Merkez Bankası'dan önemli enflasyon açıklaması - YAZDIR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyonla ilgili olarak, "Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek para politikası araçları fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edecektir" dedi.

  • GİRİŞ30.11.2018 11:41
  • GÜNCELLEME30.11.2018 12:08

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek para politikası araçları fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edecektir" dedi.

Çekinkaya ayrıca, "Alınan koordineli önlemlerin de katkısıyla enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsaması beklenmektedir" ifadelerini kullandı.

 

Çetinkaya: Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek para politikası araçları fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edecektir

Çetinkaya'nın'nın "Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası" başlıklı sunumda temel mesajlar şu şekilde:

- Ekonomideki dengelenme eğilimi belirginleşmiştir.

- Dış talep gücünü korumakla birlikte, finansal koşullardaki sıkılaşma ve zayıf iç talebin etkisiyle iktisadi faaliyet yavaşlamıştır.

- TCMB fiyatlama davranışlarındaki bozulmayı sınırlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmıştır.

- Alınan koordineli önlemlerin de katkısıyla enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsaması beklenmektedir.

- Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenerek para politikası araçları fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edecektir.