Bu mesleği yapan işsiz kalmayacak!

TGSD Başkanı Şeref Fayat, tekstil mühendisi yetiştirmekte ciddi sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Bu mesleği yapan işsiz kalmayacak!
Bu mesleği yapan işsiz kalmayacak!
GİRİŞ 06.06.2016 15:04 GÜNCELLEME 06.06.2016 15:04

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, 60 milyar dolarlık ihracat hedefinin nitelikli iş gücü olmadan yakalanamayacağını belirterek, "Hedeflere ulaşabilmek için eğitim standardı yüksek, yaratıcı mühendislere ihtiyacımız var. Alanında işsizlik sorunu olmadığı halde tekstil mühendisi yetiştirmekte ciddi sorun yaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Fayat, TGSD tarafından İTÜ Tekstil Teknolojileri Ve Tasarım Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden bu yıl mezun olacak öğrenciler için düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, hazır giyim sektörünün 243 yıllık tarihi geçmişi bulunan bu köklü eğitim yuvasından mezun olan tekstil mühendisleriyle geleceğe çok daha emin adımlarla yürüdüğünü bildirdi.

Türk hazır giyim sektörünün 2023'te 60 milyar dolar ihracat ve üretimde 1 milyon ilave istihdam hedefinin bulunduğunu anımsatan Fayat, sektörün bu istihdama değer katacak çok daha fazla mühendise ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Fayat, "Alanında ülkemizin en iyisi olan bu fakülteyi bitiren arkadaşlarımız ne kadar isabetli bir iş yaptıklarını yakın zamanda fark edecek. Bu konuda iddialıyım; çünkü sizleri ülkemizde üretimde, ihracatta, istihdamda en büyük paya sahip hazır giyim ve tekstil sektörü bekliyor. Bu sektörde hiçbir zaman işsiz kalmak gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Çünkü size ihtiyacımız var. Hedeflerimize ulaşabilmek için öncelikle kurulu kapasitemizi genişletmek, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Özgün marka ve tasarımların yaratılması, katma değeri yüksek ürünlere yönelinmesi çağrısında bulunan Fayat, küresel piyasalarda baş döndüren değişimin hızına ayak uydurabilmek için eğitimin şart olduğunu, iyi yetişmiş, gelişmeleri yakından takip eden, vizyon sahibi mühendisler olmadan bu hedeflerin gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi.

YAZDIR