Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu

Petrol ve doğalgazda neredeyse tamamen ithalatçı konumda olan Türkiye'de son dönemde yapılan çalışmalar umutları artırdı.

Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu
Karadeniz'de ilk doğalgaz bulundu
GİRİŞ 16.09.2012 07:51 GÜNCELLEME 16.09.2012 16:10
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Uluslararası dev şirketlerle yapılan petrol sondajlarının ardından, TPAO Istranca'da derin deniz sondajında 3 bin 600 metrede doğalgaza ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, "Bulana kadar sabırla aramaya devam edeceğiz" dediği denizlerdeki petrol çalışmalarında önemli aşama kaydedildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz'de başlattığı petrol arama hamlesinde ilk somut sonuca ulaştı. Uluslararası dev şirketlerle yapılan sondajların ardından, TPAO Istranca'da 3 bin 600 metrede doğalgaza ulaştı. Doğalgaz yakılarak sondaj kuyusunda rezerv varlığı kesinleştirdi.

REZERV BELİRLENECEK

Bu keşif Karadeniz petrol çalışmalarında somut ve büyük bir adım olarak nitelendiriliyor. Istranca'da gaz keşfinin ardından rezerv çalışması yapılmaya başlanacak. 6 ile 12 ay arasında çalışmaların süreceğini belirten yetkililer, "Artık kuyunun nihai üretilebilir rezervi ortaya çıkacak. Ondan sonra kesin rezervler üzerine konuşulacak. Bölgede yeni sondajlar yapılacak" değerlendirmesi yaptı.

JUPİTER BULDU

Jüpiter platformu ile başlanan sondajda 3 bin 900 metreye inilmesi hedefleniyordu. 3 bin 600 metrede belirlenen gaz emareleri değerlendirilmeye alındı. TPAO sondaj başlarken yaptığı açıklamada Karadeniz'de derin denizde açılan kuyulardan alınan verilere göre petrol ve doğal gazın daha derinlerde ve daha yaşlı birimlerde olabileceği sonucuna ulaşıldığını belirtti. Açıklamada "Ancak, daha yüksek basınca sahip olan rezervuar seviyelerinin sondajı çok daha zor olacaktır. Derin denizde ikinci bir kampanya başlatmadan önce bu jeolojik oluşumların potansiyeli Istranca-1 kuyusunda test edilecektir" değerlendirmesi yapılmıştı.

CHEVRON VE SHELL TETİKTE

Keşfin yapıldığı bölge ile dünya devi Shell yakından ilgileniyor. Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan'ı ziyaret eden Shell'in CEO'su Karadeniz'le ilgilendiklerini yinelemişti. Ayrıca bir petrol kuyusu kazma veya 100 milyon dolar ceza ödeme yükümlülüğü bulunan Chevron da yeni sondaj için Istranca'dan gelecek sonucu bekliyordu.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
SON DAKİKA haberler
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • behlüldane 6 yıl önce Şikayet Et
  inşallah devamı gelir... şu kasvetli bir zamanda ilac gibi bir haber ... teşekkürler haber 7...
  Cevapla
 • burak 6 yıl önce Şikayet Et
  40 senedir aynı gaz haberler çıkar durur. inşallah bu sefer doğrudur, bıktık bu haberleri çıkaranlardan ve haberlerin boş çıkmasından.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 6 yıl önce Şikayet Et
  geç bile kalındı ..zamanında ruslar doğalgaz kaynaklarına kör tıpa vurdular..... ....karadeniz doğalgaz kaynıyor?.....artık bu kaynakların açılması lazım....
  Cevapla
 • Ahmet Gül 6 yıl önce Şikayet Et
  inşallah yeterince rezerv vardır.. .................
  Cevapla
 • er 6 yıl önce Şikayet Et
  erkan. yıllardır kendi ülkesinde bulunan madenleri kullanmayıp petrol ve doğalgaz aramayıp başka ülkelerden satın alan hatta al ya da öde şekliyle almadığı doğalgazın parasını da ödeyen ülke yöneticilerine hakkımı helal etmiyorum. etmeyeceğim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle