Bileziğini satıp başladı Avrupa'ya ihracat yapıyor - YAZDIR

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bileziğini satarak aldığı bir bir dikiş makinesiyle işe başlayan ve işlerini kullandığı mikrokredi ile büyüten Münevver Aydın, İsviçre, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere tül perde ve nevresim dikip gönderiyor.

  • GİRİŞ23.03.2019 16:27
  • GÜNCELLEME23.03.2019 16:30

Kızıltepe’de yaşayan 34 yaşındaki 2 çocuk annesi Münevver Aydın, küçük yaşlarda dikiş, nakış ve dikim işlerine başladı. Edindiği tecrübe ile kendi iş yerini açmaya karar veren Aydın, bileziğini satarak bir dikiş makinesi aldı. Mikrokrediden aldığı 700 lira ile kumaş alıp dikip satmaya başlayan Aydın, zamanla dükkanını daha da büyüterek Avrupa’ya da açıldı.

 

 

Girişimci anne İsviçre, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere tül perde ve nevresim dikip gönderiyor.

Hayat hikayesini anlatan Münevver Aydın, “19 yıl içerisinde büyük işler katettiğimi düşünüyorum. Epey bir yol gittiğimi ve başardığımı düşünüyorum. 19 yıl ayakta durmak kolay değil ve bayan olmak daha farklı. Mikrokredinin bana büyük desteği oldu, çünkü sıfır bütçe ile açmıştım. Allah’a çok şükür devam ediyoruz” dedi.

 

 

Avrupa’dan sipariş almaya başladı

Yurt dışına da ürünler gönderdiğini belirten Aydın, “Almanya, Hollanda ve İsviçre’ye gönderiyorum. İstanbul’a gönderiyorum, en çok ürünlerim o tarafa gidiyor. Oradan insanlarımız buraya gelince bizim ürünlerimizi alıyorlar. Bizim ürünleri daha çok beğeniyorlar. Özellikle benim dikişimi daha çok beğeniyorlar” diye konuştu.

Eşi çalışmadığı için evinin geçimini kendisinin sağladığını aktaran girişimci kadın, tekstil atölyesi açmayı planladığını belirtti. Aydın, kadınları yeni açacağı tekstil atölyesinde istihdam etmek istediğini söyledi.