Memura bayram ikramiyesi verilecek mi? - YAZDIR

Milyonlarca memur tarafından merakla beklenen KPDK toplantısı 29 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi. Memur ve emekliye verilmesi beklenen bayram ikramiyesi konusu görüşüldü mü? 2018 yılında memura bayram ikramiyesi verilecek mi? Memur ne kadar bayram ikramiyesi alacak? İşte, dört gözle beklenen KPDK toplantısından çıkan karar...

  • GİRİŞ29.03.2018 08:51
  • GÜNCELLEME22.05.2018 10:27

Kamu Personeli Dayanışma Kurulu (KPDK) 29 Mart Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun başkanlığında toplandı. Toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanamayan hususların görüşüleceği toplantıdan en büyük beklenti memura verilmesi planlanan bayram ikramiyesi oldu. Milyonların dört gözle beklediği KPDK toplantısında memura bayram ikramiyesi mevzusunun görüşülmesi bekleniyordu. Peki, KPDK toplantısından bayram ikramiyesi için karar çıktı mı? Memura bu sene bayram ikramiyesi verilecek mi? Memura bayram ikramiyesi gelecekse ne kadar olacak? İşte, KPDK toplantısının sona ermesi ile beraber dört gözle beklenen bayram ikramiyesi kararı...

KPDK TOPLANTISI SONA ERDİ

 

Geçtiğimiz hafta ortaya atılan bir iddiaya göre Kamu Personeli Dayanışma Kurulu tarafından yapılacak olan toplantıda memura ve emekliye bayram ikramiyesi mevzusu masaya yatırılacaktı. Memur-Sen tarafından öne sürülen bayram ikramiyesi talebinin, tıpkı emekliye promosyon olayı gibi karara bağlanması bekleniyordu. Keza yine Memur-Sen önderliğinde emekliye promosyon verilmesi teklif edilmiş ve hayata geçirilmişti. 

MEMURA BU SENE BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI?

Bayram ikramiyesinin memura verilmesi halinde bu ödenekten SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de faydalanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilmesi planlanan bayram ikramiyesi yılda iki kez olmak üzere ödenecekti. Memura bayram ikramiyesinin karara bağlanması halinde yapılacak ödemenin ya memur ve emeklinin aldığı maaş kadar ya da en yüksek memur aylığının iki katı tutarında yani 2 bin 62 lira civarında olması öngörülüyordu. 

KPDK'DAN BEKLENEN KARAR ÇIKMADI

Milyonlarca kişinin merakla beklediği KPDK toplantısının gündem maddeleri arasında söylenenin aksine memura bayram ikramiyesi mevzusu yer almadı. Toplantıda öne çıkan konular kamu personel sisteminde iş güvencesi ve kadrolu istihdam konusu oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri gibi KPDK görüşmesinde de memura ikramiye konusu gündeme gelemedi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanan yılın ilk KPDK toplantısında öne çıkan konuları Bakan, “Birinci gündem maddemiz izin konuları, alt komisyonumuzun önerilerini değerlendireceğiz. Bir diğer konumuz da 2011 yılında yasal zemine kavuşan esnek çalışma modellerimiz, bu konuda da gerçekleştirilen sunumları dinleyeceğiz" şeklinde anlattı. Memura ikramiye konusu ise toplantının gündem maddeleri arasında kendine yer bulamadı. Ancak ilerleyen günlerde memura bayram ikramiyesi konusunun farklı bir platformda tekrar görüşülmesi bekleniyor.