Kilosu 5 bin TL! Siparişlere yetişemiyor

Zonguldak'ta 2 çocuk annesi ev hanımı Zeliha Morcu, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında aldığı hibe desteğiyle oluşturduğu 1 dönümlük arazide arı sütü üretiyor.

Kilosu 5 bin TL! Siparişlere yetişemiyor
Kilosu 5 bin TL! Siparişlere yetişemiyor
GİRİŞ 17.05.2018 11:50 GÜNCELLEME 17.05.2018 15:40

Arı sütünü kilogramı 5 bin liradan satan Morcu: "Pazarlama konusunda sıkıntımız yok. Şu anda siparişlerimize yetişemiyoruz. Siparişler de genellikle Türkiye'nin değişik illerinden geliyor" dedi.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Zeliha Morcu, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında aldığı hibe desteğiyle ürettiği arı sütünü, kilogramı 5 bin liradan Türkiye'nin çeşitli illerine gönderiyor.

Yaklaşık 2 yıl önce eşinin önerisi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne giderek, "Genç Çiftçi Projesi"ne başvuran 37 yaşındaki Morcu, başvurusunun uygun görülmesi üzerine 30 bin lira hibe almaya hak kazandı.

 

 

Hibe desteÄŸiyle kurdu Åžimdi sipariÅŸlere yetiÅŸemiyor

Aldığı destekle ilçeye bağlı Süleymanbeyler köyündeki evinin yakınında 1 dönümlük arazide 40 kovan ile arı sütü üreticiliğine başlayan Morcu, gün geçtikçe kovan sayısını arttırarak 75'e yükseltti.

Kilogramı 5 bin liradan alıcı bulan arı sütünü Türkiye'nin dört bir yanına gönderen kadın girişimci, bu yıl 25 kilogram ürün çıkarmayı hedeflediği işinde, siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor.

Morcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilogramı 5 bin liradan alıcı bulan arı sütü üreticiliğini, devletin sağladığı hibe desteğiyle gerçekleştirdiğini söyledi. 
Daha önce ev hanımı olduğunu anlatan Morcu, "Ev hanımıydım. Genç Çiftçi Projesi'ni duydum. Eşim, 'başvur' dedi. Ben de başvurdum. Devletimizin sağladığı imkanla arı sütü üretimine başladık." dedi.

SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE ARILARDAN SÜT TOPLUYOR

Morcu, 40 kovan ile başladığı üretimde şu an 75 kovana ulaştıklarını belirterek, bölgenin en yüksek kapasiteli arı sütü üreticilerinden olduklarını dile getirdi. 
Eşi Serkan Morcu'nun da yardımıyla günün erken saatlerinde kovanlardan arı sütü topladıklarını anlatan Morcu, gerekli işlemlerin ardından ürünleri kavanozlarda muhafaza altına alındıklarını kaydetti.

BU YIL REKOLTE HEDEFLERİ 25 KİLOGRAM

Morcu, bu yılki üretim hedeflerinin 25 kilogram olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Pazarlama konusunda sıkıntımız yok. Şu anda siparişlerimize yetişemiyoruz. Siparişler de genellikle Türkiye'nin değişik illerinden geliyor ve yine il içerisinde de dağıtımını yapıyoruz."  Morcu, kadınların da bu tür mesleklerde girişimciliklerini kullanarak başarılı olabileceğini sözlerine ekledi. 

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • nil 22 saat önce Şikayet Et
  maşallah bereketli olsun
  Cevapla
 • Arider 3 gün önce Şikayet Et
  Ayda 5000 tl mumkun degil .1 kilo toplamak imkansiza yakin
  Cevapla
 • ME~T~İN 3 gün önce Şikayet Et
  Senede 25 kilogram hedef kilosu da 5000 tl imiş
  Cevapla
 • VatandaŞ 3 gün önce Şikayet Et
  Ancak başkasının kazancı hesaplanır, oda yalan yanlış. Sonra işsizlik var işim yok denir oturduğu yerden, çalışan çalışıyor maşallah, az veya çok bereketiyle helalde kazanıyor.
  Cevapla
 • Ecdad 3 gün önce Şikayet Et
  Helal olsun...ne güzel çalışma bulmuş, helâli ile rızkını kazanıyor demeden...hemen senede kaç TL kazanıyor...gözleri pir pir dolar hesabı yapanlar bu işe girmesinler. Batırırlar...kimseye muhtaç olmadan, alon teri Helal para ile ailemi geçindirmek istiyorum diyenler bu işleri yapsınlar....etrafı batırmayın hemen
  Cevapla
 • Ali Samet 4 gün önce Şikayet Et
  O değil de her gün değişik bir haber okuyoruz devletten teşvik alanların yapmış olduğu güzel işlerle alakalı Allah cumhurbaşkanımızdan razı olsun bu işlerin önünü açtı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle