Japonlar sırrını vermedi! Şimdi dünyaya satıyor

Japonya'da tattığı ve çok beğendiği süt reçelinin tarifini Japonlardan alamayan sütlaç üreticisi Uğur Alkurt, uzun çalışmalar sonucu süt reçelini üretmeyi başardı. Alkurt'un ürettiği süt reçeli başta olmak üzere diğer reçel çeşitleri, yurt içi ve yurt dışından da ilgi görüyor.

Japonlar sırrını vermedi! Şimdi dünyaya satıyor
Japonlar sırrını vermedi! Şimdi dünyaya satıyor
GİRİŞ 14.09.2018 16:26 GÜNCELLEME 16.09.2018 13:03
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Maçka ilçesi Hamsiköy’de sütlaç üretim atölyesi sahibi Uğur Alkurt, 2 yıl önce Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) projesi kapsamında bu ülkeye gitti. Ülkede tattığı süt reçelini beğenen Alkurt, Japonlardan tarifini öğrenmek istedi ancak ’sır’ denilerek tarif verilmedi. Satın aldığı süt reçelleri ile Trabzon’a dönen Alkurt, reçelin nasıl yapılabileceğini araştırmaya başladı. Trabzon Ziraat Mühendisleri Odasından destek isteyen Alkurt, Japonya’dan getirdiği reçellere laboratuvarda test yaptırdı.

Test sonuçlarında reçelin formülüne ulaşan Alkurt, uzun denemeler sonucu Japonya’da alamadığı süt reçelinin tat ve kıvamını yakalamayı başardı. Köyündeki sütlaç atölyesinde süt reçeli üretimine başlayan Alkurt, sütün yanı sıra, çaylı, fındıklı, hurmalı ve karayemişli reçel çeşitler de üretti. Yurt içi ve yurt dışından sipariş almaya başlayan ve üretimini artıran Alkurt’un ürettiği süt reçeli başta olmak üzere diğer reçel çeşitleri de ilgi görüyor.

 

 

Japonyada tattı, sırrını vermediler Şimdi dünyaya satıyor

’İNAT ETTİM FORMÜLÜ BULDUM’

Japonya’da tattığı süt reçelini beğendiğini anlatan Uğur Alkurt, istediği tarifinin kendisine ’sır’ denilerek verilmediğini söyledi. Karadenizli olarak inat ettiğini ve süt reçellerinin formülünü uzun uğraşları sonucu çözdüğünü belirten Alkurt, "Japonya’da süt üretim tesislerine gittik. Ben orada süt reçeli ile tanıştım. Daha önce hiç görmediğim için ilgimi çekti. Orada birkaç araştırma yaptım, insanlara sordum. Onlar tarifini bize vermedi ama biz de Karadenizliyiz. Bu işin peşini bırakmadık. Üründen birkaç tane satın aldım ve dönüşte Trabzona getirerek tahlillerini yaptırdım. Böylece formülünü çözdüm ve üretime başladım. Süt ve diğer reçel çeşitlerim ilgi görüyor. Yurt içi ve yurt dışından siparişler alıyorum" dedi.

Japonyada tattı, sırrını vermediler Şimdi dünyaya satıyor

ZMO: BİZİMKİ TAMAMEN KATKISIZ

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Kuturoğlu da JİCA’nın insan kaynakları projesi kapsamında Trabzon’dan 6 üye ile Japonya’ya gittiklerini belirterek "Uğur usta, Japonya’da ilgisini çeken süt reçelini Trabzon’a getirdi. Biz de oda olarak o dönemlerde süt ürünlerinin çeşitlendirilmesi ile alakalı çalışmalar yürütüyorduk. Sonra süt reçelinin çaydan ve fındıktan yapılabileceğini konuştuk. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bir hocamızla beraber Japonların yapmış olduğu süt reçelinin aynısını yaptık. Lakin onlarda kimyasallar kullanılmış, bizim yapmış olduğumuz ürün ise tamamen katkısız. Karadenizli olarak yöremizde yetişen karayemiş, çay ve fındıklı süt reçeli yaptık ve piyasaya sürdük" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • sütçü 2 saat önce Şikayet Et
  süt reçelini herkes internetten baksın yapar süt reçeli çok verimli bir ürün değil ki çok fazla süt ile çok az üretim yapılıyor.
  Cevapla
 • yasin 3 saat önce Şikayet Et
  Süt reçelini karıştırırken saç tamamen açık, kapalı kavanozla poz verirken saçlar örtülmüş...
  Cevapla
 • Yahya 1 gün önce Şikayet Et
  Adam uğraşmış bir şeyler yapmış. Eleştirip de sevincini kursağında bırakmanın bir anlamı yok. İşin komik tarafı ise "eleştirenler sanki her gün teknoloji dünyasını yerinden sarsacak yeni icatlar yapıyorlar"
  Cevapla
 • mahmud 1 gün önce Şikayet Et
  git s 400 yap bakalım. ruslar bize sırrını vermeyiler
  Cevapla
 • ismail66 21 saat önce Şikayet Et
  onuda sen yap yan gelip yatana kadar
  Cevapla
 • bir garip yolcu 1 gün önce Şikayet Et
  umarım böyle sütle reçelle değilde daha kıymetli değerli şeylerle uğraşırız ...
  Cevapla
 • boş gezen yolcu... 1 gün önce Şikayet Et
  Umarım sende birşeyler üretmiş ve memlekete bi nebzede olsa faydası dokunmuş birisindir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle