçak çay rakamı, yıllık 300 - 500 ton seviyelerinden bu rakama ulaştı. Eğer 15 bin ton kaçak çay yakalandıysa, ele geçirilemeyen kaçak çay miktarı bunun en az 4 katıdır."

KAÇAK ÇAYDA BÖCEK KANI TESPİT EDİLDİ

Yakalanan kaçak çayların yapılan analizlerinde, hayvan dışkısı ve böcek kanı niteliği taşıyan yapılara rastlandığını ifade eden Erdoğan, "İnsan sağlığını tehdit eden kaçak çayların analizlerinde bulunan maddelere bunlarda eklendi. Sıkı bir kontrol oluyor ama önemli olan kaçak olarak yurda girerek dağılan çayın insan sağlığını tehdit etmesi. Yakalananı bir şekilde imha edersiniz. Kaçak çay, kireç ve mazot karıştırılarak gömülüyor ama asıl önemli olan yakalanamayan kaçak çay" dedi. 

Kaynak : DHA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 18 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Ahmet Gül

02.01.2013 09:58

bu kadar mal gümrükten nasıl geçiyor.?. elhamdülillah müslüman bir ülkeyiz, fakat en kötü şeyler bizde oluyor. neden ?

Mehdi Mumin

02.01.2013 10:30

olamaz ya. demişki sayın yetkili :"doğudan batıya doğru kaçak çay sirkülasyonu yapılacaksa küçük bir miktar bu tarafa gönderiliyor"... acaba kimi koruyor? ne yani rize 'de herkes kanunlara uygun mu çalışıyor? 2 yıldır karadenizlilerin içerisindeyim haklarında ilk öğrendiğim en son taktıkları şeyin kanun olduğu... lütfen birileri sorsun bu yetkiliye kimi koruyor?

Bülent

02.01.2013 11:06

müslümanız neden yapıyoruz?. kalbe inmeyen bir iman, diğerlerinden hiç bir farkı yoktur da ondan. ahirzaman olayı değil mi?

osmanlı

02.01.2013 11:30

menfaaat dünyası. kusura bakmasında bu açıklamayı yapan beyfendi sadece tekel çayı az tüketildiği için böyle birşey soylüyor.yıllardan beri içiliyor kımse kaçak çaydan ölmedi.kendi menfaati için de kaçay çay şoyledir boyledir diyemez.bunu bir rizeli soylüyor artık siz düşünün neden soylediği belli.

fetih1453

02.01.2013 11:35

mehdi mumin adlı arkadaşa cevaben. yazınızı okuyanda meksikadan alıntı yaptığınızı sanacak.bende karadenizliyim ama söylediğinizi ben hiç bir yerde duymadım anlaşılan doğu ile karadenizi de karıştırmışsınız.doğulu olduğunuzda yazınızdan belli oluyor.herkesi zan altında bırakacak şekilde yazmamaya özen gösterirseniz soyadınıza yakışır bir yorum yapmış olursunuz.. saygılarımla..