Araç kiraladı bir yıl sonra evinden oldu

Araç kiralama işleminde açığa attığınız imzalar yıllar sonra size ödeyemeyeceğiniz borçlar halinde geri dönebilir.

Araç kiraladı bir yıl sonra evinden oldu
Araç kiraladı bir yıl sonra evinden oldu
GİRİŞ 16.06.2014 11:31 GÜNCELLEME 16.06.2014 14:44
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış


Kenan Biter'in haberi

Yazın gelmesiyle birlikte yapılan planların içerisine araç kiralamayı da ekleyenler dikkat…

Araç kiralarken iki kere düşünün. Çünkü rastgele kiralama yapılan yerlerde imzalatılan açık senetler, alınan kredi kartı fotokopileri ve araçlara yapılmayan sigortalar hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkarak başınızı ağrıtabilir ve kendinizi bitmek bilmeyen davaların içinde bulabilirsiniz.

Araç kiralama sektörü inanılmaz şekilde büyümeye devam ediyor. Sektörde resmi olarak binin üzerinde firma faaliyet gösterirken kullanıma çıkarılan araç sayısı ise 200 bini aşmış durumda.

ÖNÜNE GELEN OTOMOBİL KİRALIYOR

Ancak resmi rakamın yanı sıra oluşan başıboşluktan dolayı sektöre emlakçı ve inşaatçı gibi sektörle hiç alakası olmayan kişiler de dadanmış durumda.

Eş-dosttan toplanan birkaç aracı kapı önlerine ve yol kenarlarına koyarak kısa yoldan para kazanmaya çalışan fırsatçıların kiralama işlemlerinde açık senet imzalatması ve kredi kartı fotokopisi alması ileriye dönük telafisi mümkün olmayan risklerin oluşmasına yol açıyor.

Kiraladıkları arabaların karşılığında teminat olarak boş senetlere imza attıran gayriresmi oto kiralamacıları, senetleri ise araca yönelik olası gelebilecek cezaların olup olmadığını öğrenmek için aracı teslim aldıktan 1 ay sonra geri veriyor. Bu zaman zarfında almayı unutanlar veya almaya gittiklerinde karşılarında muhatap bulamayanları ise haciz tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

YILLAR SONRA HACİZ ŞOKU YAŞADILAR

Geçtiğimiz aylarda farklı zaman dilimlerinde aynı otomobil firmasından araç kiralayan 55 kişi yıllar sonra kendilerine gelen haciz şoku ile neye uğradığını şaşırmış, faizleri ile birlikte 55 kişiye 5 ile 50 bin TL’ye varan ödeme emirlerinin gönderildiği belirtilmişti.

İşte bu olay daha sgüncelliğini korurken bir ilginç haber de Denizli’den geldi. Bir yıl önce kiraladığı araç için senet imzalayan vatandaşa çıkartılan 70 bin TL’lik borç yüzünden evine ihtiyati haciz konuldu.

Bunlar sadece medyaya yansıyan birkaç vaka oysa ki sayının çok daha kabarık olduğu belirtiliyor.

TOKKDER’DEN UYARI: OLDUKÇA RİSKLİ!

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz sektörün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği TOKKDER yetkilileri araç kiralamalarında açığa imzalı senet alınması işleminin oldukça riskli bir işlem olduğunu imzayı atanın kendini karşısındakinin insafına teslim ettiğini belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu.

ÖDENMESİ GÜÇ BORÇLAR ÇIKARTILABİLİYOR

Açığa imza ile senet düzenlenmesinde temel kriterin taraflar arasında oluşan güven olduğunu belirten yetkililer maalesef bu güvenin suiistimal edilerek oluşturulan senetlerin ortak iradeye aykırı şekilde doldurulduğunu ve ortaya ödenmesi oldukça güç borçların çıkartıldığını söyledi. 

AÇIK SENET HER DAİM HACİZ RİSKİ TAŞIR

Bu tarz kiralamalarda imzalatılan açık senetlerin her daim haciz riski taşıdığını ve senedin ödenmesi anında veya karşılıksız kaldığı anda geri alınması gerektiğini ifade eden TOKKDER yetkilileri, senedin iade edilmemesi ve icra takibine konu edilmesi halinde senedi imzalayan kişinin borcunun olmadığını dava açarak yazılı delille ispat etmek zorunda kalacağını belirtirken devamında ise ‘’Kaldı ki bu davalar süresince haciz durması için de senedin üzerinde yazan ve icra işlemine konu edilen senet bedelinin üzerinde bir teminat yatırılmadıkça da haciz işlemleri aynen devam edecektir. Bu nedenle senetler mutlak iade alınmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

SENETİN ALINMAMASI HALİNDE BAŞVURULACAK YOLLAR

Eğer senedi alan senedi ortak iradeye aykırı olarak doldurur veya iade etmez ise, senedi verenin dava açarak borcu olmadığını veya borcunun kalmadığını yazılı delille ispatının gerektiğini belirten yetkililer konuyla ilgili şunları dile getirdi;

‘’Senedini iade almayan kişilerin, öncelikle ihtar ederek konusuz kalan senedin iade edilmesini senedi verdikleri kişi veya kurumdan talep etmeleri gerekmektedir.  Senedin verilmemesi halinde ise hukuki yollara başvurup ayrıca da Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şikâyette bulunabilirler’’

KİRALAMA YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

Bu tarz mağduriyetler yaşamamak için araç kiralayacak vatandaşların öncelikle TOKKDER üyesi kurumsal araç kiralama firmalarını tercih etmelerini önerdiklerini belirten yetkililer, ‘’Kiralama yapılırken kullanıcılar kiralama kontratının içeriğine, kiralayacakları aracın yaşı ve kondisyonuna dikkat edilmeli.  Bunun dışında kiralama firmasının müşteri ilişkileri bölümünün iletişim bilgileri mutlaka alınmalıdır. Kaza, arıza ve çalınma gibi durumlarda yapılacaklar konusunda kiralama şirketinden önceden bilgi alınması da önem taşımaktadır.’’ dedi.

kenan.biter@haber7.com

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 5
 • yusuf sanli 4 yıl önce Şikayet Et
  arac kiralama. su haberi okuyunca almanyadan 2000 sene geride oldugumuzu anladim ne demek arac kiralayip senet imzalamak ne demek icra hakim savci nasil ne hakla isin icine giriyorlar hirzizin hakkini koruyorlar anlamadim gitti 1. aracini kiraya veren kim olursa olsun kanunen her turlu sigortasini yapacak yapmadigi taktirde hakim icra kimse ondan hesap soracak 2 sahis kiraya veremez verdigi taktirde araci kiralayan sahis kötü amacla kullanir banka soyar hirsizlik yapar bundan dogabilecek zararlar aracin sahibine kesilir
  Cevapla
 • gürbüz_kemal 4 yıl önce Şikayet Et
  Vur Garibana.... Devlet bunun gibi uyanıklara ( En büyükten - en küçüğe) göz yumduğu sürece garibanlar ezilmeye devam edecektir...
  Cevapla
 • Nihat AYDIN 4 yıl önce Şikayet Et
  HEP KANUNLAR. Kanunlarda ki bu boşluklar olduğu sürece ve adalet dağıtan hakimler sadece güçlüden yana olursa daha nice yuvalar yıkılır bi kere o seneti getiren adama sen bu adama ne sattın ne verdin bu senedi aldın diye sormalı önce..
  Cevapla
 • Tufan CETIN 4 yıl önce Şikayet Et
  Denetlenmeli!.. Böyle arac kiralama islemi olur mu yahu, Ben Adiyamanda arac kiralamak icin gittigim Oto Kiraci da, Karsilastigim sartlar beni soke etti. Birincisi, Arac Full Kaskolu, Eger bir kaza sonrasinda hakli veya haksiz iseniz, Aracin kaskosu araci tamir etmekte yani masrafini karsilamakta, Yalniz oto kiralamacilari bunu böyle beyan etmiyorlar. Araci carptiktan sonra Hem Kasko Araci tamir ediyor, Hemde siz Tamirhanede gectigi sürede arac tamir edilirken ki zamani günlük ödüyorsunuz. Hemde Kazada hakliysaniz, karsi kazazedenin Kaskosu sizin aracinizin masraflarini karsiliyor. Yani 3 yerdende kazanc elde edilmis oluyor. Bunun acilen denetlenmesi ve Yeni kanunlarla düzeltilmesi gerekli. Ben avrupada yasiyorum. Burada araci kirala, kaza sonrasinda araci oldugu yerde birak git evine gerisi seni ilgilendirmiyor. Kaskosu tamir ettiriyor zaten araci.
  Cevapla
 • HAKAN İNCEOĞLU 4 yıl önce Şikayet Et
  dikkat beyler. bana göre araba kiralama şirketlerinin hepsinin amacı kiralama değil tamamen araçların büyük masraflarını kiralayan kişiye yıkma projesidir. çok tehlikeli insanlar zaten bu işle uğraşıyor. bildiğin tıfıl mafyacıklar
  Cevapla