Ücretsiz seyahate 'ulusal kart' uygulaması

Şehit yakını, engelli ve yaşlılar için uygulamaya konulacak olan bedava ulaşım için Türkiye'nin her yerinde kullanılabilecek tek tip kart basılacak

Ücretsiz seyahate 'ulusal kart' uygulaması
Ücretsiz seyahate 'ulusal kart' uygulaması
GİRİŞ 15.02.2013 09:23 GÜNCELLEME 15.02.2013 09:23

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın engelliler, 65 yaş üstü vatandaşlar, şehit yakınları ve gaziler için müjdelediği "bedava ulaşımın" nasıl gerçekleştirileceği belli oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, uygulamadan faydalanacak 7 buçuk milyon vatandaş için Türkiye'nin her yerinde geçerli olacak kartlar bastıracak.Vatandaşlar gittikleri tüm illerde bu kartı göstererek ücretsiz ulaşımdan faydalanacak.

Hali hazırda farklı belediyelerce yaşlılar için dağıtılan ücretsiz ulaşım kartlarının ise kaldırılması gündemde. Bakanlığın yaptığı araştırmaya göre şehit yakınları, gaziler ile gazi yakınları için sağlanan ücretsiz seyahat hakkı şimdiye kadar sadece 162 bin 582 vatandaşı kapsıyordu.

Uygulamadan daha önce yararlanamayan şehit yakını, gazi çocukları ile anne babalar ile muharip gazilerin de kapsama alınmasıyla, şimdiye kadar ücretli seyahat eden 47 bin 490 kişi de bu hakka kavuştu.

 

KAYNAK: SABAH