Yatırımları arttırmak için yeni paket! - YAZDIR

Başbakan Yardımcısı Elvan, yatırımların önünü açmak için yeni paketin yolda olduğunu söyledi.

  • GİRİŞ17.04.2016 12:18
  • GÜNCELLEME17.04.2016 12:18

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik paketi bir-iki hafta içerisinde TBMM'ye sevk edeceklerini belirterek, "Sivil toplum kuruluşlarınca bu kapsamda hazırlanan 52 maddelik eylemden, 10'unu bu pakete ilave edeceğiz. Kalan eylemlerin de birkaçı hariç tamamının prosedürlerini haziran sonuna kadar tamamlayacağız." dedi.

Elvan, AA muhabirine, bakanlar düzeyinde ikincisi Ilgaz'daki Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ'

TOBB koordinasyonunda sivil toplum kuruluşları tarafından yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hazırlanan 52 maddelik eylem planını teker teker gözden geçirdiklerini anlatan Elvan, hangi eylemin ne kadar sürede yapılacağına ve kimler tarafından koordine edileceğine karar verdiklerini kaydetti.

Söz konusu 52 eylemden 10'unu TBMM’ye gönderecekleri yatırım ortamının iyileştirilmesi paketine ilave edeceklerini bildiren Elvan, kalan eylemlerin birkaçı hariç hemen hemen tamamının prosedürlerini haziran ayı sonuna kadar tamamlayacaklarını söyledi. Elvan, "Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 2016'da çok ciddi somut adımlar atacağız." diye konuştu.

Uluslararası kuruluşlar tarafından ülkelerin yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından konumlarının ortaya konulduğunu ve çok değişik göstergeler dikkate alınarak ülkelerin hangi alanda kaçıncı sırada olduklarının açıklandığını hatırlatan Elvan, "doing-business" denilen ve özellikle yabancı yatırımcılar tarafından çok kullanılan, ülkelerin yatırım ortamı anlamında konumlarını gösteren göstergelere teker teker baktıklarını ifade etti.

'TÜRKİYE'Yİ 14. SIRAYA YÜKSELTECEĞİZ'

Türkiye'nin, iş yeri açmadaki kolaylık, firmaların tasfiyesi, inşaat izin sürelerinin ne kadarlık bir zaman içerisinde gerçekleştiği, finansmana erişimde, vergi ödemede kolaylık gibi unsurlarda iyi olduğu kadar, kötü sıralarda yer aldığı göstergeler de bulunduğuna işaret eden Elvan, şunları kaydetti:

"Bu göstergelerde Türkiye’nin konumunu daha da iyi noktaya çekebilecek önlemler neler olabilir, bunları nasıl ve ne şekilde alabiliriz, bunu da ortaya koyduk. Bir örnek verirsek, iş yeri açma işlemlerinde şu anda Türkiye 94'üncü sırada. Türkiye’yi 94’üncü sıradan 14'üncü sıraya çekecek eylemleri belirledik ve bunlar için çalışmalarımızı tamamladık. Buna benzer hemen hemen tüm göstergelerdeki duruma ilk sıralara çekecek önlemler neler olmalıdır, buna yönelik hangi adımları atmalıyız, bunları teker teker belirledik. Bu noktada yapacağımız işleri de ortaya koyduk. Şu anda yol haritamız gayet net ve açık, yapacağımız işler de belli. İnşaallah, önümüzdeki 3 ay içerisinde yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından son derece verimli, önemli, özellikle yabancı sermayenin ülkemize çekilmesi açısından da gösterge olabilecek sonuçları birlikte alacağız."

ALTI BAŞLIK

Genel itibarıyla 6 başlık altında çalışma yürüttüklerini bildiren Elvan, söz konusu çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Birincisi bu yatırımları çok daha cazip hale nasıl getirebiliriz, bu başlık altında değişik eylemlerimiz var. İkincisi özellikle yatırımcıyı Türkiye'den uzaklaştıran, caydıran unsurlar nelerdir ve bunun önüne nasıl ve ne şekilde önüne geçebiliriz, buna yönelik bazı tedbirlerimiz söz konusu. Özellikle iş gücüne yönelik, tam rekabet ortamının oluşturulması ve iş gücü piyasasının daha etkin işlemesine yönelik öneriler vardı, bunları teker teker değerlendirdik. Bir başka önemli alan Türkiye'nin küresel ölçekte tüm dünyaya entegrasyonu nasıl ve ne şekilde daha fazla artırabiliriz, finansmana erişimi nasıl daha kolay, daha güvenli hale getirebiliriz, bunlara baktık. Son olarak da özellikle iş uyuşmazlıklarında kısa sürede netice alabilecek mekanizmalarımız neler olmalıdır, arabulucuk sistemini nasıl faaliyete geçirebiliriz, bunları detaylı tartıştık. Belki 8-10 yıldır konuşulan ama bir türlü faaliyete geçirilemeyen hususlar vardı. Bunları bu 3 aylık süre içesinde teker teker faaliyete geçireceğiz."

Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Maliye Bakanlığının da çalışmalarının bulunduğunu hatırlatan Elvan, bu çalışmaları da birleştirerek, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik paketi bir-iki hafta içerisinde TBMM'ye sevk edeceklerini belirtti.