Mücevhercilerden Kılıçdaroğlu'na yalanlama!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun iddiası üzerine açıklama yapan Mücevher İhracatçıları Birliği pırlantada yüzde 18 KDV olduğunu açıkladı.

Mücevhercilerden Kılıçdaroğlu'na yalanlama!
Mücevhercilerden Kılıçdaroğlu'na yalanlama!
GİRİŞ 29.04.2015 11:54 GÜNCELLEME 29.04.2015 12:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elmas ve pırlantada verginin kaldırıldığına ilişkin beyanları üzerine kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettiklerini belirtti.

YÜZDE 18 KDV VAR!

Elmasa verginin kalkmadığını vurgulayan Ayhan Güner, şunları kaydetti:

"Uygulama, borsada yapılan işlemlerde ve ihracat için alınan taşlarda vergi muafiyetinin olmasıdır. Ancak elmas borsa dışında çıktığı an, iç tüketime dönük bir mücevherde kullanıldıysa kesinlikle mevzuatın emrettiği vergilere tabidir. Kuyumcudan alınan mücevherde geçen sene işçilik KDV’ye tabiydi, üretim için alınan elmastan da ÖTV alınıyordu. Bu sene ÖTV kaldırıldı, bunların tümünden birden yüzde 18 KDV alınıyor. Biz uzun süredir bu uygulamanın tüketimi değil üretimi ve ihracatı vergilendirdiğini anlatmaya çalıştık, ne zaman isterlerse Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine de konuyu anlatmak ve sorularını yanıtlamak isteriz.  KDV var, sadece ihracatçı yurtdışına ihraç ettiği zaman vergi yok, bu da üretime destek. Sonuç olarak kendisinin kesinlikle bir bilgi eksikliği var. Geçen sene bu zamanlarda işçilikten alınan KDV pırlantada yoktu ama ÖTV vardı, şu anda yüzde 18 KDV var. Borsa üyeleri arasında yapılan alışverişlerde de taş borsa dışına çıkmadığı sürece emtia olduğundan dolayı herhangi bir vergi zaten söz konusu değildir."

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • milletin ferdi 3 yıl önce Şikayet Et
  İhracatta tüm ülkelerde KDV yoktur. Turistik seyahatlerinizde yaptığınız kişisel alışverişlerinizde ödediğiniz KDV’yi çıkarken iade ederler. Çünkü kimse ihracatını zorlaştırmaz. Bilakis ülkeler ihracatlarını kolaylaştırmak için teşvik ederler. Hatta bazen öyle teşvikler olur ki ithalatçı ülke damping iddiasıyla anti damping uygulamaları yürürlüğe koyar. Ürünü ihraç eden değil ithal eden ülke KDV koyar. Demek Kılıçdaroğlu’ya kalsa tüm ülkeler ihracatlarını teşvik ederken Kılıçdaroğlu ihracatımızı baltalayacak, ithalatı patlatacak. Kılıçdaroğlu zaten faiz baronları tarafından görevlendirilmiş gibi vaatlerde bulunuyor.
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ihracatta kdv yok neden acaba
  Cevapla
 • cevap 3 yıl önce Şikayet Et
  ihracatı teşvik ederek ülkeye katkı sağlamak için olmasın ?
  Cevapla