İndirim geldi, satışlar yüzde 32 arttı

Beyaz eşyada ÖTV teşviki ile satışlar bir önceki yılın şubat ayına göre yüzde 35 arttı.

 • GİRİŞ20.03.2017 12:41
 • GÜNCELLEME20.03.2017 12:41
İndirim geldi, satışlar yüzde 32 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada ÖTV teşviki ile 4 ana ürün grubunda iç satışların şubatta bir önceki aya göre yüzde 25 arttığını belirterek, "Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda da iç satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz." dedi.

Ergün Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şubat ayının başından  itibaren uygulanmaya başlanan ÖTV indiriminin etkisinin sektörde yoğun olarak  hissedilmeye başlandığını ifade etti.
 
4 ana ürün grubunda iç satışların şubatta bir önceki aya göre yüzde 25  arttığını belirten Güler, "Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda  da 4 ana üründe iç satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz." dedi.
 
Aynı şekilde beyaz eşya ihracatında da bir ivme yakaladıklarına işaret  eden Güler, "İhracatımızda da bir önceki aya göre yüzde 10 artış sağlandı. İç  satış ve ihracatın toplamıyla elde ettiğimiz toplam satışımıza baktığımızda ise  şubatta, ocak ayına göre yüzde 14, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde  10'luk bir artış gerçekleşti." ifadelerini kullandı.
 
"Devlet, ÖTV kaybını KDV, muhtasar ve kurumlar vergisi ile  karşılayacak"
 
Ergün Güler, Türk beyaz eşya sektörünün 60 bin doğrudan, 600 bin  dolaylı istihdam sağlayan, 500'ü aşkın yan sanayi ve 15 bin bayiye sahip çok  geniş bir ekosisteme sahip olduğunu bildirdi.
 
Güler, gerek geçen aralık ayında Tüketici Güven Endeksi'nin 63 ile son  3 yılın en düşük seviyesinde olması gerekse 2016'nın ikinci yarısından itibaren  daralma yaşamaya başlayan sektör açısından ÖTV indiriminin en doğru zamanda  geldiğini ifade etti.
 
Geçen yılın son aylarında döviz hareketlerinde yaşanan yükselme sonucu  tüketicilerin "zam gelir" endişesiyle talebini öne çektiğini, bu nedenle sektör  olarak 2017'den endişe duyduklarını ifade eden Güler, ancak ÖTV teşviki ile 4  beyaz eşyada satış adetlerinin 400 binden 600 bine ulaştığını bildirdi.
 
Güler, "Satışların artması ile devlet, ÖTV kaybını KDV, muhtasar ve  kurumlar vergisi ile karşılayacaktır. Hatta üretim arttıkça ve fabrikalarımızda  kapasite doluluğu oldukça bu durum ihracata da pozitif katkı sağlayacak, Türk  beyaz eşya sektörünün uluslararası arenada rekabet gücünü artıracaktır." diye  konuştu.
 
"Beyaz eşyada en az yüzde 6,7'lik fiyat düşüşü oldu"
 
TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Güler, ÖTV indirimi sonrası beyaz  eşyada en az yüzde 6,7'lik fiyat düşüşü olduğunu belirterek, beyaz eşya  üreticilerinin ÖTV indirimini, daha fazla indirim veya hediye ürünler gibi  çeşitli kampanyalarla da desteklediğini, ÖTV indirimi kararının hem üretici hem  de tüketici için çok önemli bir katkı olduğunu vurguladı.
  
ÖTV indirimine sadece fiyatların düşmesi olarak bakmamak gerektiğine  işaret eden Güler, şunları kaydetti:
 
"ÖTV teşviki çok geniş bir ekosistemi canlandırarak ekonomik ivmeyi  artıracaktır. 2016 yılının en büyük sorunu olan iç piyasa daralmasının önüne  geçilecek, tüketim hızlanacak ancak bu tüketim ithalata gitmeyerek Türkiye'de  kalacaktır. Ek satış ve bunu sağlayacak üretimle de ek istihdam yaratılacak ve  satışın artmasıyla satıştan elde edilecek gelirler artacaktır.
 
Yapılan ÖTV indirimleri sektörümüze nefes aldırmış olup enerji verimli  ürünlerde süreklilik ile sektörümüzün gücüne güç katacaktır.  Bu noktada,  sektörümüzün haklı ve yerinde talepleri hükümetimizin olumlu karşılık vermesiyle  zorlu bir dönem, yeniden atağa geçmek için güç toplayacağımız bir ortama  dönüşmüştür. ÖTV indirimini gerçekleştiren hükümetimize bir kez daha teşekkür  etmek isteriz."

KAYNAKAA

Etiketler

Yorumlar4

 • bjk 56 10 ay önce Şikayet Et
  ne rekoru Allah aşkına 8000 e indirimden önce aldığı beyaz eşyayı güya indirimden sonra soruyor fiyatlar yükseldi aynı paraya kesinlikle vermem diyor hani vergi indirimi yoksa dolar bindirimi olmasın
  Cevapla
 • zeki 10 ay önce Şikayet Et
  muz için devletin yüzde 50 gümrük vergisi aldığını biliyormuydunuz. dünyanın en pahalı muzunu şu garibanlar yiyor(yiyeymiyor)
  Cevapla
 • Durmuş 10 ay önce Şikayet Et
  Devlet baba herşeyden vergi alıyor . Önce bindiriyor sonra indirdim deyip yine geçiriyor . Şu anda satılan fiyatlar zaten ocak fiyatları . Doların yükselmesi ile fiyat zamlandı . Bunlarda ötv indirimi yaptık deyip indirim gösteriyorlar . Yine aynı fiyat . Peki devlet baba , bu mal yurt dışından girerken bir ayrı vergi üretimde bir ayrı vergi satarken bir ayrı vergi en sonunda da ötv oh be güzel be . 1000 liralık malın 700 lirası vergi kardeşim bu ülkede . Bu kadarsa olmaz be . Yazık vallahi yazık
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • frk 10 ay önce Şikayet Et
  lısteye ÖSYM yıde yazın.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Sonraki Haber