'Bu yıl buğdayda kalite çok yüksek'

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, bu yıl buğdayda kalitenin yüksek olduğunu bildirdi.

'Bu yıl buğdayda kalite çok yüksek'
'Bu yıl buğdayda kalite çok yüksek'
GİRİŞ 15.06.2017 17:54 GÜNCELLEME 15.06.2017 17:55

Cengiz Yorulmaz, düzenlediği basın toplantısında, buğdayda taban fiyatı beklentileri olduğunu söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin emanet alım yapacağını anlatan Yorulmaz, "Emanet alımda taahhütname yapacak. Ama tabii bunun bir an önce açıklanması gerekiyor. Türkiye'de şu an aşağı yukarı 20-25 günden bu yana orak biçiliyor. Tabii ki çiftçi bunun beklentisi içerisinde. Bunun bir an önce açıklanarak çiftçinin rahatlatılması gerekiyor." dedi.

Ekmeklik buğdayın geçen yıl 91 kuruş olduğunu hatırlatan Yorulmaz, şunları kaydetti:

"Bu da 12 -13 protein buğdayın fiyatıydı. Üzerine her protein için artı verim vardı. Bu yıl da eğer aynı üründen gidersek yüzde 12 zamla 1 lira 19 kuruş gibi bir fiyat çıkıyor. Biz de bu fiyata razıyız, beklentimiz odur. İnşaallah, bugünlerde açıklarlar. Verim açısından da buğdayı biçmeden bir şey diyemeyiz. Bazı yerlerden iyi noktalar geliyor ama kötü sonuçlar da gelebiliyor. Bu yıl buğdayda kalite çok yüksek. Verim belki çok iyi olamasa da şu an kalite çok yüksek.

Çok kaliteli buğdaylarımız olacak bölgemizde. Kalite anormal yüksek. 15-16 proteinler var. Glüten olarak 35-40 glütenler var. Bu da buğdayın kaliteli olduğunu gösteren bir sonuçtur. İstenilen zamanlarda periyodik yağışlar alınmasının etkisi bunda yüksek. Yağış almayan bölgeler de var tabii. Allah herkesin gönlüne göre versin. İnşaallah, herkes memnun olur ama kalite en yüksek seviyeye çıkacak bu sene."

Bir gazetecinin, "Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, buğday ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanacağına ilişkin açıklamada bulundu bununla ilgili neler söylemek istersiniz?" sorusuna Yorulmaz, şu cevabı verdi:

"Sayın bakanımız aba altından sopa göstermiş ama bu yanlış bir açıklama. Türk çiftçisi üretmek için çaba sarf eden bu anlamda doğduğu yerde doyabilmek için oradaki hayatına devam etmek için uğraşan bir topluluktur.

Biliyorsunuz aynı uygulama ette de var.

Ama ne yazık ki ette muvaffak olamadılar. İthalatla ilgili ette de ana varsa dana vardır, ana yoksa dana yoktur. İşte tarlada da buğday yetiştirirse Türk çiftçisi, Türk insanı ucuz yer bunu. Zaten geçen yıl 91 kuruştu bizim ekmeklik buğdayımız, bu yıl da yüzde 12 enflasyon var ülkede bu aşikar herkesin bildiği ve hükümetin de açıkladığı bir uygulama."

ETİKETLER
tarım EKONOMİ Edirne
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL