Sivas'tan 80 ülkeye ihraç ediliyor

Sivas'ta faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk lens fabrikasında üretilen göz içi katarakt lensler, 80 ülkeye satılıyor.

GİRİŞ 02.10.2018 12:03 GÜNCELLEME 02.10.2018 14:15
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Fabrikanın genel müdürü Alper Kılınç "Sivas'taki fabrikamızda yüzde 100 yerli olarak ürettiğimiz ürünlerle Türkiye'de bütün hastanelerde kullanılan kontakt lens ihtiyacını Türk lirası bazında ve çok daha ekonomik olarak karşılamaya talibiz" dedi.

 

 

 

Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Anadolu Tıp Teknolojileri firmasında, 2005 yılından bu yana göz içi katarakt ve kontakt lens üretimi yapılıyor. Türkiye'nin ilk göz içi lens üretim tesisi olma özelliğini taşıyan fabrika, yıllık ürettiği 400 bin adet lensi, iç pazarda ve dış pazarda satışa sunuyor.

Fabrikanın genel müdürü Alper Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri lenslerin, katarakt ameliyatlarında kullanıldığını söyledi.

Sivas'ta üretilen lensler 80 ülkeye ihraç ediliyor

Tamamen yerli ve milli bir firma olduklarını vurgulayan Kılınç, üretilen lenslerin dünyada en çok tercih edilen "hidrofobik akrilik" malzemeden yapıldığını ve kullanılan ham maddenin patentinin ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) ait olduğunu ifade etti.

Fabrikanın yıllık 1 milyon lens üretebilecek kapasitesinin bulunduğunu dile getiren Kılınç, ham maddenin üretilmesi aşamasından paketlemeye kadar yüzde 100 yerli üretim yaptıklarını belirterek, "Fabrikamız tüm kalite belgelerine sahiptir, ürettiğimiz ürünler yüksek teknolojiye sahiptir ve yüksek katma değeri olan üründür." dedi.

Sivas'ta üretilen lensler 80 ülkeye ihraç ediliyor

80 ülkeye yerli ve milli lens ihracatı

Üretimi yapılan göz içi kontakt lenslerin 80 ülkeye ihraç edildiğini anlatan Kılınç, Türkiye'deki birçok hastanede katarakt ameliyatlarında kullanılan lensleri de fabrikalarının tedarik ettiğini dile getirdi.

Türkiye'deki tüm hastanelerin lens ihtiyacını karşılamaya talip olduklarını vurgulayan Kılınç, şunları kaydetti:

Yıllık 150 bin adet lens ihracatımız bulunmaktadır. Türkiye'de kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğu yurt dışından gelmektedir, ithal edilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde döviz kurlarında yaşanan artıştan dolayı birçok ürünün fiyatlarında yükselmeler olmakta. Anadolu Tıp Teknolojileri AŞ olarak Sivas'taki fabrikamızda yüzde 100 yerli olarak ürettiğimiz ürünlerle Türkiye'de bütün hastanelerde kullanılan kontakt lens ihtiyacını Türk lirası bazında ve çok daha ekonomik olarak karşılamaya talibiz."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • asdf Diyarbakırlı 8 ay önce Şikayet Et
  İsteyince oluyor ne güzl bir haber. Diyarbakırdan Alkışlıyorum. Helal olsun Sivaslı Kardeşlerimize...
  Cevapla
 • Çanakkaleli 8 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler Sivas, Sivaslı kardeşlerimize selamlar.
  Cevapla
 • ercu 8 ay önce Şikayet Et
  helal olsun.Sivas gururlandırdı.Kütahyadan selam olsun.
  Cevapla
 • yerli 8 ay önce Şikayet Et
  her alanda yerli ve milli ürün yapılsın yerli malı başka almam keşke ithal hiç alınmasa
  Cevapla
 • özcan aktas 8 ay önce Şikayet Et
  yerli ürünlere destek sart ama denetlemeyi cok sıkı yapıcaksın ürünler gerekli gereksiz testlerden geçmeli tam not almalı markalaşmalı . ve sirket devlet güvencesinde baska ülekeye satılamaz olmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle