Köylüler kurdu, taleplere yetişemiyorlar

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Yarış köyünde, köy kooperatifi tarafından kurulan süt ürünleri mandırası günlük ürettiği peynir, terayağ ve yoğurt ürünleri ile bölge ekonomisine katkı sağlıyor.

Köylüler kurdu, taleplere yetişemiyorlar
Köylüler kurdu, taleplere yetişemiyorlar
GİRİŞ 06.02.2020 11:59 GÜNCELLEME 06.02.2020 11:59
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yarış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt toplama merkezi, kurduğu mandıra ile peynir, tereyağ, yoğurt gibi ürünler üretirken, taleplere yetişemiyor.

Kooperatif tarafından köyde kurulan üretim tesisinde günde 3 ila 3 buçuk ton ton süt toplanırken, bu sütten 2 ila 2 buçuk ton arası sütün ise işlendiğini belirten Yarış köyü süt ve süt ürünleri tesisi peynir ustası Ümit Özsarı, ''Daha çok yöresel köy peyniri ürettiyoruz. Kooperatif vasıtaıs ile tek elden toplanan sütler üretimhanemizde hijyen kuralları içerisinde işlenerek başta peynir olmak üzere tereyağ ve süzme yoğurt olarak çeşitli ürünlere dönüştürülmektedir. Daha sonra üretilen ürünlerimiz paketlenerek soğuk hava depolarımızda muhafaza edilmektedir. Ürünlerimizin, İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Manisa illerine toptan olarak satışını gerçekleştirmekteyiz. Aynı zamanda üretimi artırarak iç pazarda da satış hedefliyoruz “dedi.

Yarış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Atak, ''Gerek kendi köyümüz, gerekse komşu köylerden topladığımız sütleri, Yarış köyü tesislerine getirerek en iyi şekilde işliyor, çevre illere naklini gerçekleştiriyoruz. Amacımız köylerde ki süt üreticilerinin ürünlerini yerinde alarak daha fazla kazanç sağlamaları. Kooperatimiz, köylülerimizin verdiği destekle bu tesisleri kurmaktadır. Tesisler yapılırken devletimizden hiçbir şekilde destek alınmayarak, hibe ve kredi kullanmadan yapılmıştır. Mülkiyeti kooperatifimize aittir. Sabah 08.00'de sağılan sütler en geç saat 10.00'da tesislerimize ulaştırılmaktadır. Burada da hijyenik ortamlarda ürüne dönüştürülmekte, çevre illerde satışı yapılmaktadır" diye konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kütahya terayağ
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Analız 1 ay önce Şikayet Et
  Cın ın felaketı bızım ıcın fırsat oldu ıste aklımın ve kalbımın ıstemedıgı bır sey bu ınsanlar oluyor orada boyle sey yazlırmı yahu .
  Cevapla
 • Vicdan 1 ay önce Şikayet Et
  Manisa'da kiraz kooperatifi kurulsun üretici tüccarın insafına bırakılmasın. Devlet üreticisinin hakkını korusun. Devlet bu sebeple var devlet devletliğini böyle yapmalı
  Cevapla
 • Vicdan 1 ay önce Şikayet Et
  kooperatiflerin yaygınlaşması şart ama önce kooperatif yasasında üreticilerin lehine olacak ve yöneticileri çok iyi denetleyen ve kontrol eden mekanizmaları oluşturacak yasal düzenlemeler şart.
  Cevapla
 • Batmış Üye 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kooperatif işi ne yazıkki bizim ülkemizin genomuyla uyuşmuyor.Çünkü yasal altyapıda birçok sorunlar, eksiklikler var.Denetlenme mekanizması yok.Dikkat ederseniz kooperatif yöneticileri her geçen gün daha çok zengin oluyor fakat üyeler hep yerinde sayıyor.Hele birde yöneticiler, kooperatif üzerinden kredi kullandıysa batmaya mahkumdur.Örnekleri çok ve bu örnekler genellikle kırsal kesimden.Sorunun başlıca faktörü her zaman olduğu gibi insanın bir türlü doymak bilmeyen nefsi.Görün bakın bu kooperatifin varlığıda uzun sürmeyecek, keşke yanılsam...
  Cevapla
 • ÖMER KIZLTAN 1 ay önce Şikayet Et
  18 yıl bizzat peynir yoğurt ve kaşar üretmiş usta olarak söylüyorum, kapların bu şekilde sıralanmasının hijyen kuralları olarak hiçbir açıklaması olamaz...
  Cevapla
 • yakup baş 1 ay önce Şikayet Et
  maske de sakalda , kollar da hiç bir önlem yok .
  Cevapla
 • Çetin 1 ay önce Şikayet Et
  şeffaf kapak olabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle