Ayakkabıyı yakıyor siparişleri kapıyor

Gaziantep'te ayakkabı boyacısı Erdal Özcan, 50 dereceye ulaşan ateşle ayakkabıları yakarak boyuyor. Bu teknikle ayakkabıların sıfır ayarına döndüğünü belirten Özcan, bir çok şehirden sipariş aldığını söyledi.

GİRİŞ 05.06.2018 16:29 GÜNCELLEME 08.06.2018 09:32
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Gaziantepli ayakkabı tamircisi ve boya ustası Erdal Özcan, 20 yıl önce açtığı iş yerinde Türkiye'nin farklı illerinden gönderilen ayakkabıları, kendi geliştirdiği yöntemle boyuyor. Ayakkabıları yaklaşık 50 dereceye ulaşan ateşle yakarak boyayan Özcan, önce ayakkabıların üzerine kendi geliştirdiği bir madde sürüyor. Maddeyi çakmakla tutuşturan Özcan, daha önceden kalan boya kalıntılarını tamamen yakarak orijinal rengine dönüştürdüğü ayakkabıdaki kırışıklıkları düzelttiğini belirtti.

 

 

 

"50 derecede ayakkabı boyuyorum”

Ramazan ayında oruçluyken ayakkabıları yakarak boyadığı için ateşin etkisiyle sıcaklığın 50 dereceye yaklaştığını belirten Özcan, "Ramazanda 50 dereceye yakın bir sıcakta çalışıyorum. Oruçluyken ayakkabıları yakarak boyamak zor oluyor ama bu benim ekmek param işimi yapmak zorundayım. Ben bu mesleği yaklaşık 20 seneden beri yapıyorum. Memurlar ayakkabıların temizliğine önem veriyor. Ben de daha iyi bir fikir geliştirerek, ayakkabıları Yakarak, ayakkabıların ömrü uzatıyorum. Bu sayede ayakkabıdaki kırışmalar gidiyor. Ve ayakkabı yepyeni duruyor. Ayakkabının yüzeyine herhangi bir zararı da yok " dedi.

Ayakkabıyı yakıyor siparişleri kapıyor

“Birçok ilden talep alıyorum”

Geliştirdiği teknikle birçok ilden sipariş aldığını belirten Özcan, “Ayakkabısını boyadığım bazı memurların tayini başka şehirlere çıktı. Ancak hala bana ayakkabılarını gönderiyorlar. Çünkü normal boya ayakkabıyı yıpratıyor. Benim yaptığım teknik ise ayakkabıları hem yeniliyor hem de ömrünü uzatıyor. Daha önce yapanlar bunu bildiği için bana ayakkabılarını göndermeye devam ediyorlar” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • hüseyin 11 ay önce Şikayet Et
  biraz ayakkabıyı ateştefzla tutarsanız deri yanar parlar ama yanar bir iki haftaya varmaz deride önce çatlaklar ve sonrada pulpul dökülmeler oluyor unutmıyalımki ayakkabı deriside yaşayan bir canlının derisiydi ateşi biraz kaçırırsan yanar
  Cevapla
 • vysmksz 11 ay önce Şikayet Et
  1981 yılında başlayıp 1993 yılında kunduracılık mesleğini bıraktım . bu işlem renk değiştirme işlemidir ve boya sürüldükten sonra yakılarak kurutulur. yani yeni icat edilen bir iş değildir modarotör keşke bir bilene sorsaydın keklemiş seni bu ayakkabıcı haber diye yayınlamışsın ilahi çok güldüm.:)
  Cevapla
 • adalet 11 ay önce Şikayet Et
  her yerde bilen varda istanbul da bilen neden yok peki
  Cevapla
 • Ahmet aslan 11 ay önce Şikayet Et
  Kendine özgü madde neymiş. 9 yaşındaki çocuk bilir onun nasıl yakıldıgını.
  Cevapla
 • Hasancan 11 ay önce Şikayet Et
  Yurdun insani işte:)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle