Yumurtadan günde 1500 lira kazanıyor

Ordu'da kaz çiftliği kuran Niyazi Çulluk, yumurta ve kaz taleplerini karşılamaya çalışıyor. Sadece yumurtadan günde bin 500 TL kazanç sağlayan çiftlik sahibi Niyazi Çulluk, "Kaz çiftliği kurduğum için son derece memnunum. Bu işi yapmak isteyenlere de tavsiye ederim" dedi.

Yumurtadan günde 1500 lira kazanıyor
Yumurtadan günde 1500 lira kazanıyor
GİRİŞ 30.06.2019 16:29 GÜNCELLEME 01.07.2019 09:27
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

170 kazla e başlayan Çulluk, kaz yumurtalarının Ordu ve farklı illerden ilgi görmesi üzerine hayvan sayısını artırdı.

 

 

Kısa sürede Linda ve Çin ırkı kaz sayısını bin 200'e kadar çıkaran Çulluk, siparişlere yetişemiyor. Çulluk, kaz yumurtasının yanı sıra zaman zaman kazların yavru ve yetişkinlerini de satışa sunuyor. Balık çiftliğini kapattıktan sonra yeni bir iş arayışına girdiğini, kaz çiftliği hakkında internette araştırma yaptığını söyledi.

 

 

"Kars'ta kaz yetiştiriliyor da Ordu'da neden yetiştirilmesin?" diyerek yola çıktığını ve deneme amacıyla iki yıl önce kaz çiftliğini kurduğunu anlatan Çulluk, genellikle soğuk olduğu için yüksek rakımlı Akkuş ilçesini tercih ettiğini belirtti.
Kazların yumurtasını, civcivlerini ve yetişkinlerini gelen talebe göre sattıklarını belirten Çulluk, yumurtayı 15, yetişkin kazı 130, yavrularını ise 25 liradan satışa sunduklarını aktardı.

Günde ortalama 100 yumurta sattığını söyleyen Çulluk, yumurtaları işletmelerden ziyade vatandaşların aldığını ifade etti.
Çulluk, bazı vatandaşların kazları etini tüketmek, bazılarının ise evinin bahçesinde yetiştirmek için aldığını kaydederek, "Kaz çiftliği kurduğum için son derece memnunum. Bu işi yapmak isteyenlere de tavsiye ederim." dedi.
Kaz yumurtaları, yavruları ve yetişkinlerine Ordu'nun yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden de talep geldiği belirten Çulluk, taleplerin zaman zaman toplu sipariş şeklinde gerçekleştiğini söyledi.

Çulluk, kazların bakımlarının biraz zor olduğunu, sabahtan akşama kadar hayvanlarla ilgilendiğini anlattı.

KAZ ÇİFTLİĞİ SAYISI ARTIRILACAK
Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya da ilçede kaz çiftliği sayısını artırmaya karar verdiklerini, bunun için üreticileri teşvik ettiklerini aktardı.

Niyazi Çulluk'un çiftliğinde üretilen kaz ve yumurtalara Türkiye'nin her yerinden talep geldiğine dikkati çeken Kaya, buradaki çiftliğin devlet desteğiyle daha da büyütüleceğini kaydetti. Kaya, Akkuş'taki çiftliğin Ordu'da örnek olduğuna işaret ederek, "Şu anda kaz çiftliği kurmak isteyen birkaç üreticimiz var. İnşallah Büyükşehir Belediyemizin teşvikleriyle kentteki kaz çiftliği sayıları artırılmış olacak." diye konuştu.

Kaya, kazın pazar sorununun kesinlikle olmadığını, bu işe girecek girişimcilerin mutlaka memnun kalacağını sözlerine ekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 45
 • belde 1 ay önce Şikayet Et
  sanki biz her gün devlete vergi veriyoruz ya fahri arkadaş. nasıl vergiden kaçarız onun hesabını yapıyoruz genellikle. doğal olarak devlet de vergiyi kaçıramayacak yerden direk alıyor.
  Cevapla
 • belde 2 ay önce Şikayet Et
  helal sana Niyazi amca. emekliyim, yaşlıyım demiyorsun. gençlere duyurulur. çalışmak insanı genç ve dinç tutar.
  Cevapla
 • okurum 3 ay önce Şikayet Et
  yem yemiyor mu bunlar maliyeti sıfır yani buğdayın kilosu (2 tl) kaç tel yada yemin (4tl) :))
  Cevapla
 • Hürirade 3 ay önce Şikayet Et
  Herkesin yapabileceği iş mi? Önce arsan varmı? Arsanın olduğu bölgede mera var mı? Arsana çiftliği yapacak paran var mı? Başlarken kazları alacak paran var mı? Kazların yumurtlama dönemine kadar onlara bakacak yancıkta paran var mı? Böyle bir kazanca gelene kadar ssk nı ve giderlerini karşılayacak paran varmı? Herhangi bir hastalıkta veteriner masraflarını karşılayacak paran var mı? Hastalık yada doğal sebeplerle telefler meydana gelince zararını telefi edecek paran var mı? Herkes hangi işten anlıyorsa onu konuşsun evde 2 çocuk bakamayanlar hayvancılığa yüzlerce binlerce ilgi isteye cana bakmak kolay karı güzel demesin. Saygılar.
  Cevapla
 • ecdad 2 hafta önce Şikayet Et
  sen en iyisi memur olmaya calis ... :-)
  Cevapla
 • Zülküf 3 ay önce Şikayet Et
  Sen bu işi yapma sana ağır gelir.Ama unutma zengin olmanın ilk şartı risk almaktır.
  Cevapla
 • Elif 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim insanimiz zaten kendi yaptigi ișten bașka her iși kolay zanneder. inegin sütünü satip yem parasi yaparaktan besi hayvani besleyebilecegini sanan soytarilar dolu memlekette. Bilmezki besi danasi hem erkekten"tercih edilir" ve birde zaten bir yașina geldiginde kesime gider.
  Cevapla
 • Letaif 3 ay önce Şikayet Et
  Bir tek yumurta 15 lira ha! Bir kaz da 130 lira..10 kilo gelir mi acaba bir kaz?
  Cevapla
 • bir dost 2 hafta önce Şikayet Et
  telefonu kilosu kaça alıyorsunuz onu da hesapladınız mı?
  Cevapla
 • hacı bektas 3 ay önce Şikayet Et
  yorum yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle