Gurbetçi geldi! Made in Turkey'yi dünyaya tanıtıyor

Avrupa'nın çeşitli kentlerinde uzun yıllar hava yolu firmalarına kabin yedek parçaları üreten şirketlerde çalışan Uşaklı gurbetçi, Türkiye'ye döndükten sonra kendi işletmesini kurarak yabancı hava yolu firmaları için mutfak ekipmanı imalatına başladı.

Gurbetçi geldi! Made in Turkey'yi dünyaya tanıtıyor
Gurbetçi geldi! Made in Turkey'yi dünyaya tanıtıyor
GİRİŞ 26.01.2019 11:17 GÜNCELLEME 26.01.2019 11:17
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Avrupa'nın çeşitli kentlerinde uzun yıllar hava yolu firmalarına kabin yedek parçaları üreten şirketlerde çalışan Uşaklı gurbetçi, Türkiye'ye döndükten sonra kendi işletmesini kurarak yabancı hava yolu firmaları için mutfak ekipmanı imalatına yöneldi.

Banaz ilçesinde doğup büyüyen, 1973 yılında 9 yaşındayken ailesiyle Almanya'ya giden Şerafettin Gördesli, elektronik teknisyenliği eğitimini tamamladıktan sonra yolcu uçaklarına kabin yedek parçaları üreten bir firmada iş hayatına atıldı.

Almanya, İngiltere, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde uzun yıllar çalışan Gördesli, 5 yıl önce Türkiye'ye döndü ve İstanbul'da kendi firmasını kurdu. Yabancı hava yolu firmalarının uçakları için mutfak ekipmanı imal etmeye başlayan Gördesli, iki yıl önce firmasını Banaz'a taşıdı. Gördesli, bugün Tayland, Hollanda, Almanya, Pakistan, Fransa ve Bulgaristan'daki çok sayıda firma için 36 ayrı mutfak ekipmanı üretiyor.

Gurbetçi olarak geldi Made in Turkey imzasını dünyaya tanıtıyor

"KENDİ İMKANLARIMLA VAR OLMAYA ÇALIŞIYORUM"

Şerafettin Gördesli (54) AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil havacılığın her geçen gün geliştiğini, buna bağlı olarak da yolcu uçağı sayısının arttığını söyledi.

Yolcu uçaklarında yiyecek içecek servisi için kullanılan mutfaklara yönelik ekipman üretimi yaptıklarını belirten Gördesli, kimseden destek almadan kendi imkanlarıyla ülkeye dövizkazandırdıklarını ifade etti.

Tamamen ihracata yönelik çalıştıklarını anlatan Gördesli, "Servis için kullanılan ekipmanlar üretiyoruz. Örneğin bir yolcu uçağı için en az 30 tane uçuş servis arabası gerekir. Bu ürünlerin bir tanesi 500 avro. Diğer malzemelerle bir uçak için en az 30-40 bin avroluk mutfak malzemesi gerekir. Biz bunları üretiyoruz." dedi.

Gurbetçi olarak geldi Made in Turkey imzasını dünyaya tanıtıyor

"DESTEK VERİLİRSE BÜYÜRÜZ"

Türkiye'de bu sektörde faaliyet gösteren 2 firmadan biri olduklarına dikkati çeken Gördesli, Tayland, Hollanda, Almanya, Pakistan, Fransa ve Bulgaristan'daki çok sayıda hava yolu firmasıyla çalıştıklarını dile getirdi. Gördesli, şunları kaydetti:

"Ürünlerimiz 300 ila 650 avro arasında satılıyor. Katma değeri yüksek. Kendi imkanlarımızla siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Bu işte çalışacak elaman bulmakta zorlanıyorum. Makine parkurumuzu yenileyebilir ve elaman bulabilirsek kısa sürede onlarca hava yolu firmasına hizmet verir hale gelebiliriz. Dünya'da 300'ün üzerinde hava yolu firması var. Bu firmalara ait uçakların ciddi şekilde mutfak ekipmanı ihtiyacı var. Destek verilmesi halinde Türkiye bu sektörde söz sahibi ülke haline gelebilir." 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 10
 • Maşallah 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli sanayi milli sanayi çok önemli 2018İhracatımız 168 milyar dolar bizim ülke olarak en az 500 milyar dolar ihracat yapmamız gerekirdi çok çalışılmalı çok az bu rakam maalesef yeni pazarlara açılmalıyız mevcut pazarlar bize yetmiyor afrika latin amerika ülkelerle iş birliğini güçlendirmeliyiz.....
  Cevapla
 • Ayder 1 yıl önce Şikayet Et
  Bravo Bravo Bravo!!!!!!!
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Gurbetçilerde çok iş var. Devletimiz bu insan kaynağını çok iyi değerlendirmeli. Çünkü bu Batının şuan en zayıf yönüdür. Bizim neslimize muhtaç oldukları için pasaportlar oturumlar veriliyor. Yoksa sevdikleri için değil.
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Bize Devletimiz bayilikler versin biz degil Turkiyemiz kazansin. Bizim karnimiz doysun kiramiz vergimiz odensin yeter gerisi Devletimizin olsun.
  Cevapla
 • evla 1 yıl önce Şikayet Et
  helal hayirli ugurlu olsun vatana millete her kim vayanimiza az da olsa katki sagliyorsa Allah bereketini cogaltsin
  Cevapla
 • Bey 1 yıl önce Şikayet Et
  He he
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle