Dedesinden öğrendi fabrika kurdu

Elazığ’da dedesi ve babasından kalma işi devam ettirerek büyüten Fırat Taşkaya, kurduğu fabrikada dut pekmezinden pestiline, kömesinden orciğine kadar birçok ürün üretiyor.

GİRİŞ 19.07.2018 12:14 GÜNCELLEME 22.07.2018 10:56
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

3 çocuk babası Fırat Taşkaya (41), dedesinin başlattığı ve babasının işletme haline dönüştürdüğü işi büyütme kararı aldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekle Kurumuna (TKDK) başvuru yapan Taşkaya, 450 bin liralık destekle Organize Sanayi Bölgesi’ne 950 bin liralık yatırım yaptı. Fabrika kuran Taşkaya, yaklaşık 14 kişiye de istihdam sağladı. Açtığı fabrikada dut kurusunun yanı sıra pekmezi, pestili, kömesi ve orciği üreten Taşkaya, yurt içinde birçok ile ürün göndermeye başladı. Bin 680 metrekarelik ikinci ilave tesis yapımına da başlayan Taşkaya, yurt dışına ihracat yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Mesleği dedesinden geldiği için çok sevdiğini belirten Fırat Taşkaya, “Firmamız genellikle Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile çalışıyor. Bir Elazığ sevdalısı olduğum için bu mesleği seçtim. Bugün Antep’in fıstığı, Malatya’nın kayısısı varsa Elazığ’ın da dutu var. Biz bunu sadece Türkiye’ye değil, Avrupa’ya ihracat etmek istiyoruz. O yüzden 2015 yılında şehir merkezinde bulunan mevcut işletmemizi buraya taşıma planına girdik. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzden arsa tahsisine başvurduk. Başvurumuz değerlendirildi ve arsa talep tahsisimiz yapıldı. TKDK’ya projemizi sunduk. Yatırımımız yaklaşık 950 bin TL civarındaydı. 450 bin TL hibe aldık. Yaklaşık 3 yıl geçti ve kapasitemiz arttı.

İlk başlarda 3 kişi çalıştırabiliyorduk. Şuanda 12-14 kişiye istihdam sağlıyoruz. En büyük istihdamı personeller hariç bölgedeki çiftçilere sağlıyoruz. Köylünün ürününü bugün Ankara, İstanbul, İzmir ve ihracata yönelik tedarikçi firmayız. Bizim hedefimiz 2019-2020 yıllarında yurt dışı ihracatına başlamaktır” dedi.

Ek bir tesisin inşaatına devam ettiklerini aktaran Taşkaya, “Bin 680 metrekare olan ikinci ilave tesisimizin inşaatı devam etmektedir. Bu arada önceki yıllarda sadece bölgemizin dut kurusu üzerinde çalışıyorduk. 2016-2017 yıllarında dut pekmezi, pestili, kömesi gibi üretimleri tesisimize ilave ettik. 2018 yılının başında orcik dediğimiz cevizli sucuk üretimine de başladık. Allah nasip ederse hedefimiz Avrupa” şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • şükrü p 6 ay önce Şikayet Et
  fıstık antep ın değiğl urfanın dır en çok urfada yetişiyor resmi rakamlara bakılabilir antep de işlediği için sahipleniyor
  Cevapla
 • fıstıkçı şahap 6 ay önce Şikayet Et
  kirazın anavatanı giresun (kerasus=kiras=kiraz..) mesela ama tüm dünya japonların bilir.. hatta bayraklarındaki yuvarlık kırmızının kiraz olduğu bile düşünülür, giresunda eskiye göre çok az yetişmesine rağmen anavatan olması gerçeğini değiştirmez..
  Cevapla
 • Mühendis 6 ay önce Şikayet Et
  2000 yıl öncede Gaziantep de fıstık yetişiyordu.
  Cevapla
 • Marmara Kazım 6 ay önce Şikayet Et
  kardeş Şanlıurfa'da arazi düz ve fazla kabul Gaziantep'ten fazla fıstığı vardır ancak fıstık bitkisi Gaziantep'e aittir anavatanı Gazianteptir.
  Cevapla
 • B. K 6 ay önce Şikayet Et
  Esarpli olsu olmasin Bone takilmasi gerek. Sac Tekstil Esarbin icinden yolunu bulup cikiyor. Bone takilmasa Basörtü takilirsa o Sac zamanla Tekstilin icinden yolunu bulup cikiyor. Bone takilirsa o Sac yolunu bulup zamanal Örtünün icinden Disari ciksa bile Boneye takilir ve Bone Günde en az yada iki sefer cikarilip atildigi icin buna takilir ve böylece Risk azaltilmis olur. Onun icin Bone takmislar yani dogrudur Kil herzaman yolunu bulur cikar...
  Cevapla
 • ayhan 6 ay önce Şikayet Et
  Dut Elazığa ait değil Tunceli Çemişgezek Ulukale köyüne aittir.
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  yani ulukale köyü tutluk mezrasına ait
  Cevapla
 • Ayhan 6 ay önce Şikayet Et
  Volkan bey Nasıl kayısı her yerde var ama Malatya diye ünlenmişse, Dutunda iyisi ve ana memleketi Ulukale köyüdür. Senin dediğin gibi her yerde dut vardır ama Ulukale dutu gibi değildir. Adı geçen işletmecide dutu Ulukaleden alır.
  Cevapla
 • volkan 6 ay önce Şikayet Et
  dut bi sizin orda mı olur :D
  Cevapla
 • Bone 6 ay önce Şikayet Et
  Bone nedir allah aşkına
  Cevapla
 • Bone 6 ay önce Şikayet Et
  parantezli yorumunuz için sizi tebrik ederim vatansever ( bone denen tul eşarp üzerine mi takılıyor? )
  Cevapla
 • mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  süs diye takmıyorlar .çorbada saç çıkmıyor mu hah işte o olmasın diye
  Cevapla
 • Ali 6 ay önce Şikayet Et
  avrupa diyonuz medeniyet diyonuz medeniyet gelince de bone needir diyonuz kekolordiler
  Cevapla
 • VLCN 6 ay önce Şikayet Et
  Erkek yada başı açık kadın taksa tamam da, başı kapalı niye takar? Takmıyor denmesin diye mi acaba?
  Cevapla
 • vatansever 6 ay önce Şikayet Et
  birsey yediginde sac agzina geldiginde bone (yani saclari kapatan tul ) nin degerini anlarsin
  Cevapla
 • 01 adana 6 ay önce Şikayet Et
  aferin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle