Ustalık belgesini aldı! Erkeklere taş çıkarıyor

Gemlik Meslekî Eğitim Merkezinde kalfalık ve ustalık imtihanına giren Nesrin Kaya, sınavları başarı ile geçerek ustalık belgesini almaya hak kazandı.

Ustalık belgesini aldı! Erkeklere taş çıkarıyor
Ustalık belgesini aldı! Erkeklere taş çıkarıyor
GİRİŞ 17.02.2020 13:36 GÜNCELLEME 17.02.2020 13:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Erkeklerin yapmaya alışık olduğu çilingirliğe el atan Nesrin Kaya, yıllardır başarı ile yaptığı mesleğinin sınavlarına girerek ustalık belgesini almaya hak kazandı. Hocaların verdiği bütün görevleri başarılı ilen yapan kadın usta, bu işte ne kadar başarılı olduğunu göstermiş oldu. Bursa'da kilitli kapılar artık kadın çilingir tarafından açılacak.

Gemlik Meslekî Eğitim Merkezi Müdürü Cengiz Korucu, "Meslekî Eğitim Merkezi olarak 27 alan ve 142 dalda kalfalık ve ustalık belgeleri vermekteyiz. Vatandaşlarımız merkezimize başvuru yaptığında daha önceki çalışmışlık durumlarına göre kalfalık ve ustalık imtihanına alıyoruz. Sınav kriterlerini Millî Eğitim Bakanlığı belirlemekte. Ustalık belgesini alın kişi kendi iş yerini açma imkânına kavuşmuş oluyor. 5 yıl çalışmışlığı olan kişiler bunu sigorta dökümleriyle ispatlamaları halinde ustalık sınavlarına girmeye hak kazanıyor. Geçen sınav döneminde kendine ait bir iş yeri olan Nesrin Kaya merkezimize başvuruda bulundu. İlkinde kalfalık sınavına girdi, başarılı oldu. Şimdi ustalık imtihanına girdi. Başarılı olduğu takdirde bizden çilingirlik dalında ustalık belgesi alacak. Bu zamana kadar kadınlardan hiç müracaat eden olmadı" dedi.

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Emre 1 ay önce Şikayet Et
  ya kadınlar bir şey yapamaz diyen oldu mu ama son zamanlarda kadınlar erkeklerin yaptığı bütün işlere el atmaya başladı erkekler iş bulamıyor zaten kadılarda elimiz deki işi kapacak gibi görünüyor
  Cevapla
 • merhamet 1 ay önce Şikayet Et
  kardeşim ben TAŞ ÇIKARTMAK İSTEMİYORUM, zorla mı yaa !!!!!!!!!!
  Cevapla
 • alper 1 ay önce Şikayet Et
  anahtarcıyız yılladır mattah bir yanı yok mesleğimizin belgelik durumuda yok 1 günde tüm incelikleri öğrenilir .. kadınlar uzayda yürüyor biz anahtarcı oldu diye seviniyoruz.
  Cevapla
 • Eski Gurbetci 1 ay önce Şikayet Et
  Bravo kardesim sen isine devam et. Tonlarca erkek kafelerde zar atarken sen isini yapiyorsun ve basarilisin. Sürekli yemek yapan ve lokanta veya benzeri isler yapan hanimlar görüyorduk seninki örnek olur diye düsünüyorum.
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  erkeklere tas cikartiyor bi tek bildigimiz bu- toplum gittikce erkek düsmani , kadinlarda feminst oluyor. bunun arkasinda bilin bakalim kim ? batida aileyi kim ifsat etti bilen biliyor.
  Cevapla
 • vanli 1 ay önce Şikayet Et
  seni tebrik ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle