Almak için evini arabasını satan var!

Diyarbakır’da bir tespihçi, ev ve araba takasıyla ürünlerini satıyor. Daha önce traktör takasıyla tespih satan işletmecinin iş yerinde 2 buçuk milyon lira değerinde tespih bulunuyor.

GİRİŞ 04.08.2018 13:27 GÜNCELLEME 04.08.2018 16:17

Diyarbakır’da bir tespihçi, ev ve araba takasıyla tespih satıyor. Osmanlı kehribarından yapılma ürünlerin de olduğu koleksiyonun tamamının toplam fiyatı 2 buçuk milyon lirayı buluyor.

Diyarbakır’da tespih ve gümüş satan Abdulkadir Yakışıklı, dükkanında birbirinden değerli ürünleri müşterilere sunuyor. El emeği göz nuru tespihleri dükkanının camına yerleştiren Yakışıklı, tamamının değerinin 2 buçuk milyonu bulduğu ürünlere gözü gibi bakıyor. Birçoğu uzun emekler sonucu ortaya çıkan tespihler için yurt içi ve yurt dışından gelen müşteriler, Abdulkadir Yakışıklı’nın kapısını çalıyor. 100 liradan başlayan tespih fiyatları, ikinci el araba fiyatlarına kadar çıkıyor. Yakışıklı'nın şu an elinde bulunan Osmanlı kehribarı tespihin fiyatı ise 53 bin lira.

 

 

"Tespihlerin değeri günden güne artıyor"

Dükkanda bulunan tespih koleksiyonu ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Yakışıklı uzun yıllardır Diyarbakır’da tespih sattıklarını söyledi. Dükkanlarında Osmanlı kehribarından yapılan tespihleri sattıklarını belirten Yakışıklı, bu tespihlerin üretiminin artık yapılmadığını bu nedenle günden güne değerlendiğini söyledi. Her tespihin kendisine has ustasının olduğuna dikkat çeken Yakışıklı, şu an ellerinde bulunan 1946 yılından kalma Osmanlı kehribarı bir tespihi 53 bin liradan satışa sunduklarını dile getirdi. Yakışıklı, "Şu an elimizde bir Osmanlı kehribarı var ve 53 bin lira fiyat biçtik. Dükkanımızın en değerli parçası ve bunu topuzunu Halil usta yapmış, Ulvi İskender yapımı bir tespihimiz var, onun da fiyatı 5 bin dolar civarında. Bu tespihleri değerli kılan, piyasada bulunmamaları, üretimi yok, 1946 yılında tespihlerin yapım fabrikası bombalandıktan sonra bir daha yapılmadı. Objelerimiz var, fakat bunu tespihe dönüştürmek çok zahmetli bir iş. Osmanlı kehribarından yapılan fil var, pipolar var, bunların da fiyatı 2-3 bin dolar arasında değişiyor. Dediğimiz gibi hem tespihin malzemesi hem de bunu yapan tespihe değer katıyor" dedi.

"Türkiye’nin başkenti Ankara, tespihin başkenti ise Diyarbakır’dır"

245 gram tek parça Osmanlı kehribarının hiçbir yerde bulunamayacağını kaydeden Yakışıklı, şunları söyledi:

"Elimizde her tanesi en az iki gün çalışılarak Cumali İnanç usta tarafından yapılmış gül işlemeli tespihimiz var. Bu tespihin üretimi şu anda yok, deyim yerindeyse yapan kör oldu. Türkiye’de 6 adet var, Diyarbakır’da tek bizde mevcut. Eve, arabaya takasla tespih satıyoruz. Köyde yaşayan bir çiftçi, tespihimizi çok beğenmişti, parası çıkışmadı, traktörüyle tespihimizi takas yaptık. Türkiye’nin başkenti Ankara ise tespihin başkenti Diyarbakır’dır."

"500 tespih 2 buçuk milyon"

Dükkanlarında Osmanlı kehribarı sıkma gibi değerli taşlardan yapılan tespihlerin olduğuna dikkat çeken Yakışıklı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İş yerimizde özel ustaların aylarca uğraşıp yaptığı tespihler var. Şu anda dükkanımızda 500’e yakın koleksiyon tespihi var ve bunların fiyatı 2 buçuk milyon civarındadır. Özellikle sosyal medyada yoğun talep var, Türkiye’nin 81 ilinden sipariş alıyoruz. Bunun yanında Katar ve Dubai’den de sipariş aldığımız günler oldu. Beğendikleri tespihleri sertifikası ile birlikte kutusunu yapıp kargoyla tespihlerimizi ulaştırıyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bizim kadar iyi, güzel, tespih satan ve koleksiyon tespihi barındıran yoktur, hiçbir yerde bizdeki gibi tespih koleksiyonunu bulamazsınız."

ETİKETLER
siyarbakır
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ihsan 18 saat önce Şikayet Et
  Tesbihe o kadar para verenler psikoloji tedavisi görmesi lazım yazık Allahı tesbih etmeye boncuk gerekmez. Bu israf olurki israfta haramdır.
  Cevapla
 • Onur Kapalıçarşı 5 gün önce Şikayet Et
  Tesbihi tesbih için değil zaten osmanlıyı tarihi için alan var tesbih heryerde satılıyor tarihten bugüne nadir kalan parçalar hatıralar paha biçilemez simsarlık ile alakası olmayan yorumlar var burda siz bence at gözlüklerinizi cıkartın hayata öyle bakın herşeyinizde yerden yere vuruyorsunuz birazda övün helal olsun ustamaki dükkanında tarih satıyor .....
  Cevapla
 • Ömer 6 gün önce Şikayet Et
  Tesbih sadece isimde kalmış, Allah'ı tesbih etmek için boncuklara gerek yok, sırf gösteriş olsun diye o kadar para verenler normal tesbih kullansalar ve parayı da hayır işlerine verseler daha çok sevap kazanırlar. Sözüm anlayana tabi ....
  Cevapla
 • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
  33 lü tesbihler kerahat tesbihidir hiç bir işe yaramaz ancak beynamazların işine yarar.Asıl tesbih 99 lu tesbihtir.Taşıyacaksanız fazla büyük olmamak şartıyla kibar olan 99 lu tesbih taşıyın yanınızda...
  Cevapla
 • Elazığlı 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu arkadas kendini cok methediyor.Elazığ ve erzurum tesbihin cennetidir.Burda hemen her dükkanda 50 bin dediği tesbihleri rahatca bulabilirsin.Erzurum da keza öyle 500 bin 1 milyonluk tesbihler var.Bu arakdas tam simsar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle