Çilek üreticisinden ihracatı artırma hedefi - YAZDIR

Mersin'in Silifke'deki çilek üreticileri, 2-3 yıldır azalan ihracatı başta artırıp yeniden döviz girdisi sağlamak istiyor.

  • GİRİŞ25.06.2017 16:43
  • GÜNCELLEME25.06.2017 16:47

Silifke Çilek Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yaşar Çalmaşur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 80 bin tonla Türkiye'nin çilek üretiminin yüzde 40'ının yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin, çilek üretiminde dünyada 4. sırada olduğunu aktaran Çalmaşur, "Birkaç yıl öncesine kadar yurt dışına çok fazla çilek gönderiyorduk ama son dönemlerde yurt dışına ihracatımız azaldı. En başta Rusya, Macaristan, Ukrayna, Polonya, İran ve Irak'a çilek ihraç ediyorduk. Hatta İtalya'ya bile gönderiyorduk ama son 2-3 yıldır maalesef ağırlıklı olarak iç piyasaya gönderiyoruz. Bir miktar Irak ve Ukrayna'ya ihracat var." dedi.

'TÜRKİYE'NİN AVANTAJINI KURTARABİLİRİZ'

Türkiye'ye yeniden döviz kazandırmak istediklerini vurgulayan Çalmaşur, "Türkiye'nin avantajını kullanabiliriz. Burası meyvelerin ilk hasadının yapıldığı bölge. Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Polonya, Macaristan, İran, Irak ve Suriye pazarları bize yeter. Buralara yeniden ihracat yapmak istiyoruz." ifadesini kullandı.