Dolar/TL'de 6 ay sonra bir ilk!

Türk lirası Ağustos 2016'dan bu yana dolar karşında ilk kez 2 hafta üst üste değer kazandı. Uzmanlar ise düşüşün sürebileceğini düşünüyor.

Dolar/TL'de 6 ay sonra bir ilk!
Dolar/TL'de 6 ay sonra bir ilk!
GİRİŞ 12.02.2017 11:19 GÜNCELLEME 12.02.2017 11:26

Türk lirası bu hafta pozitif bir seyir izledi ve Ağustos 2016'dan bu yana dolar karşında ilk kez 2 hafta üst üste değer kazandı. Dolar/TL, şubatın ilk haftasındaki sert düşüşünü bu hafta da devam ettirerek 3,6615 seviyelerine kadar geriledi. Böylece dolar/TL yaklaşık 6 ayın ardından ilk kez 2 hafta üst üste değer kaybetmiş oldu.

Bu haftaya 3,70'in üzerinde başlayan dolar/TL, önceki hafta etkili olan düşüş eğilimini bu haftaya da taşıyarak, 3,6615'e kadar gerilemesinin ardından haftayı 3,68 seviyelerinden tamamladı.

'TL DAHA İYİ PERFORMANS SERGİLEYECEK'

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, bundan sonraki süreçte dolar/TL'de yukarı yönlü bir hareketin başlamasına çok fazla ihtimal vermediğini dile getirerek, 3,66'nın altına doğru gerilemelerin 3,60 seviyelerini gündeme getireceği tahmininde bulundu.

Türk lirasının son 2 haftada diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre kıyasla çok iyi performansı sergilediğini ifade eden Metin, "Bundan sonra daha çok dışarıdan gelen haberlere özellikle dolar tarafından gelen haberlere bakacağız. Dolar endeksinde çok ciddi bir güçlenme olsa bile dolar/TL aynı oranda güçlenmeyecek yani TL emsallerine göre daha iyi bir performans sergileyecek." ifadelerini kullandı.

'DÜŞÜŞ SÜREBİLİR'

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan da küresel piyasalarda hafta genelinde oluşan ABD Merkez Bankası (Fed) iyimserliğinin gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklerken, Türk lirası varlıkların emsallerine oranla daha fazla değer kazandığını belirtti.

Tufan, kurun 3.75 seviyesinin altında kalıcı olduğunu vurgulayarak, daha kısa vadede 3,75-3,72'nin direnç bölgesi olarak dikkat çektiğini kaydetti. Bu seviyeler altında kaldığı sürece düşüşlerin devam edebileceğini ifade eden Tufan, 3.66 destek seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda 3,63-3,60 seviyelerinin gündeme geleceği tahmininde bulundu.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  nerde akaryakıt şirketleri dolar yükselince peşpeşe zam yapıyorlar. dolar düşünce ağırdan alıyorlar
  Cevapla
 • Eyt 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayır lisi olsun
  Cevapla
 • panik 1 yıl önce Şikayet Et
  panik satışlar geliyor artık elinde dolar olan 4 yıl beklerki eski aldıgı yere gelsin
  Cevapla
 • kaçın 1 yıl önce Şikayet Et
  3.40 ın altına düşecek satın kaçın
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum
  Cevapla
 • Eqote 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolar ve Euro su olan altın alsın.
  Cevapla
 • Adım Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  pkksavar; şöyle bir sorum var. Çeyrek altın geçen yıl bu zamanlar 193 tl iken bugün 243 tl. Bunu nasıl açıklıyorsun? NOT: 2016 şubat ayındaki altın ons fiyatı ile bugünkü ons fiyatı nerede ise aynı. 1230 dolar civarı. Neden çeyrek altın arasında 50 lira fark var tahmin et bakalım? Doların yükselmesinin bir etkisi olabilir mi?
  Cevapla
 • pkksavar araştır 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkelerin para birimleri neden değerlenir yada değeri düşer biliyor musun? senin mantığına göre merkez bankasını ağzına kadar altın ile doldurur ve ekonomide herhangi bir değişiklik yapmaz isek TL dünyadaki en değerli para olur değil mi? :)
  Cevapla
 • pkksavar 1 yıl önce Şikayet Et
  altın gerçek değerdir. diğerleri fasa fiso... huuu sana söylüyom adı türk olan... huu...
  Cevapla
 • Adım Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Altın üretmiyoruz biz. Onuda yurt dışından dolar ile alıyoruz. Önerdiğin mantığın elle tutulur hiçbir yanı yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle