Bin kişiyi patron yaptı

KOSGEB, ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun çözümü için uygulamaya geçirdiği Girişimcilik Destek Programı kapsamında Diyarbakır’da 5 yılda 14 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdi. Eğitimin ardından 320’si kadın bin kişi, aldığı destekler sayesinde kendi iş yerini açtı.

Bin kişiyi patron yaptı
Bin kişiyi patron yaptı
GİRİŞ 22.06.2018 10:19 GÜNCELLEME 22.06.2018 10:19

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), sağladığı desteklerle Diyarbakır'da bin kişiyi işveren yaptı. KOSGEB Diyarbakır İl Müdürlüğü, kendi işini kurmak isteyen girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla 5 yılda 14 bin kişiye 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verdi.

25 MİLYONLUK ÖDEME

Bu eğitimi başarıyla tamamlayarak KOSGEB Girişimcilik Sertifikası'nı alan 320'si kadın bin kişi kurumun sağladığı krediyle kendi iş yerini açtı.

KOSGEB Diyarbakır İl Müdürü Hasan Solmaz, yeni girişimci ve KOBİ'lere, finansmana erişimlerini, Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerini artırılmaları ve teknolojik alt yapılarını geliştirilmeleri için uygulamaya geçirdikleri farklı programlarla hibe ve geri ödemeli destek sunduklarını söyledi.

Hibe ve geri ödemeli kredilerin en başında Girişimcilik Destek Programı'nın geldiğine işaret eden Solmaz, Diyarbakır'da beş yılda 5 bin 600'üne kredi, 2 binine hibe olmak üzere 7 bin 600 kişiye destek sunduklarını aktardı. "Şimdiye kadar bin girişimcimizi işveren yaptık, onlara 25 milyon lira civarında destek ödemesi gerçekleştirdik." ifadelerini kullanan Solmaz, dönem dönem faizsiz kredilerle özel işletmelere katkı verdiklerini vurguladı.

250 MİLYON LİRALIK HACİM OLUŞTURDU

KOSGEB'in yerli ve milli üretime büyük destek verdiğine işaret eden Solmaz, şöyle konuştu: "Diyarbakır'da son beş yılda girişimcilerimize ve KOBİ'lerimize 60 milyon liranın üzerinde destek ödemesi gerçekleştirdik. Sadece geçen yıl 21 milyon lira ödeme yaptık. 60 milyonun yanı sıra 37 milyon lirayla sadece verdiğimiz kredilerin faizini karşıladık. Karşıladığımız faiz miktarıyla 250 milyon liranın üzerinde bir kredi hacmi oluşturduk." Programdan faydalanarak aldığı krediyle kendi iş yerini açan Emine Alagöz, 7 yıl bir ilaç firmasında çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdiğini, KOSGEB desteklerinin bu konuda kendisine cesaret verdiğini söyledi. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlara yönelik vitamin ve mineral kombinasyonlu ürünler imal eden işletme kurduğunu belirten Alagöz, diğer desteklerden de faydalandığını ifade etti.

350 kişiye istihdam

Programdan faydalanan Siracettin Yıldız da girişimcilik kursunu başarıyla tamamlamasının ardından 3 ortağıyla hazır giyim imalatı yapan firma kurmaya karar verdiklerini söyledi. 120 çalışanın bulunduğu atölyede Türkiye’de en çok bilinen giyim markalarından birine fason üretim yaptıklarına işaret eden Yıldız, şöyle devam etti:”İş yerimizi daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Bin 600 metrekare kapalı alanımız var. Kapasite artırmak için 3 bin metrekare kapalı alana sahip atölye inşa ediyoruz. KOSGEB’den alacağımız 1 milyon liralık makine desteğiyle burada 350 kişiye istihdam sağlayacağız. Yatırımımızı KOSGEB ile geliştirerek, daha çok istihdam sağlıyoruz.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR