Kadınlara iş kapısı oldu

Toplanan kayısıları seren kadınlar 2-3 gün güneşte kalmasının ardından çekirdeklerini tek tek çıkartarak kurutmaya bırakıyor.

Kadınlara iş kapısı oldu
Kadınlara iş kapısı oldu
GİRİŞ 18.07.2018 12:36 GÜNCELLEME 18.07.2018 12:36
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin en tatlı kayısılarının yetiştirilmesinde iddialı olan Elazığ’ın Baskil ilçesinde başlayan hasat, kadınlar için de iş kapısı oldu.

Türkiye'nin en iyi kayısılarının yetişmesiyle bilinen Elazığ’ın Baskil ilçesinde başlayan tatlı hasat devam ediyor. 60 bin dönümden fazla kayısı bahçesi bulunan ilçeye hasat nedeniyle Elazığ ve çevre illerden gelen çoğu kadın mevsimlik işçiler ekmek parası kazanıyor. Aile bütçelerine katkı sağlamak için günlük 50 ile 70 lira arasında para karşılığı çalışan kadınlar, sabahın ilk ışıklarıyla mesaiye başlıyor. Toplanan kayısıları seren kadınlar, 2-3 gün güneşte kalmasının ardından çekirdeklerini tek tek çıkartarak kurutmaya bırakıyor. 

3 çocuğunun olduğunu ve eşine destek olmak için çalıştığını belirten kadınlardan Semiha Kılıç, “İşimden de memnunum. Kadınların çalışması kötü bir şey olamaz. Yani kim olursa olsun ekmeğini çıkarmakta ne günah ne de ayıp olur. Çalışıp ayağının üzerinde durmak güzeldir. Çok yorulmuyoruz” dedi.

Kayısı hasadı nedeniyle geldiğini ifade eden Ayşe Gedik, “Sabah saat 06.00’da evimizden servisle geliyoruz ve akşam 17.30’da mesai bitiyor. İş çok zor. Akşam eve gittiğimizde el yaralarından dolayı yemek yapamıyoruz. Yolumuz hemen hemen bir saat sürüyor. Kirada kalıyoruz, geçim zor. Ev ekonomisine ve eşime destek olmak için çalışıyorum” diye konuştu.

Bu sene 25 ton üzerinde kayısı almayı hedeflediklerini dile getiren üreticilerden Aziz Korkmaz ise “Geçen sene de kayısı azdı. Bu sene dolu ve yağmurlarının fazla yağmasından dolayı çok çil ve dolu yarası var. Bundan dolayı temiz kayısı çok nadir bulunuyor" dedi.

Malatya ile Baskil’i kıyasladıklarında kendilerinin ürünlerinin şeker oranın yüzde 60-70 olduğuna dikkat çeken Korkmaz, "Yani bir kasada 4 kilo islim oranı çıkarsa Malatya’da 3 kilo çıkar" diye bilgi verdi.

Sabahın erken saatlerinde işe başladıklarını aktaran Korkmaz, "Sabah kalktığımızda akşamdan kalan islimi boşaltıyoruz ve kasalarımızı traktöre yüklüyoruz. Bahçeye çıkarıp silkeleme yapıyoruz ve tekrardan islime veriyoruz. İki üç gün güneşe bıraktıktan sonra çividini çıkarıyoruz. Ondan sonra da 3-4 gün yine güneşte kalıyor" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  malatyaya rakiplermiş. he deyin geçin :)
  Cevapla
 • mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  baskil tarihte kayısının anavatanıdır.malatyadaki kaysı damak tadında baskile yetişmez. baskil dünya markası
  Cevapla
 • Murat T. 6 ay önce Şikayet Et
  Yurtdışına kuru kayısı ihracatı yapıyorum. Kalite kontrolleri yapılıyor yurt dışında. Iran, Iğdır, turkmenistan bir çok ülkede kayısı aldım ancak Malatya'da yetişen kayısının potasyum ve şeker oranı hiç birinde yok. Malatya kayısısı gerçektende ismini hak ediyor. Zaten dünya kuru kayısı ve çekirdek ihtiyacının yüzde 87 sini tek başına Malatya karşılıyormuş.
  Cevapla
 • Selim 6 ay önce Şikayet Et
  Aga Malatya kayısısından başka kayısı tanımam.. ığdırda da kayısı var karamanda da kayısı var ama Malatya nınki kalite kokuyor tadı olsun rengi olsun
  Cevapla
 • dervaz 6 ay önce Şikayet Et
  en iyi kaysı ve en tatlı kaysı Somali kaysısıdır :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle