Balıkçıların yüzü istavritle gülüyor

Av yasağının sona erdiği 1 Eylül'den itibaren denize ağlarını bırakan Karadenizli balıkçıların yüzü en çok istavrit ile gülüyor.

Balıkçıların yüzü istavritle gülüyor
Balıkçıların yüzü istavritle gülüyor
GİRİŞ 10.09.2017 16:14 GÜNCELLEME 10.09.2017 17:22

Ordu Kumbaşı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların en çok istavrit avladığını söyledi.

İstavritin diğer balık türlerine göre bol avlanmasıyla fiyatının 12'den 6 liraya kadar düştüğüne işaret eden Aydemir, avın bu şekilde sürmesi halinde fiyatın 5 liranın altına düşmesinin beklendiğini dile getirdi.

'DENİZİN FASULYESİ'

Aydemir, "denizin kuru fasulyesi" olarak da adlandırılan istavritin fiyatının düşmesinin tüketicileri de memnun ettiğini belirterek, "Diğer balık türleri için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Henüz palamutta umduğumuzu bulamadık. Açıkçası umudumuzu yavaş yavaş kaybediyoruz. Temennimiz istavritin yanı sıra palamudun da bol avlanması." dedi.

Öte yandan, Altınordu ilçesinde kilogramı 6 liradan satışa sunulan istavrite vatandaşların ilgi gösterdiği gözlendi.

Kentte 20 yıldır balıkçılık yapan Osman Yağız, istavritin 7-8 gün önce 12 liradan satışa sunduklarını belirterek, "Bugün fiyatı yüzde 50 düşerek 6 liraya geriledi. Bu durum hiç kuşkusuz en çok tüketicileri memnun etti. Hafta sonu olması nedeniyle de istavrite ilgi oldukça fazla." diye konuştu.

Yağız, diğer balıklara pek rağbet olmadığını sözlerine ekledi.

ETİKETLER
Karadeniz
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Tokmakci 9 ay önce Şikayet Et
    simdi oltayi alip dalmak lazim aralarina..
    Cevapla