EPDK'dan önemli fatura açıklaması

EPDK Başkanı Yılmaz, yazılı açıklamasında, elektrikte tüketici şikayetleri ve akaryakıt fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EPDK'dan önemli fatura açıklaması
EPDK'dan önemli fatura açıklaması
GİRİŞ 06.02.2015 04:06 GÜNCELLEME 06.02.2015 07:11
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerini yakından izlediklerini, faturalara yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirterek, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Şirketlerin yapacakları manipülasyonlar ve etkilerinin tamamı kurumumuzca bilinmekte ve gerekli tedbir ve önleyici düzenlemelerimiz hazır" ifadesi kullandı.

Son günlerde özellikle fatura dönemlerinin değiştirilmesi ile gündeme gelen elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin mevzuat uyarınca yapması gerekenleri, tüketicilere doğrudan veya dolaylı olarak yansıyan tüm işlemleri kurum olarak yakından takip ettiklerini ve gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını belirten Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerini yakından izlediklerini bildirdi. 

Tüketici şikayetleriyle ilgili konuya özel önem verdiklerini ifade eden Yılmaz, Elektrik Piyasası Dairesinde bir grup başkanlığının tamamen tüketici problemleriyle ilgili çalışmaları yürüttüğünü ve EPDK'ya ulaşan tüketici şikayetlerinin ilgili birimce değerlendirilip cevaplandırıldığını ve gerekli görüldüğünde dağıtım şirketlerinin uyarıldığını vurguladı.

Yılmaz, faturalara yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirterek, "Fatura dönemlerinin yılın son ayında uzaması, ilk ayında kısalması, güvence bedeli tahsili-iadesi, sayaç sökme-takma, sayaç bedeli gibi fatura tutarını veya ödeme sürecini etkileyen, tarifelere etkisi olan tüm elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin faaliyetlerini yakından takip ediyoruz ve gerekli önlemleri alıyoruz" ifadelerini kullandı.

EPDK Başkanı Yılmaz, fatura döneminin uzaması-kısalmasının kayıp-kaçak hedeflerinde şirkete kazandırabilecekleri ya da 2016 yeni tarife dönemi hesaplarına yönelik etkisi, yine güvence bedelinin geç iadesi gibi usulsüz uygulamaların, sayaç bedeli gibi usulsüz tahakkukların, tüketiciye veya 2016 yeni tarife dönemine etkileri üzerinde değerlendirmelerin devam ettiğine dikkati çekti.

Tüm fatura bileşenleri ile voltaj-gerilim dalgalanması, kesintilerin süresi ve sayısı gibi teknik bileşenlerin de her an yakından kontrol edildiğini, aynı zamanda şirketlerin hizmeti, tüketiciye etkileri ve mali boyutlarının da incelendiğini belirten Yılmaz, 6446 sayılı Kanunla oluşan dağıtım sisteminde tüketicilerin tesis ettiği hatların işletilmesi, arızalarının giderilmesi, bakım-onarımının yapılması ve bu hatların devir alınmasında oluşan problemlerin de takip edildiğini ve gerekli yaptırımların uygulandığını kaydetti.

Yımaz, elektrikte yatırım ve işletme planlarının dönemlik olduğunu, 2011-2015 döneminin son yılı olması nedeni ile de dağıtım ve tedarik şirketlerinin tüm harcamalarının, gelirleri ile birlikte dağıtım faaliyeti kapsamında yapılmış tüm satın alma ve ihale işlerinin de ayrıca incelendiğini bildirdi. 

Yılmaz, "2016 ve sonrası tarifelerinin belirlenmesinde kullanılmasının yanı sıra usulüne uygun olmayan harcamalar düzeltilerek gerekli yaptırımlar uygulanacaktır" ifadesini kullandı.

Önleyici düzenlemeler hazır

Vatandaşların dağıtım ve tedarik şirketleri ile karşılaştıkları problemlerden haberdar olduklarını anlatan Yılmaz, usulsüzlüklerin üzerine doğrudan gidildiğini, herhangi bir istisna gözetilmeden sorunların çözümü konusunda yaptırımların uygulandığı ve şirketlerin gerektiği şekilde cezalandırıldığını kaydetti. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız rahat olsunlar, tüm haklarını koruyacak şekilde kurumumuz çalışmakta, şirketlerin yaptığı manipülasyonlar için gerekli düzeltici/cezalandırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Yapacakları manipülasyonlar ve etkilerinin tamamı Kurumumuzca bilinmekte ve gerekli tedbir ve önleyici düzenlemelerimiz hazırdır."

"EPDK olarak haksız kazanılacak bir kuruşun bile peşine düşüyoruz"

Petroldeki ve dövizdeki son artışların akaryakıt fiyatlarına olumsuz yansıdığına işaret eden Yılmaz, bu dalgalanmanın önümüzdeki süreçte durulacağını ümit ettiğini ifade etti.

Tüketicilerin rahat olmasını isteyen Mustafa Yılmaz, EPDK'nın akaryakıt piyasasındaki rafineri ve dağıtım şirketlerinin fiyat oluşumunu yakından izlediğini belirtti. Yılmaz, haksız kazanılacak bir kuruşun bile peşine düştüklerini bildirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
elektrik faturası
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • cem 4 yıl önce Şikayet Et
  ben böle elktrik faturası görmedim 40 gelirken 98 tl geldi
  Cevapla
 • Mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Haksız olarak biz tüketicilerden tahsil edilen her kuruşun takipçisi oluyoruz,diyorsunuz ancak sizin takip yönteminizle bize bu zulmedenlerin yöntemleri çok farklı.Siz tüketicilerden haksız tahsil edilen bedelleri birkaç yıl geçtikten sonra uyanıp mahkemelere başvurun diyene kadar adam zatensoygununa sizin tembelliğinizden dolayı birkaç yıl devam ediyor.Bu adamlar,patronlar,Bizden bu bedelleri alırken niye bizim gibi mahkeme kararı getirmiyorlar?Onlarda her abonede için faturalarda bulunan gereksiz bedelleri mahkeme kararı alırım yazılı belgeyi getirsinler.
  Cevapla
 • iSMAİL EREN 4 yıl önce Şikayet Et
  Canım Kardeşim; Adam 180 TL faturayı kesmiş, ödeyeceksin diyor, sen "vatandaşım rahat olsun" diyorsun, 1 kuruşun peşindeyim diyorsun. Şunu söyleyebiliyormusun; faturaların bilmem şu kadarı ödenmeyecek. onu de bana.
  Cevapla
 • yunusiso 4 yıl önce Şikayet Et
  sayın epdk başkanı adamlar bizi soyuyooor imdaat siz hala önlem alıyormuşsunuz soyuluyooz ya nası önlem bu adamlar hükümete karşı bizi kışkırtıyor.Paralelci olmasın bunlar dikkat..
  Cevapla
 • eeeeee... 4 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş kazığı yedi...faturalar geldi...tedbirler hazırmış...komedi yaaa....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle