Siirt'te yapılıyor, Avrupalı peşinde

Siirt’te kasım ve aralık aylarında yaylalardan dönen koyunların etinden yapılan sucuk, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'dan da yoğun talep görüyor.

GİRİŞ 05.12.2018 11:13 GÜNCELLEME 05.12.2018 14:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Siirt’te, yaz ayları boyunca yaylalardan beslenen koyun etinden yapılan el yapımı Siirtsucukları, Türkiye'nin 20 ilinden ve bazı Avrupa ülkelerinden yoğun talep görüyor. Bahçelievler Mahallesi İbrahim Hakkı Caddesi’nde babadan ve dededen kalma üç kuşak kasap mesleğini sürdüren İdris Erkoyuncu, genellikle sonbahara doğru üretimi yapılan sucukların hem ülke geneline hem de dış ülkelerden yoğun talep gördüğünü söyledi. Erkoyuncu, organik ürünlerden yapılan sucukların ilgi gördüğünü aktararak, "Genellikle yayladan beslenen ve müşteriye göre yağlı veya yarım yağlı şeklinde yapılan sucukların il piyasasında hem marketlere hem de iş yerimizde satıyoruz. İl dışından da sipariş verenler oluyor. Hatta azı vatandaşlar görüntülü bizleri arayarak sucuların nasıl yapıldığını kendilerine gösteriyoruz. Bazı vatandaşlar da sucukları bol baharatlı ve az yağlı şeklinde talepleri oluyor" dedi. 

“Avrupa ülkelerinden bile talep var”
 
Genellikle Siirtlilerin yaşadığı İstanbul, Bursa, Yalova gibi illerden yoğun bir sucuk talebinin geldiğini aktaran Erkoyuncu, kendilerini Avrupa ülkelerinden arayıp sipariş veren Türklerin olduğunu, yoğun talep karşısında kasım ve aralık aylarında siparişlere yetişemediklerini aktardı.

 

 


Koyun etinden sucuk yapılışı
 
Sucuk yapılışı hakkında da bilgi veren Erkoyuncu, genellikle nazik olan koyun etinin, talebe göre yağlı veya yarım yağlı olacak şekilde kıyma makinesinden çekilerek, pul biber, toz acı biber, baharat ve bir kaç gün öncesinden suyu sıkılarak dinlenmeye bırakılmış ince doğranmış soğanla karıştırılarak hazır hale getirdiklerini söyledi. Erkoyuncu daha sonra belirli bir kıvama getirilen malzemenin sucuk yapıldığını, iplere asılan sucukların birkaç gün kurumaya bırakıldıktan sonra yemeğe hazır hale geldiğini ifade etti.

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ferdi 1 gün önce Şikayet Et
  valla bulamıyok
  Cevapla
 • Maymaz 4 gün önce Şikayet Et
  telefon numarası nedir
  Cevapla
 • ali kocaeli 5 gün önce Şikayet Et
  size nasıl ulaşırız tlf nedir
  Cevapla
 • ali kocaeli 5 gün önce Şikayet Et
  sipariş tlf no bildiriniz
  Cevapla
 • Tugay 5 gün önce Şikayet Et
  Helal kardas hile yapma Allah dahada cok verir
  Cevapla