Adriyatik’in incisine yatırım yapmak için 10 sebep - YAZDIR

Adriyatik’in yeni yatırım cenneti Montenegro, Türk yatırımcısını bekliyor.

  • GİRİŞ17.05.2017 15:02
  • GÜNCELLEME17.05.2017 15:02

Türklere vize uygulamayan ülkede, mülk edinme kolaylığından düşük vergi oranlarına, Avrupa’nın en genç ülkesi Montenegro’da yatırım yapmak isteyenler için işte on maddede Montenegro!

Adriyatik’in yeni parlayan yıldızı Montenegro ya da Türkiye’de bilinen adıyla Montenegro Türk yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyor. Karadağ’da en büyük üçüncü turizm yatırımını gerçekleştiren Hexagon’un kurucu ortağı Hakan Aksu, Türkiye’nin yanı başındaki cennet ülkede yatırım yapmanın avantajlarını anlattı. Aksu; “Türkiye’ye vize uygulamayan Montenegro’da yatırım fırsatları Türkleri bekliyor” dedi.

Adriyatik’in yeni turizm destinasyonu

Akdeniz ve Balkan kültürlerinin buluştuğu Montenegro 2016 senesinde 2,5 milyon turist aldı. Her yıl turist sayısı istikrarlı olarak %3 ila %5 arası artan ülkede özellikle turizm ve servis sektörü bu fırsatı değerlendirecek yatırımcılar arıyor. Özellikle Kotor, Tivat, Herzog Novi ve Budva en gözde yerler arasında. Sanayiinin gelişmediği ülkede sahiller ve tarım alanları tertemiz sizi bekliyor.

Kardeş coğrafya Türk Yatırımcısını bekliyor

Osmanlı’nın iz bıraktığı kardeş coğrafyalar ile kültürel ve ekonomik köprülerin sürdürülmesi açısından Montenegro önemli bir noktada yer alıyor. Son dönemlerde kurulan sıcak siyasi ilişkiler sonucunda da Türkiye’den Doğuş Grubu, Net Holding, Global Yatırım Holding, Gintaş, Tosyalı Holding gibi Türk şirketleri Montenegro’da ciddi faaliyetlerde bulundular. Nüfusunun yüzde 19’u Müslüman olan Montenegro’da Osmanlı’nın izlerini bulmak mümkün.

Türkler çok seviliyor ! Vize yok!

Pek çok Uzakdoğu ve Arap ülkesine vize şartı getiren Montenegro’ya Türk vatandaşları vizesiz girebiliyor. Birkaç doğal ve tarihi alanların UNESCO koruması altında olduğu ülkede pek çok mirasımız var. Gittiğiniz her mekânda, alış veriş yaptığınız her dükkânda size gülümseyen yüzlerle karşılaşıyorsunuz. Çünkü Montenegro’da Türkler çok seviliyor.

Üç günde şirket kurmak, 21 günde çalışma ve oturma izni almak mümkün
Montenegro’nun çalışma ve oturma izni konusunda tek uzman şirketi olan Hexagon ile üç günde şirket kurmak, 21 günde de çalışma ve oturma izni almak mümkün. Üstelik, aileniz de oturum izninizden faydalanıyor.

2019’da Avrupalı Olacaksınız

Montenegro, 2019 yılında AB’ye tam üyelik için tüm ön çalışmalarını tamamlamak üzere. Montenegro’da çalışma ve oturma iznine sahip olacak Türk vatandaşları, AB üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da yararlanabilecek.

Hukuk sistemi yatırımcıları koruyor

Geçtiğimiz günlerde NATO üyesi olan Montenegro, toprak bütünlüğünü uluslararası güvenceye aldı. Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında hukuk sistemlerinde tüm Kopenhag kriterlerini yerine getirmekte olan Montenegro’da yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile korunuyor.

Yatırımcıların yeni gözdesi

Adriyatik’in incisi Montenegro doğası ve tarihi güzellikleriyle birçok yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor. Rusya, Amerika, Kanada, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere dünyanın önemli yatırımcılarının gözdesi haline gelen Montenegro’da 2009 yılından itibaren 48 binin üzerinde şirket kuruldu.

Ev ve araba fiyatları uygun

Yatırım maliyetlerinin oldukça düşük olduğu ülkede yeni iş kuranlara; vergilerde düşük başlangıç sınırları sunuluyor, mülk hakları oldukça sıkı kanunlarla güvence altında tutuluyor. Kira ve satılık ev fiyatlarının uygun olduğu 15 bin Euro civarında araba almak da mümkün. 

Avrupa’ya ve dünyaya açılabilirsiniz

Resmi para birimi Euro olan Montenegro’da kurumlar vergisi oranı %9. Bürokrasinin olmadığı Montenegro’da şirket kurmanız halinde bütün dünyaya fatura kesebiliyorsunuz. Avrupa Birliği üyesi olduğu takdirde edindiğiniz tüm haklar geçerliliğini sürdürüyor olacak.

İstanbul’a 1 saat 20 dakika uzaklıkta

2000’lerin başında doğa ve tarihinin yeniden keşfedilişi ve 2006 yılında bağımsızlığını kazanması ile lüks yatırımcının da ilgi odağına dönüşen Montenegro, tüm ihtişamı ile eski günlerine geri dönüyor. Akdeniz’deki kalabalık destinasyonların aksine ziyaretçilerine sunduğu sakin yaşam imkânı ile Montenegro hem yatırımcılara hem de yeni bir yaşam kurmak isteyenlere kapılarını açıyor. İstanbul’dan Podgorica Havalimanı’na 1 saat 20 dakikada ulaşılabiliyor. Ülkeye günde 2 sefer, sabah akşam THY’nin uçuşları bulunuyor.