Taşköprü'de sarımsak dikim sezonu sona erdi

Taşköprü'de, bu yılın sarımsak dikim sezonu sona erdi. Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, ilçede her yıl şubat ayı sonunda başlayıp mart ayı ortalarına kadar yapılan sarımsak dikim işleminin, bu yıl hava şartlarının uygun gitmesi sayesinde vaktinde yapılabildiğini söyledi

Taşköprü'de sarımsak dikim sezonu sona erdi
Eklenme: 28 Mart 2013, 14:09 / Güncelleme: 28 Mart 2013, 14:09
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çelik, ilçede yaklaşık 4 bin sarımsak üreticisinin bulunduğunu ifade ederek, geçen yılın rekoltesinin, 16 bin ila 18 bin ton arasında olduğunu vurguladı.

Taşköprü sarımsağının dünyadaki benzerleri arasında en kalitelisi olduğunu belirten Çelik, bunun sarımsağın içindeki selenyum maddesi, kükürt ve fosfor oranının yüksekliğinden kaynaklandığını bildirdi.

Çelik, Taşköprü'de ekonomik anlamda öncü olan sarımsağın, hak ettiği değeri alması için yetkililerin bu konuya önem vermesi gerektiğini kaydetti.

Sarımsak üreticilerinden Bekir Ergün de geçimlerini bu işle sağladıklarını anlatarak, geçen yıl Çin sarımsağından dolayı emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE HENÜZ YORUM YAPILMADI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000