Türkiye'den flaş hamle

Türkiye’de ofis açmamakta direnen sosyal paylaşım sitesi Twitter, vergi markajına alındı.

Türkiye'den flaş hamle
Türkiye'den flaş hamle
GİRİŞ 12.02.2015 05:08 GÜNCELLEME 14.02.2015 01:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye’den aldığı reklamlardan yüklü gelir elde eden Twitter, Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) yapılacak değişiklikle 'elektronik mükellef' sayılacak. Böylece, Twitter’ın vergilendirilmesinin önü açılacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik yapacaklarını belirterek bu yolla merkezi Türkiye’de olmayan şirketleri vergilendirmeye hazırlandıklarını kaydettti.

YASA DEĞİŞECEK

Şimşek, ''Şu an uluslararası vergi uygulamaları ve OECD uygulamalarına göre merkezi Türkiye’de olmayınca sıkıntı var. VUK’ta yapılacak değişiklikte bunlar ele alınacak. ‘Elektronik işyeri’ konusu kanuna konacak. Ofis açmasa da elekronik işyeri olması gerekçesiyle vergi mükellefi olmasını sağlayacak bir düzenleme'' dedi. Şimşek, diğer sosyal paylaşım sitelerinin de Türkiye’de elde ettiği gelirlerden vergi almayı hedeflediklerini söyledi.

''REKLAM VERENDEN VERGİYİ ALIRIZ''

Dünyada birçok ülkenin de Twitter’dan vergi alamama gibi sıkıntılarının olduğunu kaydeden Şimşek, ''Konuyu bir firmaya indirgemeden genel anlamda çözmeye çalışıyoruz. Bizdeki çalışmalar sonuç vermezse konuyu uluslararası arenada gündeme getireceğiz. Çifte vergilendirme anlaşmaları da hareket alanımızı sınırlıyor'' dedi.

Şimşek, Twitter’dan sonuç alınamasa da Tayvan merkezli bazı firmaları vergi mükellefi olmaları konusunda ikna ettiklerini anlattı. Şimşek, bu firmaların reklam gelirlerinin vergiye tabi olacağını ifade ederek ''Reklamda geliri elde edenden değil de verenden vergi alınabileceği düşüncemiz olmuştu. Türkiye’deki mükellef reklam verirken KDV’yi içinde veriyor. Normalde Twitter’ın bir merkezi olsa o KDV’yi bize ödemesi lazım. Şu anda öyle bir durum yok'' diye konuştu.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 2
  • ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
    Çok Geç bile kalınmış. Yok öyle bi dünya, burdan gelir elde er, başka bir ülkede vergisini ver. Çifte vergilendirme anlaşmaları bu anlamda gözden geçirilmeli.
    Cevapla
  • temel candan 3 yıl önce Şikayet Et
    hadi ya cek cak hala cumhuriyet kurulduğundaki mantık ve hızla bu işler olmaz Birde futbolcu mezarlığı yaptırılmasını bakandan rıca edelim bu gidişle yaşını başını almış ne varsa 2 ligde bile yabancı oyuncular ile dolu bir baksın ne vergi veriyor avrupadaki sporcu biz daha zenginiz vergi almaya gerek yok alsın parayı kaçsın ülkesine:)) bizden kaç oyuncu avrupada kaç oyuncu ülkemde oynuyor bu 50 milyar dolar nasıl cari açık oluyor her kalemde bize zarar kabaca 1 milyar dolarda burdan eksideyiz..
    Cevapla