Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kamuya 10 bin özel güvenlik kadrosu açıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın üniversite ve stadlarda bundan böyle polislerin görev yapacağını açıklamasından sonra İçişleri Bakanlığı harekete geçti. "Koruma Memurları" adı altında ilk etapta lise mezunu 10 bin kişi işe alınacak.

Kamuya 10 bin özel güvenlik kadrosu açıldı
Eklenme: 20 Mayıs 2013, 15:29 / Güncelleme: 21 Mayıs 2013, 08:30 / 134,680 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Koruma memurları geliyor

Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa'nın, ''üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır'' içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, ''Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu'nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ''Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek, yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız'' diye konuştu.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor, hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak.''

-Rakamları açıkladı-

Güler, girişlerde taraftarlarla ilgili kontrol yaparken özel güvenliğin yeterli olmadığını tespit ettiklerini ifade ederek, geçen yıl değişik maçlarda 263 bin 438 polis ile 96 bin 593 özel güvenliğin görevlendirildiğini söyledi. Bu maçlarda toplam 3.5 milyon seyirci bulunduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti:

''Ama maalesef meydana gelen olaylara baktığımız zaman, 2012-2013 sezonunda toplam 304 olay meydana geliyor. Bunların 243'ü stat içinde, 61'i de stat dışında. Meydana gelen olaylara branşlara göre baktığımızda, maalesef futbol bunun yüzde 98'ini oluşturuyor. Basketbolda yüzde 1, voleybolda yüzde 1. Bu sene 4 bin 238 kişiye ceza verilmiş. Bunların bin 883'ü seyirden yasaklanma, stada girmeme. Stada girmeme cezası veriyorsunuz, göz okuma olmadığı için adam tekrar girerse bunu önleyecek mekanizma yok. e-bilet uygulaması olacak. Taraftar kartı olacak. Girişte göz taraması yapılabilecek. Zumlayıcı kameralar olabilecek. Bunlar cezaları gerektiğinde belki daha ileri götürebilecek. Belki tutuklama talebi gelecek. Bin 85 kişiye hakaretten ceza verilmiş. Bin 24 kişiye spor alanlarına yasak madde koymaktan...Burada iyi bir tedbir olsa bu kadar kişi bu statlara bunu sokabilir mi? 657 kişiye taşkınlık yapmak, 330 kişiye yasak alanlara girmek, 311 kişiye biletsiz girmek, 267 kişiye müsabaka düzenini bozmak, 264 kişiye mala zarar vermek, 129 kişiye alkollü olarak girmek, 31 kişiye sahte kart, 24 kişiye usulsüz seyirci almak gibi çeşitli cezalar var.''

-10 bin koruma memuru-

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye'de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ''29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru'' dedi.

''Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?'' sorusuna Güler, ''Yeni alacağız'' yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

''Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?'' sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ''10 bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?'' sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ''Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek'' dedi.

Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ''Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var'' diye konuştu.

Kaynak : Haber7

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 26 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

SERKAN KESKİN

20.05.2013 15:52

maaş maaş maaş..... adamlar maaş alamıo şirketler her ssene isim değiştireerek hakları ellerınden alınıo firma sahipleri parayı götürürken işçi sıkıntıda kalıor....hükümet buna el atsa bir sonraki seçimlerdeki oy farkı dünyaya ibretlik olur 300 bın emniyet mensubu varken 650 bın ö.güvenlik görevlisi var daha ne olsun bu kadar kişi hakklarını tazmınatı alabilme hakkı olmalı....

kevser86

20.05.2013 15:54

özel güvenlikçiler içindir. özel güvenlikçiler içindir, devletin kendi personeli üniversitede ve stadyumlarda korusun denildi. oralaradaki özel güvenlikçiler kapıya atılmasın diye onları bu statüde kadroya alacaktır bence.

Uğur

20.05.2013 16:06

Sayın Bakanıma Sormak İstiyorum. Çok Değerli Bakanım; Allah aşkına bugün elinde sertifikası olan güvenlik sayısı 580.465 kişi çalışan sayısı 239.397 acaba hiç araştırma yapıldımı bu güvenliklerin çalışma standartları ne; Öncelikle Maaşlarımız polis gibi asker gibi tek rakam olmasını istiyoruz. Onlar gibi 3-4 bin tl istemiyoruz askeri ücretin iki katı olsun. Hepimiz polis gibi asker gibi tek ünüformalı olalım, Çorba gibiyiz sabah işe geliyorum aynı otobüste 6 güvenlik var hepimiz gök kuşağı gibiyiz ne meslek yaptımızı soranlar üstümüze gülüyor :) . Birde her önüne gelen sertifika aldı Rakam şu 1.017.894 ( bir milyon on yedi bin sekizyüz doksan dört ) bu ne ALLAH AŞKINA galiba devlet memurları hatta üst düzey politikacılarda sertifika almış, herhal bu meslekte iş bulmak kolay zannediyorlar :)) . Allah benim gibi bu mesleği secenlere yardım etsin . Kırdığımız kardeşlerimiz olursa affola :))

abbas akgül

20.05.2013 16:24

yaş sınırına isyannnnn. ya bu nasıl iş polislikte yaş,askerlikte yaş, güvenlikte yaş, sınırı var madem devlet kadrosuna alınacaksa bu millet neden yaş sınırını koyuyor. ya anlamıyorum hiçmi tecrübe aramıyorlar bu yaş sınırından polisliği kaybettik şimdi de bunu kaybediyoruz yaş sınırı 35 olmalı yada bu işte ki tecrübeyi ön plana çıkarsınlar mesela ögg olarak enaz 5 yıl deneyim istenebilir bu çok daha mantıklı olabilir buraya yorum yazan arkadaşlar lütfen bunu dile getirin yani 5 yıllık deneyim olabilir yaş sınırı olacağına

abbas akgül

20.05.2013 16:27

yaş sınırına isyannnnn . Sn bakanım; Yaş sınırı olacağına 5 yıllık deneyim getirseniz daha mantıklı değilmi. bırakın yaş sınırı 35 olsun zaten bu işi yapan sportif bir insandır yaşını bile göstermez