Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Çocuk yapana özel teşvikler geliyor!

Başbakan'ın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca, çocuk yapanlara özel vergisel teşvik çalışması başladı

Çocuk yapana özel teşvikler geliyor!
Eklenme: 30 Ocak 2013, 07:56 / Güncelleme: 30 Ocak 2013, 13:53 / 54,720 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

BaşbakanTayyip Erdoğan'ın üç çocuk çağrısına rağmen nüfus artış hızı azalınca hükümet, çocuğa teşvik formülünü devreye sokmaya karar verdi.

Türkiye'de ilk defa yaş ortalamasının 30'u geçtiğini belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çocuk yapanlara özel vergisel teşvikler üzerinde çalışacaklarını açıkladı.

Gelişmiş ülkelerin uzunca süredir çocuğa çok ciddi destekler verdiğini hatırlatan Yılmaz, "500 euronun üzerinde destek veren ülkeler var. Onu da düşünmemiz gerekiyor. Çocuk yapana teşvik üzerinde çalışmamız gerekiyor.'' dedi. Hürriyet'in haberine göre; Şu andaki sistemde de kısmen teşvik olduğunu belirten Bakan Yılmaz, ''Asgari ücrette evliyseniz belli sayıda çocuğunuz varsa vergi ödemiyorsunuz. Memurlarımızda çocukla ilgili bir miktar birşey var. Uzun vadede daha farklı şeyler tartışmalıyız. Avrupa'daki gibi daha güçlü bir sistemi tartışmalıyız" diye konuştu.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 30 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

@dem

30.01.2013 08:37

çocuk parası. 20 yıllık kamu personeliyim aylık aldığım çocuk parası 1 çocuk için 18,17 üç cocuğum var toplam 54,51 tl.???

halil soba

30.01.2013 08:44

ipin ucu kaçmadan 3 ncü ve 4 ncü çocuk yapmak özendirilmeli 4.cü çocuğa asgari ücret kadar yardım edilmeli.. 1960 yılından bu yana türkiye üzerinde nüfus ve aile planlamaları yabanılar tarafından yürütülmekte,50 yıldır yapılan bu uygulamanın tük halkı ve türkiye nin menfaatineymiş gibi propoganda yaparak milleti inandırmışlardır.bu işi yapanlar ve yürütenler türkiye düşmanı olduğuna göre onların nüfus ve aile planlamasına,bilinçli olan müslüman uymaz ,hatta tam tersini yapar.hele hele rızık hesabı hiç yapma.insanın rızık hesabı yapması,ALLAH(cc) korusu imanını tehlikeye sokar.

everest

30.01.2013 08:58

zor.... hükümetin bir çok çalışmalarını destekliyorum. ALLAH böyle kişileri başımızdan eksik etmesin. fakat bu maaşla 3. bir çocuk biraz değil çok zor. bilmem idareciler farkındalar mı ankara da yüzüne bakılmayacak evlerin kirası 350 - 400 tl den başlıyor. aldığımız maaş belli doğru düzgün geçiniliyor mu dersek yalan olur. maaşımın 2500 tl olacağını bilsem bile düşünmüyorum.

nazım başar

30.01.2013 09:10

devlet olarak sen, çocuk başına 500 tl ver. millet sokağa çıkmaz, çocuk yapacaz diye...

Metin Yazar

30.01.2013 09:11

mesele maddiyat değil. türklerin artık zürriyetlerinin kesilmesinin,çocuk yapamamalarının sebebi maddiyat değil, rahata ve dünya nimetlerinin zevkine alışmalarıdır. eğer türklerin zürriyetin kesilmesini maddiyatla açıklamaya kalkarsak hali vakti çok iyi olan türklerin üç dört çocuk yapmaları gerekir. halbuki tam tersine türklerin ekonomik ve sosyal düzeyleri ilerledikçe çocuk sayısı azalıyor. cukka durumuna bakarak hüküm verecek olsak chp'nin çok güçlü olduğu zengin-tuzu kuru ilçelerde,semtlerde çok çocuk olması lazım ama yok.. çocuktan çok cins köpek var. çocuk bakacaklarına köpek bakıyor, çocuk gezdireceklerine köpeklerini gezdiyorlar. çocuğa bakacak paramız yok diyenler, sigaraya, alkole, tatile,pahalı telefon ve televizyonlara,lüks araçlara, maça, konsere, makyaja,matinaya,gezmeye parayı buluyorlar. türk erkekleri isteseler bile türk kadınları bu saatten sonra çocuk mocuk doğurmazlar.