Diplomasını kiralayan eczacıya çifte ceza geliyor

Diplomasını kiraladığı tespit edilen eczacı yasaya göre 5 yıl eczane açamayacak; SGK’ya fatura edilen ilaç bedeli de faiziyle geri alınacak

Diplomasını kiralayan eczacıya çifte ceza geliyor
Diplomasını kiralayan eczacıya çifte ceza geliyor
GİRİŞ 16.04.2016 16:25 GÜNCELLEME 16.04.2016 16:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı, başkasının diplomasını kiralayarak eczane açanların, vatandaş sağlığını tehlikeye attıkları gerekçesiyle denetimleri sıklaştırma kararı aldı. Denetimlerde eczacının yerinde bulunmaması halinde 24 saat sonra bir denetim daha yapılacak. Diplomasını kiraladığı tespit edilen eczacı yasaya göre 5 yıl eczane açamayacak; SGK'ya fatura edilen ilaç bedeli de faiziyle geri alınacak.

SIKI TAKİP BAŞLIYOR

Sağlık Bakanlığı, diploma kiralayarak eczane açılmasının önüne geçek için muvazaa ile etkin mücadele çalıştayı yaptı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK), “Muvazaa Yönergesi”ni de yayımladı. Yönergede, eczane işletimi ile ilgili kurallara açıklık getirildi. Buna göre eczacı odaları, il sağlık müdürlükleriyle işbirliği yapacak. Kiraladığı diplomayla eczane çalıştıranlar sıkı takip altına alınacak.

ECZACI 24 SAAT İÇİNDE GELECEK

Bir yıllık periyot içinde eczaneye üç farklı zamanda denetim yapılacak. Eczacının yerinde bulunmaması halinde, 24 saat sonra bir denetim daha yapılacak. Eczacının duvarda asılı fotoğrafı ya da diplomasındaki resme dikkat edilecek. Usülsüzlüğün tespit edilmesi halinde, eczanenin ruhsatı iptal edilecek ve söz konusu eczacı 5 yıl süreyle eczane açamayacak. Eczanenin o zamana kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na fatura ettiği ilaç bedeli de faiziyle birlikte diplomasını kiralayan eczacıdan geri alınacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • osmanlı torunu 3 yıl önce Şikayet Et
  Vay be qqerçekten uyqulanır mı :İ= hıç sanmıyorum ama umarım olur
  Cevapla
 • aliminsan 3 yıl önce Şikayet Et
  eczaneyi diplomalı adam acıyor ama ilaçları hep çıraklar satıyor :)
  Cevapla
 • kıyı 3 yıl önce Şikayet Et
  eczacı sorumluluğu ona ait dükkanda oturup diplomanın başında nöbetmi tutaçak
  Cevapla