Anlaşma sağlandı! KOBİ'lere nefes aldıracak

Aadana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucu KOBİ Destek (Nefes) Kredisi için 8 bankayla anlaşma sağlandığını, üyelerinin bundan yararlanması gerektiğini söyledi.

Anlaşma sağlandı! KOBİ'lere nefes aldıracak
Anlaşma sağlandı! KOBİ'lere nefes aldıracak
GİRİŞ 27.09.2018 10:40 GÜNCELLEME 27.09.2018 10:40

Adana Ticaret Borsası 6. Olağan meclisi toplantısını açan ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, Eylül ayında piyasalarda en çok döviz dalgalanmalarından kaynaklı sıkıntıların konuşulduğundan söz ederek özellikle tarımsal ürün olan mısır, arpa, buğday fiyatlarındaki büyük yükselişlerin etkisiyle un ve yem fiyatlarında ciddi artış olduğunu söyledi. Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin ihtiyacı tam olarak karşılamadığından da söz eden Bağış, "80 milyon nüfusu, 4 milyona yakın Suriyeli mültecisi ve 30 milyona yakın turisti ağırlayan Türkiye'nin daha fazla üretmesi gerekir. Bunun için ülkemizdeki sulanabilir tarım arazilerinin biran önce suyu kavuşturulması ve üretim arttırılması kaçınılmazdır. Çiftçinin, üreticinin alın terinin karşılığı zamanında verilmeli ve ürün destekleri arttırılmalıdır. Tohum, mazot ve gübre gibi ürünlerde ciddi indirimler sağlanmalıdır" dedi.

ŞAHİN BİLGİÇ: KOBİ DESTEK KREDİSİNDEN YARARLANIN

Pamuk, soya, mısır ve ayçiçeğinde üreticilerin yüzünün güldüğünü söyleyen ATB Başkanı Şahin Bilgiç, "Tarımda sürdürülebilirliği ile bölgemiz ekonomiye ciddi katkılar sağlamaktadır. Ülke ekonomisinin sıkıntılı geçtiği bu günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde KOBİ Destek Kredisi ile daha önce yaşama geçirdiğimiz Nefes kredisinin devamı olarak KOBİ'lerimize cansuyu olabilecek sistemi 8 banka ile anlaşarak sürdürüyoruz. Finansa erişmenin zorluklarını hepimiz yaşıyoruz. Bundan mutlaka yararlanılması lazım. 200 bin üst limitli, 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitle geri ödenebilecek kredinin toplam süresi 18 ay olacaktır. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1,85 olarak belirlenmiştir. Üyelerimizin krediye başvurabilmeleri için öncelikle Adana Ticaret Borsamızdan, açıklama olarak ’KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurusu içindir’ ibareli faaliyet belgesi almaları gerekmektedir" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR