'Her yıl yarım milyon ton karpuz çöpe gidiyor'

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yarım milyon tona yakın karpuz ve 200 bin tondan fazla kavunun çöpe atıldığını söyledi.

'Her yıl yarım milyon ton karpuz çöpe gidiyor'
'Her yıl yarım milyon ton karpuz çöpe gidiyor'
GİRİŞ 13.08.2017 11:48 GÜNCELLEME 13.08.2017 11:57

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kavun karpuz üretiminde Çin'in ardından dünya ikincisi olan Türkiye'nin, üretiminin önemli bir bölümünü israf ettiğini vurgulayarak, her yıl 4 milyon ton dolaylarında karpuz, 1,7-1,8 milyon ton civarında kavun üretildiğini ama karpuzda yarım milyon tona yakınının, kavunda 200 bin tondan fazlasının çöpe atıldığını söyledi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, ürün denge tablolarına göre, 2015-2016 üretim döneminde Türkiye'de 3 milyon 919 bin ton karpuz, 1 milyon 720 bin tonu kavun üretildiğini aktardı.

Kavun karpuz üretiminde Çin'in ardından dünya ikincisi olan Türkiye'nin, üretiminin önemli bir bölümünü israf ettiğinin altını çizen Bayraktar, "Her yıl 4 milyon ton dolaylarında karpuz, 1,7-1,8 milyon ton civarında kavun üretiyoruz ama karpuzda yarım milyon tona yakınını, kavunda 200 bin tondan fazlasını çöpe atıyoruz. Buna karşın, nüfus artışı nedeniyle kişi başına tüketim miktarında bir azalma oldu. Kişi başına tüketim miktarı, 2002-2003 döneminden bu yana karpuzda 53,3 kilogramdan 43,3 kilograma, kavunda 27,5 kilogramdan 19 kilograma geriledi." ifadesini kullandı.

Adana kavun karpuz üretiminde ilk sırada

İller arasında karpuz üretiminde ilk sırayı 797 bin tonla Adana'nın aldığını, bu ili 458 bin tonla Antalya, 202 bin tonla İzmir'in izlediğini vurgulayan Bayraktar, kavunda da Adana'nın 199 bin ton üretimle ilk sırayı aldığını, bu ili 178 bin tonla Ankara'nın, 148 bin tonla Konya'nın takip ettiği bildirdi.

Bayraktar, kavun karpuz üreticisinin başta pazarlama olmak üzere, maliyetlerin yüksekliği, fiyat istikrarsızlığı gibi çözüm bekleyen sorunlarının olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Arz talep dengesizliğinden canı en fazla yanan kesim, kavun karpuz üreticilerimizdir. İlkbaharda kilogramı 3 liraya yakın bir fiyatla tüketiciye satılan ithal karpuzun ardından haziranda yerli üretim devreye girince fiyatlar hızla geriliyor. Üreticimiz, karpuzunu 15-18 kuruştan satıyor. Bu fiyatla maliyetini karşılaması mümkün değildir. Çiftçimizin mağduriyet yaşamaması için, başta karpuz olmak üzere sebze ve meyvelerde aşırı sıcakların da tarım sigortası kapsamına alınması gerekir."

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Çok kolay bir yöntem var ... karpuz suyu nu değerlendirin. Hicaz da karpuz suyunu soğuk çay şeklinde pazarlıyorlar. Adı da Çayı İlahi.... Tesis kur suyunu değerlendirir kimin eline geçmiş karpuz suyuy
  Cevapla
 • karamel 11 ay önce Şikayet Et
  mevsiminde 1 liradan karpuz satarsaniz 2 liradan kavun okursa 4 tl den uzum olursa allah belanizi bigun verir. bu ulkenin fakiri cok hemserim. gurmelik yapacak durumda olmayan etiket gozleyen insanlar var. ayiptir 1 lira karpuz. 40 kurus 50 kurus öldumü anlamadim. kabak tadi veren esnafimiz komisyoncumuz karpuzun sucu yok.
  Cevapla
 • Şaban Nergiz 11 ay önce Şikayet Et
  karpuz kavun niye kurutulmuyor.Niye meyve suyu olarak değerlendirilmiyor.?
  Cevapla
 • m3hk 11 ay önce Şikayet Et
  pahalı. ucuz ve tuketilir olmalıki bitirilsin. 1 tl den karpuz 2 tlden kavun olursa fakir yiyemez. bekler bozulur. ticari urunede donusmesi lazım. meyve suyu konsantre falan ugrasıp yapmalı. ciftci kazanmalı tuketicide bol yemeli. o zaman israf olmaz.
  Cevapla
 • CEMAL KARACİĞER 11 ay önce Şikayet Et
  Malesef konuşmayı çok sevip iş yapmaya unutan bir millet olduk .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle