Altın fiyatları zirve yaptı

Altın fiyatları, ABD ile Kuzey Kore arasında artan gerginliğin etkisi ile iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın fiyatları zirve yaptı
Altın fiyatları zirve yaptı
GİRİŞ 11.08.2017 08:40 GÜNCELLEME 11.08.2017 08:46

Altın fiyatları, ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğin artmasının güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi güçlendirmesi sonucu iki ayın en yüksek seviyesine çıktı. Hedge fon yöneticisi Ray Dalio, "iki kavgacı, milliyetçi ve militarist liderin birbiri ile atışmasını" içeren artan risklere dikkat çekti.

Altının onsu yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,289.07 dolara kadar çıkarak 7 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 1,286.16 dolara geldi. Metal bu hafta yüzde 2.2 ve bu yıl yüzde 12 değer kazandı. altındaki yükseliş madencilik şirketlerinin hisselerinin yükselmesine neden oldu.

Altın, yatırımcıların dikkatlerini jeopolitik risklere ve aynı zamanda gevşeyen dolara çevirmeleri ile birlikte bu yılın en iyi performans gösteren yatırım araçlarından biri oldu. ABD Başkanı Donald Trump bu hafta, Kuzey Kore'ye yönelik uyarılarını yoğunlaştırdı ve ABD'ye ya da müttefiklerine yönelik bir saldırıya sert tepki verileceğini kaydetti. Bu gelişmeler güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırdı. Bridgewater Associates fonunu yöneten Dalio, ortaya çıkan risklerin ekonomik olmaktan ziyade siyasi olduğunu söyledi ve bu risklerin fiyatlara yansıdığını söyledi.

Australian Bullion co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın fiyatları tüm hafta boyunca güçlüydü ve Kore yarımadasında artan tansiyondan ve risk varlıklarında artan volatiliteden destek buldu," dedi ve "Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verileri altının önemli bir seviye olan 1,300 dolara yükselmesine neden olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • bir'de 11 ay önce Şikayet Et
  Altin yukseliyor deniliyor ya? Altinin gram farki bu yukseliste etkilenmiyor,etkilenmez sonucta bir esya, madde:S nicin agirlik bakimindan madende bir degisıkligin olmadigi yerde fiyatta artis gorulur? fiyat artiyorsa agirligida o olcude arttirilmali degil mi?
  Cevapla
 • bir'de 11 ay önce Şikayet Et
  Yorum gonderdikten sonra hemen yazmak durumunda kalabiliyoruz lutfen bir dakika bekleyin diye o bekleme suresini sevmiyorum mumkunse seri islesin zaman mumkunse!?
  Cevapla
 • Yeter.artık 11 ay önce Şikayet Et
  Insanlar zor bela geciniyor altini ne yapsin ucuk kiralar hayal otesi ev fiyatlari Allah kolaylik versin birilerinin cebi dolarken birileri hep yerinde sayiyor yada geriliyor.
  Cevapla
 • H.B.V 11 ay önce Şikayet Et
  Bence kasıtlı yükseltiliyor*..Bir savaş durumunda Altının yükselmesi yanlış bir genel Savaşda insanlara para lazım olacak Altını ne yapsın!?.. :))
  Cevapla
 • fatih 11 ay önce Şikayet Et
  altın tüm dünyada reel paradır.Savas sırasında saddamın paralarına ne oldugunu gördünüz.Ama altın tüm dünyada değerli bir maden dir ,para ise sadece belgedir. zaten savas sırasında ülkeler altın alımı yaparlar.
  Cevapla
 • murattttt 11 ay önce Şikayet Et
  adamlar sürtüşüyor olan bize oluyor.. bunların savaşa girdiğini düşünemiyorum..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle