Faizler 4 ayın en düşük seviyesinde

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açılışın ardından etkisini artıran alışlarla 2 Temmuz'dan beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 7,56'ya geriledi.

Faizler 4 ayın en düşük seviyesinde
Faizler 4 ayın en düşük seviyesinde
GİRİŞ 23.10.2013 11:53 GÜNCELLEME 23.10.2013 11:53

Gösterge tahvilin bileşik faizi 2 Temmuz'da yüzde 7,34 seviyesini görmüştü.Gösterge tahavilin bileşik faizi dün ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından Fed'in tahvil alımlarında azaltma konusunda aceleci davranmayacağı beklentileri ve Hazine'nin ekim ayı borçlanma programını başarılı bir şekilde tamamlamasının etkisiyle gerileyerek günü yüzde 7,63 seviyesinden kapatmıştı.

Dün 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise 10 baz puan gerileyerek yüzde 8,51 seviyesine kadar düştükten sonra bugün de gerilemeye deva ederek şu dakikalarda yüzde 8,46 seviyesinden işlem görüyor.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri 10 baz puan düşüşle yüzde 2,51 seviyesine kadar geriledi.

Analistler ABD tahvil faizlerinde gelinen seviyeler göz önünde bulundurulduğunda Türk tahvillerindeki iyimser havanın devam edebileceğini belirtirken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararının takip edileceğini kaydediyor.

AA Finans PPK Beklenti anketine katılan ekonomistler politika faizinde ve faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapılmasını öngörmüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ibrahimkarakaya 4 yıl önce Şikayet Et
    Geziden Önce 4,61 seviyesini görmüştü. bankalar bile 0.59 ile 60 aylık konut kredisi veriyorlardı. Bu geziciler şimdide oddüdeki teröristler ülkemize zarar veriyorlar. CHP neden bu yasa dışı olaylara destek veriyor.
    Cevapla