Yolcu beğenmeyen taksiye rekor ceza!

'Kısa mesafe yolcusu'na kan kusturan taksilere ceza yağdı. Yolcu beğenmeyen taksilere 650 bin lira ceza kesildi.

Yolcu beğenmeyen taksiye rekor ceza!
Yolcu beğenmeyen taksiye rekor ceza!
GİRİŞ 24.06.2014 07:24 GÜNCELLEME 24.06.2014 07:44
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

14 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da, trafikteki araç sayısı 18 milyona ulaştı. Bunun 18 bini ise ticari taksi... Günde 1 milyonu aşkın inme binme ile müşteri taşımasına rağmen yine de en çok şikayeti ‘yolcu taşımamaktan’ alan taksicilere geçen yıl ceza yağdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre yolculardan 1 Ocak 2013- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında taksilere ilişkin 13 bin 114 adet şikayet alındı. Şikayetlerin 6 bin 869 adedine toplamda 649 bin 216 lira para cezası verildi. 

91 İLA 189 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Geri kalan 6.245 şikayet için ise, uyarı niteliğinde yaptırım uygulandı. Bu yılın ilk 6 ayı ise belediyeye gelen şikayet sayısı 11 bin 395 buldu. Bu sayının 2 bin 196 adedine toplamda 213 bin 900 lira para cezası kesildi. Cezaların ise 91 lira ile 189 lira arasında değiştiği belirtildi. Kesilen para cezaları 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'na göre belediye bütçesine aktarılıyor. 'Kısa mesafe yolcu almama' toplam şikayetlerin yüzde 80'ini oluşturduğunu belirten Taksiciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Uğur, "Diğerleri ise, hatalı araç kullanımı, tartışma ve sigara içme gibi olumsuz davranışlar" dedi. 

TEKNOLOJİ SORUNLARA ÇARE OLABİLİR

Hem taksiciyi hem de vatandaşı mağdur etmemek adına bazı çalışmalar yaptıklarını kaydeden Uğur, teknolojinin bir çözüm olduğuna değindi. Taksilere araç takip sisteminin yerleştirilmesinin şikayetleri büyük oranda düşüreceğini belirten Uğur, “Takip edilen kişi yanlış yapmamaya özen gösterir. Bu sayede hataları sıfıra indirmeyi planlıyoruz” dedi. 

100'DEN FAZLA ARAÇTA ŞU AN UYGULANIYOR

Belediyelerle uygulamaya geçekleri sistemi anlatan Uğur, "Araçlara yerleştirilen takip sistemiyle araç nerede, ne hızda gidiyor, ne zaman kalktı, ne zaman durdu görülecek, bilgileri de 6 ay depolanacak.Araçlarda akıllı taksimetre de bulunacak. Bunun yanı sıra yerleştirilen düzenek içinde panik düğmesi de olacak. Bu sistemi hali hazırda 100’den fazla araçta uyguluyoruz. Belediyeler de bu konuda bize yeşil ışık yakıyor. Kısa zamanda bu uygulamaların İstanbul’un tamamına yayılmasını umuyoruz."

TEK MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK

Taksilere gelen şikayetlere yönelik birçok çözüm önerisinin getirildiğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın da, “Her şehirde başka başka yöntemlerle araçlar kontrol altına alınıyor ancak İstanbul birkaç şehre bedel ve henüz net bir sistem yok” dedi. Apaydın, bunun yanı sıra hali hazırda durakların tek merkezden kontrol edileceği bir çalışmanın bulunduğunu ve bunun sene sonunda yürürlüğe gireceğini ifade etti.

KAYNAK: AKŞAM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • seyfullah 5 yıl önce Şikayet Et
  taksiciler esnaf değil.. hamile eşim hastane önünde fenalaştı, evimize kadar taksiyle götürmek istedim, hiçbiri almadı. kısa mesafe götürmeyiz diye. esnaflıklarını geçtim çoğunun insanlığı bile sorgulanmalı...
  Cevapla
 • ertuğrul yıldırım 5 yıl önce Şikayet Et
  şoför mağdur. bu trafikte adam bakkala taksiyle gidiyor.bu çocuk oyuncağı değil ki.bu işinde hesabı kitabı var.şoförü kimse düşünmüyor.
  Cevapla
 • İlkin 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi olmuş... Hiç unutmam hastaneden çıktım yol ağzında bekleyen taksiciye kusura bakmayın kısa mesafe gideceğim ama rahatsızım dedim ozaman dolmuşa bin kısa mesafeyse dedi plakasını almıştım şikayet etmiştik sadece durağa ekmekleriyle oynamayalım bi zarar gelmesin diyerek . Hep böyle yapıyorlar Annanem yaşlı yürüyemediği için taksiye binmişler 3 durak sonra inmişler annemle kısa mesafe diye taksici demedik bırakmamıştı taksiciyi bulana kadar uğraştım bulundu çağrıldı inkar etti yalan diye yaptığı hareketin arkasında da durmadı sıra gibi bir sıkıntısı da yoktu sadece 2 taksi vardı Durak değil ara caddede duraksız bekliyor. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Parasını verip biniyoruz bedava binmiyoruz. Hak etmiyoruz bu hareketleri.
  Cevapla
 • FUAT KOCA 5 yıl önce Şikayet Et
  TAKSİLERDE ÖNCE KİRALIK SİSTEMİNİ BİTİRİN. taksi sahipleri ayda 5000 ila 6000 lira otocenterdan kira alsın sonrada sıcak soğuk demeden çalışanları kötüleyin.taksiler de esnaflık kalmamış.sade ticaret yapılıyor.korsan gibi bununda önü alınması lazım.
  Cevapla