Kardeşi denesin diye gönderdi! Şimdi siparişlere yetişemiyor

Adana’nın Kozan ilçesinde turist rehberi kardeşinin denemesi için gönderdiği ejder meyvesi fidelerini tarlasına eken ve verim alan çiftçi Ali Akçoban şimdi siparişlere yetişemiyor.

GİRİŞ 03.02.2020 12:06 GÜNCELLEME 03.02.2020 17:14
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Son yılların gözde meyvesi olan içindeki vitamin ve kanser önleyici etkisi ile gündeme gelen ejder meyvesi Kozanlı çiftçinin gözde tarım ürünü oldu. Denemek için tenekelere eken ve yüksek verim alan Acarmantaş Mahallesinde çiftçilik yapan Ali Akçoban geçen yıl 50 kök ektiği ejder meyvesini bu yıl 10 katına çıkararak 500 kök ekti. 1 sıraya 50 tane denemek için ektiği ve tenekelerle bu işe başladığını aktaran Akçoban, 2019 yılında gerçekleştirdiği hasatta siparişlere yetişemediğini aktardı.

 

 

Acarmantaş Mahallesinde yıllardır çiftçi olarak geçimini sağladığını aktaran Ali Akçoban, "Kardeşim Antalya'da turist rehberi ilk adı duyulduğunda denemek için fide yolladı. Denemek için bir sıra yaptım. İlk 50 fideyi diktik. İlk senesinde 5 bin TL gelir elde ettik. Bir fideden 15 -20 tane ejder meyvesi alınabiliniyor. Şuan 6 sıra yaptık ve çoğaltmaya karar verdik. Bir buçuk dönüme ektik. Ejder meyvesi tanesi 20 TL’den başlıyor 50 TL’ye kadar çıkıyor. Bu yıl siparişi çok. İstanbul’a kadar yolladık. Sipariş çok aldık ama yetiştiremedik. Tadı anlatılmaz yaşanır. Bir çiftçi olarak öneriyoruz. Yaklaşık 500 kök var ilk sene 50 kök civarıydı. Her yıl arttırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Adana
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • angaralı 1 ay önce Şikayet Et
  çeşitlilik güzeldir yakında fiyatı düşer bölgede yaşayan herkes ekmeye başlar
  Cevapla
 • MTN 1 ay önce Şikayet Et
  Her gördüğünüz her duyduğunuz meyve yenmez. Bu tür meyveler Türkiye'de yaşayan insanların DNA yapısına uygun değil. Ülkemizde yığınla meyve var. Millet bu memlekette adam gibi portakal yiyemiyor, adam gibi muz üreten yok gitmiş milletin ejder meyvesini dikiyor. Kardeşim bunlar bildiğin birer ajan gibi. Bu coğrafyadaki florayı bozar. Bunların tozları belki başka meyveleri kısırlaştırıp ekolojik dengemizi bozar.
  Cevapla
 • sdfsdfsdf 1 ay önce Şikayet Et
  dostum, 200 sene önce anadoluda domates diye bişey yoktu, 300yıl önce avrupalılar patatesi bilmezdi, amerikadan getirilen patates sayesinde milyonlarca avrupalı açlıktan ölmekten kurtuldu.
  Cevapla
 • Adanalı01 1 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar dar görüşlülük ve saçma bir yorum böyle Adana'da bulundunuz mu hiç bir çok tropik meyve için uygun koşullar vardır, ayrıca pitaya ihracatta önemli bir kozumuz. Siz alışmışsınız 3 kuruşluk karpuzu 1 kuruşa mal eden kabak aşısı yapan fırsatçılara gelişmek için hiç bir gayretiniz olmaması normaldir.
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  yok öyle bise toprakta meyvede Allahin. önemli olan Gdo olmasin tarim zehir atilmasin topraga.. her meyve nimettir.
  Cevapla
 • güzel meyve 1 ay önce Şikayet Et
  Her meyve güzel. mutlaka bu da bir şeye iyi geliyordur. afiyet olsun, şifa olsun yiyenlere.
  Cevapla
 • zlib 1 ay önce Şikayet Et
  Allah bereket versin, smoothie'si guzel olur.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  ejderha meyvesi
  Cevapla
 • Haci vat 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman depegöz meyvesi olsun
  Cevapla
 • hüseyin ali 1 ay önce Şikayet Et
  ejderha diye bi r şey yoktur olsa olsa o dimozordur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle